Попереджувальні ознаки раку шкіри

Дуже важливо звертати увагу на будь-які зміни на шкірі, особливо, якщо це стосується родимок. Адже це один з найбільш ранніх попереджувальних ознак захворювання - рак шкіри.
Попереджувальні ознаки раку шкіри

Останнє оновлення: 01 грудня, 2018

Рак шкіри став однією з найбільших загроз в сучасному світі. Забруднення навколишнього середовища, вплив ультрафіолетових променів і навіть харчування є факторами ризику, які можуть призвести до зростання ракових клітин у шкірі. Це одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у наш час.

Існує безліч форм цього захворювання. Але рак шкіри небезпечний, перш за все, тим, що тривалий час може розвиватися в організмі і протікати взагалі без симптомів, не завдаючи ніякого дискомфорту. А це означає, що рак шкіри буває досить складно виявити на ранніх стадіях.

Найпоширенішим типом раку шкіри вважають немеланомний тип, тому що ця група пухлин – це сукупність всіх видів раку шкіри, за винятком меланоми, яка бере початок у меланоциті шкіри.

Вас це може зацікавити: Як виявити рак яєчників?

Причини раку шкіри

 • Однією з головних причин раку шкіри часто є частий вплив ультрафіолетового випромінювання. Зазвичай це відбувається, коли люди багато часу проводять на сонці. Ті, хто піддається впливу інтенсивного сонячного світла протягом тривалого періоду часу, знаходяться в більшій небезпеці захворіти на рак шкіри. Рівень ризику залежить від інтенсивності світла, часу перебування на сонці і від того, чи була захищена шкіра.
 • Використання сонячних ламп або соляріїв є ще одним фактором ризику, який може призвести до раку шкіри. Ці косметичні процедури є джерелом  ультрафіолетового випромінювання, яке, як було доведено, збільшує ризик виникнення різних типів раку шкіри.
 • Виникнення раку шкіри може бути спровоковано впливом на неї різних хімічних речовин, що володіють канцерогенною дією: дьоготь, мастильні матеріали, миш’як, частинки тютюнового диму.
 • Випромінювання від променевої терапії.
 • Травми або серйозні пошкодження шкіри: сильні опіки, запалення, наявність ділянок шкіри, що постраждали від інфекції кісток.
 • Генетичні чинники ризику.

Рак шкіри: симптоми, які попереджають про захворювання

rak-shkiry2

Будь-які зміни на шкірі, наприклад, виразки, шишки, плями, сліди, відмітки або інші незвичайні утворення  – це застережливий знак, що може свідчити про немеланомний рак шкіри, а в гіршому випадку, про найтяжчу його форму – меланому.

Попереджувальним знаком немеланомного раку шкіри можуть бути різні відмітки  на шкірі. Серед найважливіших ознак – поява плям, шишок чи інших недоліків, які збільшуються з часом. Їх ріст може тривати кілька місяців або навіть років.

Слід звернути особливу увагу на виразки або ранки, які не заживають протягом трьох місяців. Вони також можуть означати рак шкіри.

Базально-клітинна карцинома є одним з видів ракової пухлини, яка повільно росте. Серед симптомів цього злоякісного захворювання шкіри можна відзначити появу червоних плоских ділянок на шкірі, які лущаться.

У цьому випадку на шкірі можуть з’явитися маленькі, блискучі або прозорі утворення, які легко кровоточать. Новоутворення можуть також мати темно-синій, коричневий або чорний колір. Інколи на них можна помітити нерегулярні кровоносні судини, які зазвичай не видимі під шкірою.

Плоскоклітинний рак трапляється у 20% всіх випадків раку шкіри і розвивається у верхніх шарах епідермісу. Симптомами цього виду є поява дивних шишок, як правило, із шорсткою поверхнею, або ж плоских плям червоного кольору.

Усі новоутворення повільно збільшуються в розмірах. Цей тип раку часто виникає на обличчі, шиї, губах, а також на верхній частині долонь.

Саркома Капоші починається на шкірі, але може також розвиватись і у внутрішніх органах. Спочатку таке новоутворення схоже на синяк, але із часом перетворюється в пухлину.

Ознаки і симптоми меланоми

Ознаки і симптоми меланоми

Важливою ознакою меланоми є поява нової родимки на шкірі або зміна форми або кольору вже тієї, яка була давно. Ще одна ознака, яка повинна насторожити: якщо одна із родимок на шкірі відрізняється від інших.

У будь-якому разі, якщо родимка здається підозрілою, не зволікайте, а якомога швидше проконсультуйтеся з лікарем. Завжди краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.

Загалом, меланому лікують тільки хірургічним шляхом. Зараз при лікуванні на ранніх стадіях, видаляють тільки 1 сантиметр нормальної тканини навколо меланоми.

На пізніших стадіях може знадобитися широке хірургічне втручання. З різних міркувань (товщина пухлини, місце розташування, вік і т.д.), можуть рекомендувати видалення прилеглих лімфатичних вузлів.

На пізніх стадіях захворювання, наприклад, коли меланома поширилася на інші частини тіла, рекомендують імунотерапію. Хіміотерапію призначають пацієнтам, у яких меланома поширилася на декілька лімфатичних вузлів або навіть на інші органи.

Ознаки меланоми:

 • Асиметрія родимки: зовнішній вигляд однієї половинки родимки відрізняється від іншої.
 • Нерівні розмиті краї
 • Нерівномірний колір: у тому числі відтінки коричневого або чорного кольору. Буває, що родимки можуть набути червоного, синього, білого або рожевого кольору.
 • Діаметр родимки має більше, ніж 6 мм.
 • Родимка змінила несподівано розмір, форму або колір.

Лікування раку шкіри і його ефективність залежить від того, на якій стадії її розвитку ви звернетеся до лікаря. Чим раніше це зробити, тим більше шансів на абсолютне одужання. Після діагностування раку шкіри проводять хірургічне видалення злоякісної пухлини.

Як правило, хірургічне втручання не є небезпечним для хворого та при відсутності метастаз призводить до повного одужання. • Володько Н.А. (2002). Метастазування злоякісних пухлин: роль факторів пухлинного
  мікрооточення. Медицина світу.
 •  Б.Т. Білинського, Ю.М. Стернюка, Я. В. Шпарика. (2004). Онкологія. Здоров’я.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.