Панічна атака: як зупинити напад?

Останнім часом панічна атака стала справжньою проблемою для багатьох людей. Через надзвичайно швидкий ритм життя та постійний стрес, психіка зазнає непоправної шкоди. Якщо у вас або ваших близьких бувають панічні атаки, читайте цю статтю, щоб дізнатися, як зупинити напад.
Панічна атака: як зупинити напад?

Останнє оновлення: 23 березня, 2019

Найважливіше, коли виникає панічна атака, взяти ситуацію під контроль та усвідомити, що насправді вашому життю та здоров’ю нічого не загрожує. Це просто реакція психіки на збудники, і вона незабаром мине.

А у вас колись бували панічні атаки? Якщо так, ви знаєте, наскільки це неприємно. Вони вибивають нас із колії та змушують почуватися так, ніби ми назавжди втратили контроль над власним життя і далі не буде нічого світлого та доброго.

Сьогодні ми хочемо дати вам низку порад, щоб ви знали, як поводитися, коли виникне панічна атака.

Як починається панічна атака?

коли виникає панічна атака

Панічні атаки супроводжуються такими симптомами:

  • вони тимчасові й зазвичай тривають від п’яти до десяти хвилин. Після того, як панічна атака мине, у вас може виникнути відчуття фізичного й емоційного виснаження;
  • пам’ятайте, що під час нападу тіло й психіка готувалися до реальної загрози, і тому організм втратив багато енергії;
  • люди, які переживають панічну атаку, відчувають фізичний біль. Іноді вони можуть навіть звертатися з цією проблемою до лікаря, адже вважають, що вона загрожує їхньому життю.

Під час панічної атаки людина переконана, що все навколо неї несправжнє. Усе здається якимось чужим, невідомим світом.

Крім того, люди з цією проблемою розуміють, коли трапляється напад, і навіть можуть передбачити його.

Однак, коли приступ трапляється, вони все одно почуваються нажаханими й втрачають зв’язок із реальним світом.

Панічна атака зазвичай супроводжується потужними фізичними симптомами, як-от пришвидшене серцебиття, утруднене дихання, гіпервентиляція, тремтіння і запаморочення.

Вони можуть виникнути будь-коли та будь-де без попередження. Проте за кілька хвилин до нападу людина зазвичай усвідомлює, що незабаром трапиться щось погане.

Коли стаються панічні атаки?

що таке панічна атака

У людей, схильних до панічних атак, перші напади зазвичай стаються у віці від 12 до 25 років. Переважно вони виникають через емоційні чинники, як-от стрес і переживання, пов’язані з емоційним станом.

Є дві теорії щодо походження панічних атак:

  • згідно з першою теорією, напади спричиняє надлишок нейромедіатора норадреналіну. Це речовина, що регулює постсинаптичні адренорецептори;
  • друга теорія (насправді, вона частково пов’язана з першою) стверджує, що панічна атака трапляється, коли активність нейромедіатора ГАМК (гамма-аміномасляної кислоти) сповільнюється.

Коли в організмі відбуваються ці процеси, рівень тривоги підвищується.

Що таке панічна атака?

Згідно з результатами досліджень, ми успадкували панічні атаки від своїх предків. Річ у тім, що раніше фізична сила та вміння захистити себе були надзвичайно важливі. Саме тому організму доводилося швидко мобілізуватися при виникненні будь-якої загрози. Така реакція збереглася дотепер.

Характерними ознаками панічних атак є швидке дихання, пришвидшені рефлекси та надмірне потовиділення – усе це механізми виживання.

Як зупинити панічну атаку?

у мене панічна атака

Коли у вас трапляється напад, постарайтеся зосередитися на тому, що насправді вам нічого не загрожує. Ви в безпеці й з вами нічого не станеться.

Запам’ятайте наступні поради, адже вони допоможуть вам подолати панічну атаку:

  • ви не помрете від панічної атаки й не помираєте під час нападу;
  • спробуйте заспокоїтися й знайти тихе місце. Зачекайте, доки страх мине. Прийміть його і перестаньте боротися з ним.

Якщо ви перестанете думати про те, що спричинило атаку, страх мине сам по собі.

  • дихайте глибоко;
  • почергово напружуйте та розслабляйте м’язи – це допоможе відволіктися від нападу.

Після того, як панічна атака минула, постарайтеся проаналізувати та запам’ятати, що спричинило її. Уникайте цих чинників у майбутньому.

Не забувайте, що найкращий спосіб запобігти повторним нападам – уникати стресу. Також варто навчитися розслаблятися. Тобто потрібно добре спати, достатньо відпочивати, правильно харчуватися й медитувати.

Регулярно ходіть на огляд до лікаря, щоб перевірити своє здоров’я та зрозуміти природу панічних атак. Крім того, якщо у вас емоційні проблеми або ви не можете справитися зі стресом, зверніться до психолога. Професійна консультація може допомогти вам стати стійкішими та спокійніше реагувати на подразники.

Також варто уникати продуктів із вмістом кофеїну, адже вони можуть спричинити надмірну тривогу чи панічні атаки у схильних до цього людей.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.