Що таке Аддісонова хвороба?

Аддісонова хвороба може проявлятися в будь-якому віці, однак частіше вона буває у віці сорока років. У цій статті ми розповімо, що це таке і як її діагностують.
Що таке Аддісонова хвороба?

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Зазвичай Аддісонова хвороба означає надниркову недостатність.

Перш за все, важливо знати, що це захворювання дуже рідке, адже нові випадки становлять лише 0,83% на 100 000 людей. Отже, поширеність або кількість випадків у загальній популяції становить лише 4-6 випадків на сто тисяч людей.

Деякий час тому найпоширенішою причиною захворювання був туберкульоз, оскільки ця хвороба вражає наднирники. Наразі, оскільки встановлено більший контроль над туберкульозом, найпоширенішою причиною є ідіопатична. Тому хвороба має аутоімунне походження, при якому організм атакує власні органи.

Загалом, симптоми можуть проявлятися в будь-якому віці. Однак вона частіше буває приблизно у віці 38 років. Тим часом її пік настає у віці 40 років. Як і багато інших ендокринних розладів, цей частіше буває серед жінок, ніж серед чоловіків.

Причини Аддісоноої хвороби

Вище ми згадували, що це недостатність надниркових залоз. Таким чином, спочатку потрібно зрозуміти, що таке наднирники та що вони роблять в організмі.

У людини дві надниркові залози, по одній над кожною ниркою в черевній порожнині. Кожна з них складається з двох частин:

 • Стрижень наднирників. Це внутрішня частина залози, яка відповідає за вироблення гормонів типу адреналіну.
 • Кора наднирників. Це зовнішній шар кожної залози. Він відповідає за вироблення кортикостероїдних гормонів, таких як:
 • Глюкокортикоїди. Кортизол є найбільш відомим. Він має метаболічну, запальну та стресову реакцію.
 • Мінералокортикоїди. Альдостерон – найбільш відомий із них. Він регулює рівень натрію та калію в організмі.
 • Андрогени. Це чоловічі статеві гормони.

По суті, Аддісонова хвороба руйнує кору надниркових залоз. Без цієї кори в організмі не вистачає кортизолу та альдостерону. Симптоми захворювання проявляються саме через нестачу цих гормонів.

Нижче наведені причини руйнування кори надниркових залоз:

 • Автоімунні розлади. У цих випадках організм атакує надниркову залозу антитілами.
 • Аутоімунний поліендокринний синдром. Це аутоімунне захворювання, при якому організм одночасно атакує різні залози.
 • Інфекції. До них належать грибкові інфекції та туберкульоз.
 • Пухлини самої залози або метастази інших органів також можуть викликати цей стан.

Ця стаття також може вас зацікавити: 7 домашніх засобів, щоб позбутися каменів у нирках

Симптоми захворювання

У більшості випадків симптоми Аддісонової хвороби проявляються повільно. Ось чому цей розлад так важко діагностувати. Зрештою, деякі люди не помічають симптомів. Так само симптоми імітують прояви інших захворювань.

Проблема затримки діагностики полягає в тому, що вона може серйозно загрожувати життю пацієнта. Ось чому важливо знати симптоми та звернутися до лікаря, якщо ви підозрюєте, що можете страждати від них.

Найпоширеніші симптоми:

 • втрата апетиту
 • гіперпігментація шкіри або потемніння на певних ділянках шкіри
 • низький кров’яний тиск
 • гіпоглікемія (низький рівень цукру в крові)
 • астенія (втома, нестача сил)
 • м’язовий біль
 • депресія

У деяких пацієнтів розвивається гострий криз, коли кілька перерахованих вище симптомів проявляються раптово. Лікарі називають це «гострою наднирковою недостатністю». На жаль, це може призвести до смертельного шоку, якщо не лікувати належним чином і негайно. Це потенційно небезпечний для життя стан.

Рекомендуємо прочитати: 6 напоїв для полегшення болю у нирках

Діагностика та лікування

Для діагностування Аддісонової хвороби лікарі мають вимірювати рівень гормону. Як правило, найпростіший аналіз складається з вимірювання рівня кортизолу та гормону АКТГ у крові зранку. Як правило, у пацієнта з хворобою Аддісона буде високий рівень АКТГ і низький рівень кортизолу в крові.

Також для отримання більш конкретних результатів лікар може стимулювати природний кортизол. Це роблять за допомогою штучного АКТГ і вимірюють рівень крові пацієнта до та після стимуляції. У пацієнтів, які страждають на хворобу Аддісона, рівень кортизолу в крові не підвищується після стимуляції АКТГ.

Якщо ви підозрюєте, що у вас Аддісонова хвороба, важливо якомога швидше звернутися до лікаря. Вам можуть запропонувати обстеження рівня кортизолу в крові. Якщо результати непереконливі, потрібно провести тест на стимуляцію АКТГ, щоб підтвердити або спростувати діагноз.

Також може знадобитися аналіз крові.

як діагностують Аддісонову хворобу
Після того, як лікарі діагностують захворювання, лікування здебільшого полягає у штучній заміні гормонів.

Для заміни кортизолу лікарі призначають синтетичні глюкокортикоїди. Тим часом вони замінюють альдостерон подібними стероїдами, як от флудрокортизоном. Лікарі можуть також призначити гормони, такі як дегідроепіандростерон, для заміни андрогенів. • Candel González FJ, Matesanz David M, Candel Monserrate I. Insuficiencia corticosuprarrenal primaria. Enfermedad de Addison. An Med Interna 2001;18:492-498.
 • Napier C, Pearce SH. Current and emerging therapies for Addison’s disease. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2014;21(3):147-153. PMID: 2475599
 • Quinkler M, Hahner S. What is the best long term management strategy for patients with primary adrenal insufficiency? Clin Endocrinol (Oxf). 2012 Jan;76(1):21-5.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.