Пов’язки та бандажі: поради для пацієнтів

Пов'язки та бандажі повинні знерухомлювати та захищати, але не повинні бути надто щільними.
Пов’язки та бандажі: поради для пацієнтів

Останнє оновлення: 23 грудня, 2020

Накладання пов’язок та бандажів – це процедура обгортання пошкодженої частини тіла для знерухомлення або захисту. Для цього є багато матеріалів, таких як марля, полотно тощо. Пошкодження може бути м’язовим, наприклад, контрактура, або раною, що кровоточить.

Люди користуються пов’язками вже тисячі років. Деякі люди вважають, що Гіппократ (лікар із Давньої Греції і батько сучасної медицини) був першою людиною, яка наклала пов’язку для лікування венозної виразки. Однак інші стверджують, що давніші цивілізації, зокрема єгиптяни, вже використовували їх для різних лікувальних процедур. Сьогодні більшість із нас використовує їх для лікування травм та синців.

У сьогоднішній статті ми розповімо вам усе, що вам потрібно знати про пов’язки.

З якою метою використовують пов’язки та бандажі?

з якою метою використовують пов'язки
Як відомо, є різні типи бандажів для різних способів використання. Люди часто використовують їх для захисту ран, запобігання інфікуванню або для зупинки кровотечі. Однак їх також можна використовувати для обмеження руху кінцівки, суглоба або розтягнення. Таким же чином вони допомагають закріпити шини та підтримують частину тіла.

Бандажі можуть бути корисні для венозного кровообігу. Насправді вони особливо корисні людям з набряками ніг. Окрім того, вони допомагають утримувати пов’язки та ліки на місці, а також можуть зупинити крововиливи.

Функція бандажів

Загалом, можна сказати, що вони мають три основні цілі:

  1. Фіксація: їх використовують для лікування, яке вимагає утримання пов’язки або ліків на місці.
  2. Компресія: корисні для міцного стискання кінцівки (наприклад, якщо метою є зупинка кровотечі).
  3. Коригування: вони знерухомлюють кінцівку, щоб вона могла відновитись, наприклад,  у випадку вивиху.

Які є види пов’язок?

види пов'язок
Бандажі бувають різних форм залежно від їх призначення:
  • Циркулярні пов’язки призначені для однієї руки або ноги. Лікар обертає їх навколо всієї кінцівки.
  • Спіральні пов’язки. Вони допомагають утримувати шини на місці, щоб знерухомити руку або ногу. У цьому випадку лікарі намотують еластичні бандажі по спіралі.
  • Повзучі пов’язки дуже схожі на спіральні. Лікарі наносять послідовні смужки матеріалу на тіло та першу частину кінцівки або кисть та палець. Таким чином, вони злегка перекриваються.
  • Пов’язки-вісімки. Лікарі зазвичай розміщують їх на суглобах. Для цього лікар накладає пов’язку по черзі на дві частини, як правило, два сегменти кінцівки вище і нижче суглоба. Вони роблять це таким чином, що повороти утворили вісімку. Це специфічна пов’язка, яку використовують для лікування переломів ключиці. Є спеціальна форма пов’язки-вісімки, яку використовують для лікування переломів ключиці. Тут вісімка формується на спині пацієнта і тримає спину прямою, відтягуючи плечі назад.
  • Наворотні пов’язки. Їх використовують для перев’язки голови або ампутованої кінцівки. Для цього потрібно покрити бинтом всю ділянку спереду назад. Потім намотують кола, щоб закріпити їх горизонтально.

Пов’язки та бандажі шкідливі для здоров’я?

Як і будь-який інший метод лікування, пов’язки також можуть спричинити ускладнення. Це особливо актуально, коли люди користуються ними, не знаючи, що роблять, і не дотримуючись належних процедур та рекомендацій.

Наприклад, може виникнути синдром здавлення, якщо ви надмірно стягуєте пов’язку. Це відбувається, коли збагачена киснем кров не може потрапити до всіх частин через стиснення. Таким чином, частини, які залишаються ізольованими, стають холодними та синюшними. Крім того, можуть бути пролежні або виразки через використання надто жорстких пов’язок. Так само часто шкіра мокне, коли пов’язка покриває вологу ділянку.

Висновок

Бандажі – дуже корисна техніка для лікування різних травм, від простих ран до переламів кісток. Однак лікарі рекомендують їх лише тоді, коли їх накладає професіонал, який знає що робить.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.