Різновиди латуку та методи його вирощення

Є багато різновидів латуку різних форм, смаків та розмірів, які можна вирощувати на власному городі. Вас досі цікавить, які саме різновиди латуку можна вирощувати власноруч?
Різновиди латуку та методи його вирощення

Останнє оновлення: 24 травня, 2020

Сьогодні ми детальніше розповімо про те, які сорти латуку можна легко виростити на домашніх грядках.

Які різновиди латуку обрати для вирощування на власному городі?

Салат-латук має незліченну кількість переваг для організму людини. Утім, окрім своєї високої поживної цінності цей продукт також вирізняється неймовірним смаком та низькою калорійністю. Для прикладу, латук приблизно на 95% складається з води та містить лише 15 калорій на 100 грамів.

Що стосується вмісту поживних речовин, варто зауважити, що салат-латук є потужним джерелом вітамінів А та С, а також солей фолієвої кислоти. До того ж у складі цього продукту є такі незамінні мінерали, як калій, кальцій, фосфор, магній та натрій.

Серед основних переваг латуку варто виділити такі:

 • Він допомагає засинати швидше та спати міцніше.
 • Латук володіє потужними знеболювальними та заспокійливими властивостями.
 • Салат-латук стимулює роботу травних залоз.
 • Завдяки високому вмісту клітковини цей продукт має м’яку послаблювальну дію на організм.
 • Латук підходить хворим на цукровий діабет.
 • Він вирізняється високим вмістом бета-каротинів, а за умови регулярного вживання латуку можна знизити ризик розвитку деяких видів раку.

Вірте чи ні, але є понад 200 сортів салату-латуку. Найпопулярнішими вважають айсберг, ромен, міні-ромен, а також “літнє диво”. Варто зауважити, що всі різновиди латуку можна легко вирощувати на домашніх грядках. Залежить від сорту лише час саджання латуку, проте незалежно від пори року урожай салату ви зможете зібрати всього через 3-4 місяці.

Попри те, що латук є невибагливою рослиною, вам усе-таки доведеться слідкувати за слимаками, равликами, грибками, попелицями та пташками.

Ми пропонуємо вашій увазі три популярні різновиди латуку, які ви можете вирощувати на своєму городі.

Різновиди латуку

сорти салата для вирощування на городі

Ні для кого не таємниця, що салат-латук є одним з найпопулярніших інгредієнтів овочевих салатів. Цей продукт вирізняється не лише низькою калорійністю, але й високим вмістом незамінних поживних речовин.

Айсберг

Першим різновидом латуку в нашому списку є салат айсберг, адже його можна вирощувати впродовж усього року. Всього за три місяці після саджання ви зможете додавати свіжий айсберг до овочевих салатів.

Цей сорт салату має круглу форму, завдяки чому він є дуже схожим на капусту. Його листя є хрустким, саме тому цей продукт є чудовим доповненням до овочевих страв.

Ромен

Цей вид салату є одним з найбільш розповсюджених сортів латуку завдяки тому, що його дуже легко вирощувати та можна довго зберігати свіжим. Ромен має подовге листя із виразною широкою прожилкою по центру. Варто зауважити, що у світі ромен також є одним з найпопулярніших видів зелені.

Висаджувати ромен у ґрунт можна в будь-яку пору року. Однією з головних переваг цього різновиду є те, що вирощування ромена потребує мінімальну кількість зусиль та догляду. Утім, взимку салат необхідно захищати від сильних морозів.

Мініромен

Оскільки за зовнішнім виглядом цей сорт дуже схожий на звичайний ромен у мініатюрі, його часто називають “міні-роменом”. Варто зауважити, що смак такого салату є дещо солодшим за смак великого ромена. Листя міні-ромена також мають товсту центральну прожилку. Відрізнити цей сорт від звичного ромена можна за формою листків, адже вони є маленькими та хвилястими.

Якщо у вашому регіоні клімат є помірним, а літо не надто спекотним, можете вирощувати міні-ромен впродовж усього року. Утім, досвідчені городники рекомендують висаджувати салат в період із січня по квітень, щоб отримати змогу зібрати врожай влітку. Звісно, можна садити міні-ромен із серпня по листопад, і тоді взимку на вашому столі завжди буде свіжа зелень.

Салат “Літнє диво”

салат "літнє диво"

Коли йдеться про найпопулярніші різновиди латуку, неможливо не згадати про “літнє диво”, адже цей сорт виділяється з-поміж інших завдяки красивому червоному забарвленню. Ба більше, “літнє диво” має досить універсальний смак, що чудово поєднується з іншими продуктами, а тому його часто використовують у кулінарії.

Як ми вже зазначили, однією з найвиразніших особливостей цього сорту є його червонуватий колір. Завдяки хвилястій формі листя “літнє диво” дуже часто називають “кучерявим салатом”. Варто зауважити, що цей сорт заслужено вважають одним з найпопулярніших різновидів латуку.

“Літнє диво” можна вирощувати на домашніх грядках, проте потрібно пам’ятати, що цей салат важко переносить низьку температуру. Недарма його назвали саме “літнім дивом”!

Садити цей вид салату можна через кожні двадцять днів, а збирати урожай потрібно ще в той період, коли пуп’янки є маленькими та закритими. Такий цикл дозволить вам насолоджуватися свіжою зеленню впродовж усього року!

Корисні поради, які допоможуть легко вирощувати усі різновиди латуку

 • Салат можна вирощувати з розсади або шляхом непрямого посіву.
 • Ми рекомендуємо дотримуватися відстані у 15-20 сантиметрів між саджанцями.
 • Якщо ви хочете збирати урожай латуку впродовж усього року, рекомендуємо облаштувати для нього окрему клумбу.
 • Не забувайте, що салат-латук є досить невибагливим, особливо у час формування пуп’янків, тому він не потребує інтенсивного поливання.
 • Для того, щоб виростити гарний врожай латуку, рекомендуємо обрати збагачений поживними елементами ґрунт.

Як бачите, всі різновиди латуку дуже просто садити, вирощувати та збирати із грядки. Якщо впродовж року ви будете періодично садити латук, то на вашому столі завжди буде запашна свіжа зелень, і ви зможете у будь-який зручний час тішити рідних смачними овочевими салатами. Скористайтеся нашими рекомендаціями, і ви отримаєте змогу насолодитися всіма неймовірними перевагами цього продукту.  • Hae Dun Kim et al. “Sleep-inducing effect of lettuce (Lactuca sativa) varieties on pentobarbital-induced sleep”, Food Sci Biotechnol. 2017; 26(3): 807–814.
  • Jeon YJ et al. “Effects of beta-carotene supplements on cancer prevention: meta-analysis of randomized controlled trials”, Nutr Cancer. 2011 Nov;63(8):1196-207. doi: 10.1080/01635581.2011.607541. Epub 2011 Oct 7.
  • Diana M. Cheng et al. “Development and Phytochemical Characterization of High Polyphenol Red Lettuce with Anti-Diabetic Properties”, PLoS One. 2014; 9(3): e91571.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.