Пластикові вироби: небезпека в повсякденному житті

Хоча пластикові вироби є частиною нашого повсякденного життя, треба знати про потенційні ризики його використання. Чому пластик такий небезпечний?
Пластикові вироби: небезпека в повсякденному житті

Останнє оновлення: 24 листопада, 2018

Майже всюди нас оточують пластикові вироби. Ви бачите їх в магазинах, вдома, в офісі та навіть у відпустці.

Близько 50 років назад відбувся величезний прорив у використанні цього матеріалу як у світовій економіці, так і в наших повсякденних звичках. Погана новина в тому, що пластик зараз руйнує нашу планету, забруднюючи землю та воду.

У сьогоднішній статті ми хочемо розказати вам, чому пластик називають вбивцею, і що можна зробити з цим.

Пластикові вироби: вплив на наше життя?

Пластмаса є центральним компонентом нашого повсякденного життя та важливим продуктом в кожному будинку.

Ви знайдете її в пакунках або контейнерах для їжі, у мисках або контейнерах для зберігання продуктів на кухні, в предметах, які ви використовуєте весь час… коротше, вона всюди.

Хоча легко повірити, що ці пластикові вироби, які ви використовуєте регулярно, покращують рівень життя, у довгостроковій перспективі вони створюють реальну загрозу для вашого здоров’я та здоров’я планети.

Щоб дізнатись, які види пластмаси ви найбільше використовуєте вдома або на роботі, вам варто перевірити нижню частину кожного контейнера, де ви знайдете трикутник та номер або декілька літер посередині.

Не всі види пластмаси завдають однакову шкоду.

Найбільш часто використовувані види пластику:

ПЕТ (поліетилентерефталат)

Через те, що цей вид пластмаси використовують для виготовлення пластикових пляшок, можна сказати, що він є найпоширенішим на ринку сьогодні. Усе, що було зроблено з застосуванням цього матеріалу, можна використовувати лише один раз.

Він може містити у собі важкі метали та хімікати, що завдають шкоди людським гормонам.

ПВЩ (поліетилен високої щільності)

Можна сказати, що це “хороший” різновид пластику. Тим не менш, ви не повинні забувати про обережність – він все ще може передавати хімікати в воду або інші вмісти.

пластикова пляшка з водою

ПНЩ (поліетилен низької щільності)

Цей тип пластику виділяє хімічні речовини у воду та будь-яке інше середовище, в якому він знаходиться. Його використовують для виготовлення поліетиленових пакетів або обгорток для їжі.

ПВХ (полівінілхлорид)

ПВХ випромінює два надзвичайно токсичних елементи, які можуть перешкоджати функціонуванню гормонів людини. Хоча цей побічний ефект добре відомий, його досі широко використовують у виробництві дитячих пляшок.

ПП (поліпропілен)

Це ще один порівняно “хороший” пластик, який може бути напівпрозорим або білим за зовнішнім виглядом. Його зазвичай використовують для виготовлення пляшок для сиропу, йогуртів або сметани.

ПС (полістирол)

Цей пластик використовують у контейнерах для швидкого харчування та одноразових чашках для кави. Він містить сполуку, яка, як відомо, викликає рак (та інші захворювання).

ПК (полікарбонат)

Це найбільш небезпечний вид пластику, який використовують у харчових продуктах, оскільки він виділяє речовину, яка дуже токсична для людського тіла. Справді погана новина полягає в тому, що ПК є найкращим вибором для виробництва дитячих пляшок та пляшок для спортивних напоїв.

сортування пластикових виробів

Хвороби після використання пластмаси

В університеті ім. Мігеля Ернандеса в Аліканте (Іспанія) дослідники провели дослідження з приводу вивчення речовини, що трапляється у багатьох предметах з полікарбонату: бісфенолу А.

Зубні щітки, пляшки й соски (та інші продукти) часто містять такий тип пластику, який, за даними дослідження, може спричинити зміни метаболізму ліпідів та глюкози в крові, що може призвести до проблем з печінкою та появі діабету.

