Що потрібно знати про вади зору

Вади зору сильно обмежують людину. Хоча це дуже поширена проблема у всьому світі, сьогодні є безліч технологічних помічників.
Що потрібно знати про вади зору

Останнє оновлення: 20 січня, 2021

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сліпоту та порушення зору мають щонайменше від 2,2 мільярда людей у ​​всьому світі. З них 1 мільярд має погіршення зору, якому можна запобігти.

Організація також зазначає, що цей стан частіше вражає людей у ​​країнах з низьким та середнім рівнем доходу, жінок, літніх людей та представників етнічних меншин. Це підтверджує зв’язок між цією проблемою та труднощами або неможливістю вчасно отримати лікування.

Що таке вади зору?

Немає абсолютного консенсусу щодо погіршення зору. Це пов’язано з тим, що є відмінності щодо межі, яка відокремлює вади від інвалідності. Ми поділимося з вами одним із найпопулярніших визначень.

Варто зазначити, що термін «вади зору» необхідно вживати як стосовно людей, які повністю сліпі, так і стосовно тих, хто має значні вади. Отже, це концепція, яка охоплює будь-який тип серйозних проблем із зором, незалежно від їх причини.

Зазначена проблема створює обмеження для виконання певних видів діяльності, таких як читання, письмо, орієнтація та рух. Своєю чергою, сліпота – це будь-яка форма серйозного погіршення зору.

що таке вади зору

Які причини?

Основними причинами погіршення зору та сліпоти є катаракта, аметропія, трахома, онхоцеркоз або річкова сліпота, глаукома, діабетична ретинопатія та вікова дегенерація жовтої плями. Нижче ми докладно їх пояснимо:

 • Катаракта. Її вважають основною причиною сліпоти у світі. За оцінками експертів, цей стан викликає 43% випадків, і це пов’язано з втратою прозорості кришталика ока.
 • Діабетична ретинопатія. Це головна причина втрати зору в розвинених країнах. Вона характерна для тих, хто не контролює рівень цукру в крові. Це призводить до прогресуючої сліпоти через невеликі кровотечі в оці.
 • Вікова дегенерація жовтої плями. Це друга причина погіршення зору в розвинених країнах. Спочатку це спричиняє розмитість центрального зору. Але якщо вона прогресує, вона може обернутися сліпотою.
 • Глаукома. Вона спричиняє приблизно 15% випадків погіршення зору у світі. Вона призводить до втрати периферичного зору через збільшення тиску всередині ока.
 • Трахома. Інфекція, яка вражає обидва ока. Це основна причина інфекційної сліпоти. Вона частіше зустрічається в країнах, що розвиваються.
 • Аметропія. Її форми – короткозорість, далекозорість та астигматизм. Це нездатність ока правильно фокусувати зображення предметів на сітківці через диспропорцію між довжиною ока та оптичною силою.
 • Пігментний ретиніт. Цей стан впливає на периферичний зір і здатність бачити в темряві. Він охоплює кілька хронічних генетичних розладів очей.

Виявлення, ступені та типи вад зору

Проблеми із зором виявляють під час огляду у окуліста або офтальмолога. Необхідно звернутися до фахівця, якщо вам важко читати, бачити зблизька чи здалека, чітко бачити зображення або якщо у вас кон’юнктивіт або виділення з очей.

Є чотири ступені погіршення зору залежно від гостроти зору людини:

 • легке: менше ніж 50% гостроти зору
 • помірне: менше ніж 33% гостроти зору
 • важке: гострота зору менша ніж 10%
 • сліпота: коли значення, зафіксовані під час огляду, менші за 1%

З іншого боку, з функціональної та юридичної точок зору класифікація виглядає так:

 • часткове: коли сильно страждає одне око або частково уражені обидва ока.
 • повне: навіть при втраті зору обох очей досягається гострота зору 0,1% і більше.
 • абсолютне: якщо гострота зору не перевищує 0,1%.

Ця стаття також може вас зацікавити: Як підібрати окуляри, щоб захистити очі?

Потреби людини з вадами зору

На щастя, людина з вадами зору може використовувати різні допоміжні засоби, щоб краще справлятися зі своїм станом. Для орієнтації та руху поза домівкою вона може використовувати тростини, собак-поводирів та до таких технологічних інструментів, як GPS, із програмами для тих, хто має проблеми із зором.

Для візуалізації предметів та, залежно від ступеня погіршення зору, бажано, щоб пацієнти допомагали собі шляхом збільшення освітлення або за допомогою пристроїв зі збільшеними шрифтами, збільшувальних окулярів та окулярів великої потужності. Якщо людина сліпа, шрифт Брайля є дуже ефективним методом читання.

З очевидних причин людина має підлаштувати свою оселю під свої вади зору. Так само сьогодні дедалі ефективніші допоміжні засоби, такі як пристрої доповненої реальності та розумні окуляри для незрячих. • Gómez-Ulla, F., & Monés, J. (Eds.). (2005). Degeneración macular asociada a la edad. Prous Science.
 • Vinores, S. A., Küchle, M., Derevjanik, N. L., Henderer, J. D., Mahlow, J., Green, W. R., & Campochiaro, P. A. (1995). Blood-retina1 barrier breakdown in retinitis pigmentosa: light and electron microscopic immunolocalization. Histology and histopathology.
 • Escudero, J. C. S. (2011). Discapacidad visual y ceguera en el adulto: revisión de tema. Medicina UPB, 30(2), 170-180.
 • Cedeño, María Leonila García, Inger Solange Maitta Rosado, and Karina Gissela Rivera Loor. “Characterization of the Visual Disability and Its Relation with the Resilience.” International research journal of management, IT and social sciences 5.2 (2018): 32-40.
 • Sarabia, César Pineda, Xóchitl Josefina Zarco Vite, and María Luisa Ruiz Morales. “Retinopatía diabética, una complicación descuidada.” Atención Familiar 25.2 (2018): 83-85.
 • Weinreb, Robert N., et al. “Primary open-angle glaucoma.” Nature Reviews Disease Primers 2.1 (2016): 1-19.
 • Silva, J. N., et al. “TRACOMA: FASES CLÍNICAS E FORMAS DE DIAGNÓSTICOS.” International Journal of Parasitic Diseases 1 (2018).
 • Osorio Illas, Lisis, et al. “Prevalencia de baja visión y ceguera en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina General Integral 19.5 (2003): 0-0.
 • Arroyo, Nicole, et al. “El Modelo dual de reconocimiento de la palabra en el Sistema Braille.” CienciAmérica 8.1 (2019): 90-104.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.