8 фактів, які варто знати про катаракту

Оскільки катаракта може розвинутися в будь-якому віці, дуже важливо піклуватися про стан очей та щороку проходити обстеження в лікаря. Це дасть змогу виявити будь-які порушення зору на ранніх стадіях. У цій статті ми зібрали найцікавіші факти, які варто знати про катаракту.
8 фактів, які варто знати про катаракту

Останнє оновлення: 09 жовтня, 2019

Коли йдеться про катаракту, у людей переважно виникають такі асоціації: “проблеми із зором” та “люди похилого віку”. У цьому немає нічого дивного, адже вчені довели, що близько половина людей страждає на катаракту після досягнення 80-річного віку.

Чи знали, що перші симптоми катаракти можуть з’явитися ще до 40 років? Найбільше страждає зір в людей після досягнення ними 60-річного віку. Якщо вам 40 або більше років, радимо прочитати цю статтю та дізнатися маловідомі факти про катаракту.

Що потрібно знати про катаракту?

1. Катаракта не формується на поверхні ока

Перший факт, який потрібно знати про катаракту – це те, що вона не утворюється поверх ока. Більшість людей асоціює цю проблему з тонкою плівкою на поверхні кришталика ока.

Насправді катаракта формується всередині ока. Погіршення зору відбувається, коли протеїни, які зазвичай стискають кришталик, розриваються.

Цей процес є абсолютно безболісним, і ви можете не помічати жодних змін упродовж кількох місяців та навіть років, аж поки зір не погіршиться настільки сильно, що вам може знадобитися хірургічне втручання.

2. Вік не є фактором ризику

вплив віку на зір

Іншим фактом, який необхідно знати про катаракту, є відсутність визначного впливу віку на ризик розвитку катаракти. Попри те, що катаракта найчастіше виникає у людей похилого віку, насправді всі люди перебувають у зоні ризику.

Найбільше шансів захворіти на катаракту мають такі групи людей:

  • Ті, кому раніше вже робили операції на очах
  • Хворі із глаукомою
  • Часто перебувають під впливом прямих сонячних променів без захисних лінз.

Трапляються випадки вродженої катаракти, тобто немовлята народжуються одразу з цим захворюванням. Причиною розвитку захворювання ще в утробі матері можуть бути інфекційні процеси або порушення внутрішньоутробного розвитку через дефіцит поживних речовин в організмі майбутньої матері.

3. Основні симптоми катаракти

Попри те, що прогресує катаракта повільно, якщо ви будете уважно стежити за своїм зором, то зможете помітити деякі симптоми цього захворювання ще на ранніх стадіях.

Серед головних симптомів катаракти варто виділити такі:

  • Нечіткий або розмитий зір
  • Втрата периферійного зору – це означає, що людині поступово стає важче бачити речі, які розташовані збоку від неї
  • Втрата здатності розрізняти кольори
  • Втрата здатності добре бачити в темний період доби
  • В очах починає двоїтися
  • Потреба змінити окуляри на інші.

4. Катаракта може вразити лише одне око

Ще один факт, який необхідно знати про катаракту – це те, що вона може вражати не обидва, а лише одне око. Зазвичай люди страждають через білатеральну (двобічну) катаракту, проте трапляються випадки, коли захворювання уражає лише одне око.

Таке відбувається, якщо в людини була травма на одному з очей. Якщо ви нещодавно травмували око або пережили якийсь неприємний інцидент, який міг би негативно вплинути на зір, рекомендуємо не зволікати та одразу пройти обстеження у лікаря.

Вірте чи ні, але зазвичай у момент ураження ока людина не відчуває жодних дискомфортних відчуттів. Може минути кілька років, доки ви зрозумієте, що почали гірше бачити.

5. Зір можна пошкодити в результаті дії багатьох несприятливих факторів

Побутує загальна думка, що через присутність катаракти на оці людина втрачає здатність гарно бачити. Утім, є пацієнти, які навіть за наявності цього захворювання мають бездоганний зір. Єдиною відмінністю, яка відрізняє їх від цілком здорових людей, є надмірна чутливість до яскравого світла.

Інші хворі відчувають труднощі при недостатньому освітленні (наприклад, у темний період доби), проте при денному світлі чудово бачать все довкола.

Усе, що вам необхідно знати про катаракту – це те, що в кожної людини це захворювання протікає по-іншому.

6. Не завжди хворому потрібне хірургічне втручання

знати про катаракту, як її лікувати

Насправді хворим на катаракту можна підібрати менш інвазивні методи лікування. Ви можете жити з катарактою впродовж багатьох років без необхідності вдаватися до хірургічного втручання. Не забувайте, що операції можуть мати серйозні наслідки.

Дуже важливо обговорити проблему з лікарем та оцінити, чи погіршує катаракта якість вашого щоденного життя.

Ознайомившись з висновками спеціаліста, ви зможете прийняти найкраще рішення. Іноді після обстеження людині потрібне лише медикаментозне лікування та регулярні візити до офтальмолога.

7. Операції для видалення катаракти є безпечними та звичними

Немає нічого поганого в тому, що після встановлення діагнозу “катаракта” та рекомендації лікаря щодо необхідності провести хірургічне втручання пацієнт відчуває легку паніку. Якщо ви також маєте певні страхи та упередження, радимо вам заспокоїтися. Насправді операція з видалення катаракти є однією з найбільш безпечних та розповсюджених у всьому світі.

Нині шанси на успішний результат після видалення катаракти становить близько 96%. Саме завдяки статистиці цей вид операції заведено вважати однією з найпростіших та найбезпечніших медичних процедур. Операція передбачає застосування місцевої анестезії та лише один невеликий надріз. Жодних швів після оперативного втручання робити не потрібно.

Хірург витягне з ока ваш справжній кришталик, очистить око від накопичених сторонніх тіл та вставить новий кришталик. Ця процедура займе не більше ніж 15-20 хвилин від початку до кінця, і вже за кілька годин після завершення операції ви будете вдома.

Після оперативного втручання вам потрібно буде якийсь час носити захисну пов’язку на очах, а ще впродовж кількох тижнів необхідно уникати інших видів фізичної активності та відмовитися від пробіжок.

Вже наступного дня після операції ви помітите значне покращення зору, а через чотири тижні ваш зір повністю повернеться до норми, і ви будете все чудово бачити. Повірте, результати оперативного втручання вас неодмінно вразять!

8. Найкращий метод профілактики катаракти – це регулярне обстеження в лікаря

знати про катаракту: перевірка зору

Рекомендуємо відвідувати офтальмолога щонайменше один раз на рік для того, щоб запобігти розвитку катаракти та інших розладів зору.

Під час візиту ви можете розповісти лікарю, чи доводилося вам раніше помічати будь-які тривожні симптоми погіршення зору. Спеціаліст скаже, чи справді у вас є проблеми та чи є у вас будь-які ознаки катаракти. Також лікар дасть корисні рекомендації, за допомогою яких ви зможете зберегти зір та сповільнити прогресування захворювань очей.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.