Він також може збільшити окислювальний стрес і викликати серцево-судинні захворювання.

Бісфенол А змінює функцію вашої підшлункової залози і призводить до інсулінорезистентності.

Це може частково пояснити, чому у світі сьогодні так багато людей з діабетом (у 2014 році це захворювання з’явилося у 422 мільйонів чоловік, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я).

Ця синтетична сполука порушує ендокринну систему організму, але це не єдина небезпечна сполука, яку ми використовуємо щоденно.

пластикові вироби шкідливі

Багато шкідливих речовин міститься в пестицидах, які ми згодом споживаємо через фрукти та овочі, а також в пакунках продуктів, які ми їмо щодня.

Ідеться не тільки про те, що ми їмо, але й також про те, що ми використовуємо: розчинники, фарби, клеї та навіть зубні наповнювачі.

Якщо говорити про бісфенол А, наше споживання – надмірне, і ми використовували цю речовину з моменту народження (або навіть в утробі матері).

Які ще хвороби викликані токсинами, які додаються до пластмаси? Перелік лякає, тому що їх кількість зросла лише за останні 30 років.

 • Рак (груди, матка, яєчники, шийка матки, мозок, легені, простати, печінка)
 • Лімфоми
 • Кісти матки, безпліддя та викидні
 • Гіперактивність та порушення функції уваги
 • Ранній період статевого дозрівання у дітей
 • Аутизм
 • Деформація пенісу у маленьких хлопчиків
 • Хвороба Паркінсона
 • Серцево-судинні захворювання та ожиріння

Як можна захистити себе від небезпеки пластмаси?

Хоча перше, що ви можете придумати – це припинення використання всіх видів пластмаси, правда в тому, що практично це неможливо. Чому? Причина проста, і ми вже говорили вище… вона нас оточує!

Тим не менш, є певні кроки, які ви можете зробити, і звички, які ви можете змінити, щоб зменшити вплив цих продуктів на здоров’я людей, рослин та тварин навколо вас та навколишнього середовища:

 • Не споживайте продукти, які упаковані в пластмасові вироби.
 • Спробуйте не використовувати пластикові контейнери, щоб зберігати, подавати або повторно нагрівати їжу.
 • Використовуйте скляні або металеві контейнери на кухні.
 • Не споживайте консервовані напої та харчові продукти.
 • Вибирайте дитячі пляшечки зі скла для вашої дитини (хоча вони можуть здатися більш небезпечними, якщо вони впадуть і розіб’ються).
 • Не купуйте гнучкі пластикові іграшки та не дозволяйте вашим дітям жувати або смоктати їх.
 • Не нагрівайте їжу в мікрохвильовій печі, якщо вона зберігається у пластиковому контейнері.
 • Позбудьтеся пошкоджених або розплавлених контейнерів.
 • Не використовуйте пластикові вироби для води під час тренувань або для споживання двох літрів води на день.
 • Не гризіть ручки або будь-які інші пластикові вироби.
пластик забруднює океани

Таким чином, ви не тільки запобігаєте захворюванню, але також допоможете зупинити забруднення планети. • Thompson, R. C., Swan, S. H., Moore, C. J., & Vom Saal, F. S. (2009). Our plastic age. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences. https://doi.org/10.1098/rstb.2009.0054
 • Browne, M. A., Dissanayake, A., Galloway, T. S., Lowe, D. M., & Thompson, R. C. (2008). Ingested microscopic plastic translocates to the circulatory system of the mussel, Mytilus edulis (L.). Environmental Science and Technology. https://doi.org/10.1021/es800249a
 • Avio, C. G., Gorbi, S., & Regoli, F. (2017). Plastics and microplastics in the oceans: From emerging pollutants to emerged threat. Marine Environmental Research. https://doi.org/10.1016/j.marenvres.2016.05.012

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.