Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит - це шкірний розлад, який останніми роками стає все більш поширеним. Сьогодні на нього страждає п’ята частина всіх дітей. Хоча він часто вражає дітей, фактично він може проявлятися в будь-якому віці.
Що таке атопічний дерматит?

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Атопічний дерматит, також відомий як екзема, – це шкірний розлад, який викликає почервоніння та свербіння. Він частіше буває у дітей, однак може проявлятися в будь-якому віці. Як правило, він хронічний, але може зникнути на певні періоди, а потім повернутися.

Сьогодні фахівці вважають, що на це захворюванням страждає близько 20% дітей у всьому світі. Хоча це трохи більш поширене явище у розвинених країнах північної півкулі, воно трапляється у всьому світі. Від 3 до 5% дітей з атопічним дерматитом мають його аж до досягнення ними повноліття.

Частота цього захворювання також зростає. Це пов’язано з наслідками забруднення довкілля та нездоровими звичками. Наприклад, постійний стрес і поганий сон можуть погіршити цей стан. Хоча експерти досі не знайшли ліки проти цієї хвороби, експерименти тривають.

Що таке атопічний дерматит?

що таке атопічний дерматит
Атопічний дерматит – це розлад, який проявляється почервонінням шкіри та свербінням. Атопічна шкіра характеризується сухістю. Це призводить до лущення та подразнення, викликаючи такі симптоми, як набридливе свербіння. Іноді це призводить до появи невеликих водянистих горбків.

За даними Іспанської педіатричної асоціації, атопічний дерматит можна класифікувати на три групи:

 • Немовлята. Він починає проявлятися у п’ятимісячному віці. Проявляється переважно на обличчі, окрім рота, носа та ділянки навколо очей. Іноді він також виникає на шкірі голови, вухах і на тильному боці кистей. Це викликає постійне свербіння.
 • Діти. Це тип атопічного дерматиту, який починається приблизно у віці двох років і триває до семи років або до статевого дозрівання. Хоча здебільшого він буває на ліктях і колінах, він може з’являтися де завгодно на тілі.
 • Дорослі. Цей тип атопічного дерматиту проявляється після статевого дозрівання і характеризується нальотами на шкірі, як правило, з саднами. Крім того, він здебільшого впливає на тильний бік кистей, шкіру згину зап’ястя, ніг та стоп.

Причини

Наука не визначила причини цієї хвороби. Проте ми знаємо, що кілька чинники можуть впливати на її початок або загострення. Ці чинники:

 • Генетика. Наразі експерти вважають, що основною причиною атопічного дерматиту є генетична схильність. У дітей, чиї батьки хворіли на сінну лихоманку, частіше розвивається цей стан.
 • Вік матері. Чим старша мати на момент пологів, тим частіше дитина страждає на атопічний дерматит.
 • Довкілля. Хвороба трапляється найчастіше в забруднених містах з холодною погодою. Крім того, це частіше буває в запилених місцях або там, де люди палять.
 • Також фахівці встановили, що стрес і безсоння можуть спровокувати захворювання. На нього впливає і піт, а також використання нейлонових або вовняних виробів. Це захворювання часто буває у людей, які мають харчову або інший вид алергії.

Симптоми та діагностика

симптоми атопічного дерматиту
Основним симптомом атопічного дерматиту є ураження шкіри. Вони мають скорчастий і червоний вигляд. Крім того, вони супроводжуються дуже сильним і тривалим свербінням. Це часто призводить до емоційних проблем через нестерпне свербіння.

У немовлят ураження бувають везикулярними та ексудативними. У дітей ураження виглядають сухими, шкірястими й товстими. У дорослих ураження шкірясті і гіпер- або гіпопігментовані. Іншими словами, вони або мають занадто мало або занадто багато кольору.

У тих, хто страждає на це захворювання протягом тривалого періоду, підвищений ризик розвитку катаракти у віці від 20 до 30 років. Експерти досі не знають, чому так відбувається. Крім того, у них частіше виникає екзема герпетикуму, якщо вони заразилися вірусом простого герпесу.

Зазвичай лікар може діагностувати захворювання, просто подивившись на шкіру пацієнта. Достатньо обстеження шкіри та аналізу історії хвороби. Іноді лікарі роблять деякі тести з пластирами. Однак лабораторні дослідження вимагаються рідко.

Ви відчуваєте симптоми цього стану? Якщо так, вам необхідно якомога швидше відвідати дерматолога, якому ви довіряєте. Професіонал відповідає за правильну діагностику та лікування. • Garnacho-Saucedo, G., Salido-Vallejo, R., & Moreno-Giménez, J. C. (2013). Actualización en dermatitis atópica. Propuesta de algoritmo de actuación. Actas Dermo-Sifiliográficas, 104(1), 4-16.
 • Al-Shobaili HA, Ahmed AA, Alnomair N, Alobead ZA, Rasheed Z. Molecular Genetic of Atopic dermatitis: An Update. Int J Health Sci (Qassim). 2016;10(1):96–120.
 • Barnes KC. An update on the genetics of atopic dermatitis: scratching the surface in 2009. J Allergy Clin Immunol. 2010;125(1):16–31. doi:10.1016/j.jaci.2009.11.008
 • Thomsen SF. Atopic dermatitis: natural history, diagnosis, and treatment. ISRN Allergy. 2014;2014:354250. Published 2014 Apr 2. doi:10.1155/2014/354250
 • Kolb L, Ferrer-Bruker SJ. Atopic Dermatitis. [Updated 2019 Feb 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448071/
 • Kapur S, Watson W, Carr S. Atopic dermatitis. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018;14(Suppl 2):52. Published 2018 Sep 12. doi:10.1186/s13223-018-0281-6
 • Wen, H.-J., Chen, P.-C., Chiang, T.-L., Lin, S.-J., Chuang, Y.-L., y Guo, Y.-L. (2009) Predecir el riesgo de dermatitis atópica infantil temprana por factores hereditarios y ambientales. British Journal of Dermatology, 161 (5), 1166-1172. https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2009.09412.x.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.