Причини інфекцій сечових шляхів

Ви зможете розрізняти причини інфекцій сечових шляхів, проаналізувавши умови, які їм передують. У кожного віку є свої чинники ризику. У цій статті ми детальніше зупинимось на цьому аспекті.
Причини інфекцій сечових шляхів

Останнє оновлення: 15 березня, 2020

Щоб зрозуміти причини інфекцій сечових шляхів, важливо спочатку визначити, що таке інфекція. Також важливо зрозуміти, що таке сприятливі чинники. Інфекція сечових шляхів – це інфекція, яка виникає в будь-якій частині сечовидільної системи, зокрема в сечівнику, сечовому міхурі, сечоводі та нирках.

Це досить поширена інфекція. За підрахунками до 50% жінок страждали на неї хоча б раз у житті. З цим пов’язано чимало консультацій щодо симптомів, здебільшого за допомогою звертаються саме жінки.

Щоб ви могли зрозуміти причини інфекцій сечових шляхів, спершу ми повинні уточнити, що їх походження є бактеріальним. Мікроорганізми підіймаються з уретри та колонізуються в одному з сечових органів, викликаючи симптоми.

Симптоми інфекцій сечових шляхів за місцем розташування

Перш ніж ми детально розберемося, чому виникають інфекції сечових шляхів, ми спочатку поговоримо про їхні симптоми. Ми знаємо, що відповідно до розташування всередині сечовидільної системи симптоми, які вони викликають, різняться.

Коли інфекція в нирках, її називають пієлонефритом. Ця клінічна картина є найнебезпечнішою, оскільки проявляється високою температурою, блювотою та болем у спині. З іншого боку, цистит – це інфекція сечового міхура. Це найпоширеніша форма. Основними його симптомами є пекуче сечовипускання і повторне сечовипускання. Деякі пацієнти можуть навіть страждати від болю внизу живота.

Нарешті, уретрит є інфекцією сечовивідних шляхів, яка колонізує сечівник. Здебільшого проявляється виділеннями з уретри, які плутають із венеричними захворюваннями. Тому важливе уточнення діагнозу додатковими методами.

поширені причини інфекцій сечових шляхів

Чому виникають ІСШ: чинники ризику

Важливо перерахувати чинники ризику цього стану. Це ситуації або характеристики, які, якщо вони є, роблять цю інфекцію більш ймовірною. Це не означає, що наявність одного з цих чинників ризику є неодмінною умовою появи інфекції сечових шляхів. Однак вони можуть сприяти її появі.

Ризик збільшується за таких умов:

 • Жіноча стать. Жінки більш схильні до інфекцій сечових шляхів. Їх коротша уретра сприяє потраплянню бактерій ззовні.
 • Сексуальна активність. На стадії сексуальної активності жінки можуть страждати на цистит. Це досить поширена клінічна картина, яка має характерний час настання.
 • Менопауза. Коли у жінки припиняється менструація, її рівень естрогену падає. Оскільки у неї менше естрогену, її слизова пересихає, зокрема слизова сечових шляхів. Ця сухість сприяє росту бактерій.
 • Обструкції сечі. Якщо сечовидільна система блокується з будь-якої причини, там можуть розмножуватися бактерії. Тут можна згадати камені в нирках, гіпертрофію передміхурової залози у чоловіків та використання катетерів з медичних причин через серйознішу патологію.

Причини інфекцій сечових шляхів за місцем розташування

Як ми вже згадували вище, сечова інфекція може вражати верхню або нижню частину сечовидільної системи. Відповідно до місця розташування, певні причини також будуть частішими, ніж інші.

 • Основна причина пієлонефриту – потрапляння бактерій з сечового міхура. Клінічна картина зазвичай починається як цистит (інфекція сечового міхура), який не розсмоктується належним чином.
 • Більшість випадків циститу викликана кишковою паличкою. Хоча інші бактерії також можуть викликати цистит, це поодинокі випадки, які не є загальними. Коли у людини є симптоми циститу, лікар швидко підозрює, що винуватцем є кишкова паличка.
 • З іншого боку, інфекція сечівника має ще один спектр причин. Кишкова паличка – не єдина бактерія уретриту. Через близькість уретри та піхви у жінок такі мікроорганізми, як хламідіоз та мікоплазма, іншими причинами цієї інфекції.
Причини інфекцій сечових шляхів за місцем розташування
Не пропустіть: Корисні продукти для захисту нирок та сечового міхура

ІСШ часто залежать від віку

Ви також можете проаналізувати, чому виникають інфекції сечових шляхів залежно від віку пацієнта. У різному віці деякі причини є більш імовірними, ніж інші:

 • У молодих жінок секс часто супроводжує цистит.
 • Під час менопаузи жінки, у яких припинилася менструація, мають інфекції сечових шляхів через зниження рівня естрогену.
 • У чоловіків старших за 40 років підвищений ризик гіпертрофії простати. Збільшена простата перешкоджає відтоку сечі, сприяючи появі інфекцій.
 • Нарешті, у літніх людей чинником ризику є госпіталізація, адже вона часто супроводжується встановленням сечового катетера.


 • Andreu, Antonia, et al. “Diagnóstico microbiológico de las infecciones del tracto urinario.” Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica 29.1 (2011): 52-57.
 • Jiménez, J. F., E. Broseta, and M. Gobernado. “Infección urinaria.” Actas Urol Esp 26.7 (2002): 563-573.
 • Durán, Ana María Guzmán, and Andrés Valdivieso Dávila. “Infección urinaria: diagnóstico y tratamiento.” ARS MEDICA Revista de Ciencias Médicas 26.3 (2018).

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.