Псоріаз і його різновиди

Хоча псоріаз не є небезпечним розладом, це спадкове захворювання, яке може вплинути на нашу самооцінку, якщо дуже сильно проявляється.
Псоріаз і його різновиди

Останнє оновлення: 07 листопада, 2018

Псоріаз є хронічним захворюванням шкіри, яке зазвичай викликає червоні плями, що сверблять. Ці плями можуть бути білі або сріблясті залежно від стану.

Що таке псоріаз?

Це аутоімунне захворювання змушує білі клітини крові функціонувати занадто швидко.

Це призводить до того, що шари шкіри регенеруються з більшою швидкістю, ніж під час звичайних циклів регенерації клітин, створюючи пошкодження на шкірі, які схильні викликати свербіж і подразнення.

Це захворювання, як правило, спадкове. Тому, якщо у вашій родині немає цієї хвороби, ви можете розслабитися, адже шанси на її появу мінімальні.

Псоріаз зазвичай викликають фізичне і психологічне виснаження, які піддають стресу розум і тіло.

Шкідливий спосіб життя, проблеми на роботі або особисті проблеми можуть стати тригерами, якщо вам доводиться мати справу з ними протягом тривалих періодів часу.

Які типи псоріазу існують?

Існує кілька типів цього захворювання. Для того, щоб правильно його лікувати, дуже важливо знати, який саме у вас тип.

Бляшковий псоріаз

Псоріаз на лікті
Це найпоширеніша форма псоріазу зі всіх відомих і схарактеризованих, оскільки він викликає надмірну появу бляшок на шкірі. Він зазвичай з’являється на колінах, ліктях, обличчі, вухах і спині.

Він починається як звичайний висип, але не зникає, коли ви використовуєте аптечні креми. Висип потім набуває червоного кольору і відшаровується.

Бляшковий псоріаз викликає сильний свербіж і в деяких випадках кровотечею через сухість або надмірне розчісування.

У тому випадку, коли він вражає шкіру голови, з’являються білі лусочки, які схожі на лупу.

Якщо цей тип захворювання вражає нігті, то вони починають кришитися, а іноді ніготь повністю від’єднується.

Плямистий псоріаз

Псоріаз на голові
Цей тип псоріазу зазвичай виробляє невеликі червоні плями на тілі та кінцівках, але не вкриває велику площу.

Він може також вплинути на вуха, обличчя і шкіру голови. Він частіше зустрічається у людей у віці до 30 років.

До того ж, він викликає ушкодження, які не настільки товсті, як при бляшковому псоріазі.

У людей, які є носіями стрептокока або мають шанс успадкувати цей розлад, він зазвичай розвивається, коли вони піддаються впливу холодного клімату, який сушить шкіру.

Пустульозний псоріаз

Цей тип псоріазу головним чином впливає на дорослих і характеризується утворенням пухирів або білих пустул з неінфекційним гноєм, що супроводжується почервонінням навколишньої шкіри.

Шкіра, як правило, червоніє до того, як пухирі починають формуватися, а уражена ділянка свербить і болить.

Еритродермічний псоріаз

Його вважають однією з найнебезпечніших форм цього захворювання, оскільки він вкриває великі ділянки шкіри червоними плямами та співіснує з пустульозним псоріазом.

Він частіше зустрічається у людей, які страждають на нестабільний бляшковий псоріаз, де ушкодження тривають до нескінченності.

Зворотний псоріаз

Цей тип захворювання часто зустрічається в складках, як от у пахвових западинах, в паху і під грудьми. Це особливо незручно, тому що через потіння шкіра дуже чутлива.

Він зазвичай з’являється у великих скупченнях, але при цьому типі псоріазу лусочки не утворюються. Крім того, його легко помітити, і він охоплює великі ділянки в складках шкіри.

Псоріаз нігтів

Коли нігті сверблять, їхня поверхня стає нерівною або вони відриваються від кореня, виникає цей тип захворювання. Він, як правило, схожий на псоріаз шкіри голови або бляшковий псоріаз.

Симптоми можуть включати нерівності на поверхні нігтя, розщеплення нігтів або видалення всього нігтя.

Псоріаз шкіри голови

Цей тип псоріазу часто плутають з серйозними проблемами лупи. Люди, які мають інші типи захворювання, зазвичай страждають і на цей тип.

Він починається з дрібних лусочок, а потім зрештою утворюються щільні й товсті лусочки, які можуть поширюватися по всій шкірі голови та прилеглих ділянках, таких як шия, вуха і лоб.

Псоріатичний артрит

Люди з цим типом розладу – особи у віці від 30 до 50 років. Він зазвичай викликає:

 • запалення
 • біль у суглобах і навколо них
 • скуті або заблоковані суглоби
 • втому і обмежений рух
 • почервонілі очі
 • сильну жорсткість у сухожиллях

Дуже важливо вчасно діагностувати та лікувати цей тип псоріазу, щоб ваші суглоби не були пошкоджені.

Псоріаз і депресія

Депресія
Зазвичай люди, які страждають від деяких типів псоріазу, схильні до депресії.

Це відбувається тому, що непривабливий вигляд лусок часто привертає увагу інших в негативному ключі, а це може вплинути на самооцінку.

З цієї причини, якщо ви маєте справу з будь-яким типом псоріазу, важливо звернутися до родини та друзів, щоб забезпечити розуміння і підтримку.

Пам’ятайте, що самолікування не є вирішенням проблеми.

Ваша імунна система сильно відрізняється від імунної системи інших людей, а вирішення цієї проблеми вимагає різних препаратів для різних пацієнтів. • López-Estebaranz, J. L., de la Cueva-Dobao, P., de la Torre Fraga, C., Galán Gutiérrez, M., González Guerra, E., Mollet Sánchez, J., & Belinchón Romero, I. (2018). manejo de la psoriasis moderada-grave en condiciones de práctica habitual en el ámbito hospitalario español. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2018.02.015.
 • Saraceno, R., Chiricozzi, A., & Chimenti, S. (2015). Psoriasis. In European Handbook of Dermatological Treatments, Third Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-662-45139-7_81.
 • Capon F. (2017). The Genetic Basis of Psoriasis. International journal of molecular sciences, 18(12), 2526. https://doi.org/10.3390/ijms18122526
 • Badri, T., Kumar, P., & Oakley, A. M. (2020). Plaque psoriasis. StatPearls (). Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430879/
 • Saleh D, Tanner LS. Psoriasis, Guttate. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482498/
  Benjegerdes, K. E., Hyde, K., Kivelevitch, D., & Mansouri, B. (2016). Pustular psoriasis: pathophysiology and current treatment perspectives. Psoriasis (Auckland, N.Z.), 6, 131–144. https://doi.org/10.2147/PTT.S98954

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.