Розтягнення м'язів: симптоми та лікування

Розтягнення м'язів відбувається у випадку їхнього перевантаження. Зазвичай ця проблема виникає через надмірне навантаження на м'язи під час фізичної активності. Варто зауважити, що симптоми та лікування розтягнення м'язів безпосередньо залежать від масштабів травми.
Розтягнення м'язів: симптоми та лікування

Останнє оновлення: 17 травня, 2020

Розтягнення м’язів, яке також часто називають перенапруженням м’язів – це частковий або повний розрив сухожильних з’єднань, які є проміжною ділянкою між м’язами та сухожиллями. Коли м’язи надто сильно розтягуються, це призводить до пошкодження м’язових волокон. Прилеглі ділянки, а саме сухожилля та кровоносні судини, також можуть пошкодитися через перевантаження м’язів. Не забувайте, що на уражених ділянках тіла завжди утворюються синці.

Зазвичай такі травми виникають в результаті динамічного перевантаження кінцівок. Дуже часто розтягнення м’язів відбувається після раптового збільшення інтенсивності навантаження або різкої зміни положення тіла під час фізичної активності. Найчастіше травмуються люди, які перенапружують організм під час інтенсивних тренувань або заняття активними видами спорту (баскетбол, футбол або легка атлетика).

Загалом можна виділити три стадії розтягнення м’язів залежно від ступеня пошкодження їхніх волокон:

  • Незначне розтягнення м’язів (перший ступінь): ця травма є мікроскопічним розривом м’язових волокон. При цьому сухожилля та прилеглі кровоносні судини залишаються неушкодженими.
  • Помірне розтягнення м’язів (другий ступінь): в цьому випадку відбувається часткове пошкодження м’язових волокон та прилеглих зв’язок. Варто зауважити, що на місці розірваних кровоносних судин утворюється синець. Безумовно, рухливість пошкодженої ділянки значно погіршується.
  • Сильне розтягнення м’язів (третій ступінь): у цьому випадку відбувається повне розірвання м’язових волокон та зв’язок. При цьому уражені ділянки тіла частково або повністю перестають функціонувати. У місці пошкодження м’язів з’являється помітний синець та запальна реакція.

Розтягнення м’язів

розірвання волокон та травми

Не забувайте, що при розтягненні м’язів відбувається розрив багатьох волокон.

Симптоми розтягнення м’язів безпосередньо залежать від ступеня пошкодження м’язових волокон. В цій статті ми пропонуємо вашій увазі класифікацію симптомів відповідно до масштабів розриву волокон:

  • Перший ступінь: в цьому випадку людина не стикається із порушеннями діяльності чи цілковитою втратою рухливості ураженої ділянки тіла. Єдині неприємні відчуття, які турбують хворого – це незначний запальний процес та помірний дискомфорт. Варто зауважити, що травмована людина може не помічати проблему до завершення тренування або навіть до наступного дня.
  • Другий ступінь: у цьому випадку функції кінцівок частково порушуються, і людина втрачає здатність активно рухатися. Зверніть увагу, що під час дотику до ураженої ділянки тіла людина відчуває біль. Також у місці розтягнення м’язів з’являються ознаки запального процесу та гематоми. Зазвичай при отриманні такої травми людина розуміє її наявність одразу, і їй доводиться одразу припиняти тренування.
  • Третій ступінь: при такій травмі відбувається часткова або цілковита втрата рухливості ураженої частини тіла. У місці розтягнення м’язів виникають синці та гематоми, а ще травмована людина відчуває сильний біль. Звісно, травма відчутна одразу. Також травмований може помітити неприємні зміни у м’язовій тканині при дотику до ураженої ділянки.

Як лікувати розтягнення м’язів?

Варто зауважити, що процес лікування цієї травми буде безпосередньо залежати від проміжку часу, який минув з моменту отримання травми, а також масштабів пошкодження м’язових волокон. В будь-якому випадку перш за все необхідно прикласти до ураженої ділянки тіла лід, щоб зменшити больові відчуття.

Ось кілька основних методів лікування розтягнення м’язів:

Травма першого ступеня

Впродовж перших кількох днів після отримання травми необхідно прикладати до пошкодженої частини тіла лід та холодні компреси. Намагайтеся якомога більше відпочивати, підіймати ногу на підвищення та за можливості виконувати ізометричні вправи. Все це допоможе вам тримати м’язи в тонусі, не рухаючи при цьому кінцівками.

Вам потрібно виконувати легке або помірне фізичне навантаження, щоб поступово повертати кінцівкам їхню звичну функціональність. При розтягненні м’язів спеціалісти рекомендують тренуватися в басейні, робити легкі вправи на розтяжку, а також підіймати невеликий вантаж. Оскільки больові відчуття при травмах першого ступеня є помірними, приймати протизапальні препарати необов’язково.

Розтягнення м’язів другого ступеня

лікування розтягнення м'язів другого ступеня

Лід, компреси та спеціальні вправи є найбільш типовими методами лікування розтягнення м’язів.

Як і у випадку з травмами кінцівок першого ступеня, вам також потрібно буде прикладати лід та холодні компреси до ураженої ділянки тіла впродовж перших 2-3 днів після розтягнення м’язів. Також намагайтеся більше відпочивати, при цьому під уражену ногу краще класти подушку, щоб вона була на невеликому підвищенні. Починаючи з четвертого дня після отримання травми, можна переходити до виконання ізометричних вправ. Утім, робити це потрібно дуже обережно, а при появі больових відчуттів краще одразу припиняти тренування.

Лікарі рекомендують продовж перших двох тижнів після розтягнення м’язів виконувати незначні фізичні навантаження, допоки вам не вдасться повністю відновити колишню рухливість кінцівок. Зверніть увагу, що для боротьби із запаленням та больовими відчуттями лікар може призначити спеціальні медикаменти.

Травма м’язів третього ступеня

Впродовж перших кількох днів після розтягнення м’язів вам слід дотримуватися всіх рекомендацій, згаданих вище. Найголовніше – не напружувати кінцівки та відпочивати. Якщо вам потрібно кудись пройти, використовуйте для цього милиці. Звісно, все залежить від характеру отриманої травми, адже якщо травма є незначною, додаткова підтримка у вигляді милиць вам може не знадобитися.

Починаючи із другого тижня, ви можете розпочинати виконувати легкі ізометричні вправи. Фізичну активність потрібно збільшувати поступово, допоки ваш організм повністю не відновиться, а це може статися не раніше четвертого тижня після травми. Зазвичай при травмуванні м’язів третього ступеня лікарі рекомендують приймати протизапальні препарати.

Не забувайте: незалежно від характеру травми, перш за все дуже важливо сумлінно виконувати рекомендації лікаря.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.