Проблеми з коагуляцією: як працює коагуляція?

Люди, які мають проблеми з коагуляцією, нерідко страждають від захворювань, які ускладнюють зупинку кровотечі з ран.
Проблеми з коагуляцією: як працює коагуляція?

Останнє оновлення: 11 січня, 2021

Коагуляція – це процес, під час якого кров переходить із природного рідкого стану в гелеподібний стан, утворюючи згусток. Згусток – це маса крові, яка утворюється, коли злипаються тромбоцити, клітини крові та певні білки. Читайте далі, щоб дізнатися про проблеми з коагуляцією та згортанням крові, які можуть вплинути на ваше здоров’я.

Деякі важливі факти про кровотік

По-перше, важливо відрізнити згусток від тромбу або емболії. Слово «тромб» позначає згусток, прикріплений до стінки судини. З іншого боку, емболії – це згустки, які циркулюють по крові й зупиняються в одній частині тіла, перешкоджаючи кровотоку.

Коагуляція є важливим процесом для життя людини. Насправді всі ссавці мають подібний процес згортання. Тому в цій статті ви дізнаєтеся цінну інформацію про цей життєво важливий анатомічний процес.

Як працює коагуляція?

Щоб зрозуміти коагуляцію, спочатку необхідно трохи поговорити про фізіологію крові. У своєму природному стані кров тече, не переходячи в драглистий стан. Стінки судин здорові, немає активації речовин, які можуть спровокувати утворення згустків.

В цей час процеси антикоагуляції та згортання знаходяться в рівновазі. Численні білки діють разом у двох різних процесах, які допомагають регулювати цей баланс, що називається гемостазом. При пошкодженні судини відбувається ланцюгова реакція: активація низки білків призводить до утворення згустків. Цей ланцюг називається коагуляційним каскадом.

Понад 10 різних білків, які називають чинниками згортання, беруть участь у коагуляційному каскаді. Ці білки можна знайти в плазмі крові.

Процес коагуляції

коли виникають проблеми з коагуляцією
 • По-перше, у стінці кровоносної судини виникає невеликий розрив. Це спричиняє кровотечу (відтік крові з судин, незалежно від того, скільки крові втрачено).
 • Потім кровоносні судини стискаються. Це відбувається при спробі обмежити кровотік і запобігти втраті занадто великої кількості крові через рану.
 • Далі активізуються тромбоцити. Тромбоцити – це частини клітин, які циркулюють у крові. Вони прилягають один до одного в місці рани, утворюючи пробку. У цей час починає діяти один із найважливіших чинників згортання крові, відомий як фактор фон Віллебранда.
 • Потім решта факторів згортання крові активує вироблення фібрину. Фібрин – це сильна речовина, яка дає можливість утворити своєрідну сітку, яка робить пробку міцною та стабільною.
 • Коли рана загоюється, пробка, що утворилася (згусток), розчиняється. Таким чином, баланс відновлюється, а кровоносна судина повертається до свого природного стану.

Які захворювання викликають проблеми з коагуляцією?

Як ми вже згадували, коагуляція є вкрай важливим процесом для життя. Коли будь-який із задіяних у ній елементів виходить з ладу, можуть виникнути численні захворювання. Отже, ось пояснення деяких найпоширеніших захворювань, викликаних проблемами зі згортанням крові.

Хвороба фон Віллебранда

які хвороби викликають проблеми з коагуляцією
За підрахунками, до 1% населення страждає на цей стан

Деякі симптоми:

 • Кровотечі з носа, які довго зупиняються.
 • Рясні менструації у жінок (рясні або дуже сильні менструації).
 • Надмірна кровотеча через травму або кров у сечі та / або калі.

Гемофілія – найпоширеніша проблема з коагуляцією

Гемофілія – ​​це порушення кровотечі, при якому людині не вистачає фактора VIII або IX. У цих людей, як правило, є кровотеча протягом тривалого періоду після травми, оскільки їх кров не згортається нормально.

Окрім того, це спадкова хвороба, яка може бути дуже серйозною. Коли виникає внутрішня кровотеча, органи та тканини можуть бути пошкоджені й поставити життя людини під серйозний ризик.

Цікаво, що це хвороба, на яку страждали багато членів королівських родин протягом ХІХ століття. Наприклад, сини останніх російських царів страждали на цю хворобу. Численні дослідження були зосереджені на пошуку генетичного походження цієї хвороби саме з цієї причини.

Висновок

Коагуляція – це складний процес, який підтримує життя. Дуже важливо вивчити, як вона працює, і як проблеми з коагуляцією можуть вплинути на здоров’я, а також лікувати людей, які мають такий дефект.

Це може вас зацікавити ...
Чому бородавки кровоточать та як їх лікувати
Моє здоров'я
Написав та перевірив Моє здоров'я
Чому бородавки кровоточать та як їх лікувати

Бородавки є заразними ураженнями, оскільки їхня поява спричинена одним із підтипів вірусу папіломи людини. Чи знаєте ви, чому бородавки кровоточать... • Smith SA, Travers RJ, Morrissey JH. How it all starts: Initiation of the clotting cascade. Crit Rev Biochem Mol Biol. 2015;50(4):326–336. doi:10.3109/10409238.2015.1050550
 • Palta S, Saroa R, Palta A. Overview of the coagulation system. Indian J Anaesth. 2014;58(5):515–523. doi:10.4103/0019-5049.144643
 • Garmo C, Burns B. Physiology, Clotting Mechanism. [Updated 2019 Apr 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507795/
 • Chaudhry R, Babiker HM. Physiology, Coagulation Pathways. [Updated 2019 Apr 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482253/
 • Barmore W, Burns B. Biochemistry, Clotting Factors. [Updated 2019 Apr 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507850/

Зміст цієї публікації носить виключно інформаційний характер. Ні в якому разі не можна використовувати для постановки або заміни медичного діагнозу, самого лікування або рекомендацій спеціаліста. Якщо у вас виникли запитання чи сумніви, зверніться до перевіреного спеціаліста та отримайте його схвалення перед початком будь-якої процедури.