Що таке пахова грижа?

Нині пахова грижа є одним з найбільш поширених захворювань. Саме тому хірургічне втручання з метою видалення пахової грижі є однією з найбільш застосовуваних операцій на сьогодні.

Останнє оновлення: 21 лютого, 2019

Чи знаєте ви, що таке пахова грижа?

Якщо говорити загальними термінами, то грижа – це вид протрузії, який найчастіше з’являється у нижній частині живота або біля промежини. Найчастіше ця проблема виникає за наявності пошкодження тканин або утворення отвору в черевній стінці.

Зазвичай причиною появи грижі є зміни структури тканин внутрішніх органів. Проявляється грижа на тілі як випуклість.

Грижу називають паховою, якщо вона утворюється шляхом виходу кишкової петлі (тонкої або товстої кишки) через паховий канал.

Зверніть увагу, що пахова грижа може бути як вродженим, так і набутим захворюванням. Для прикладу, якщо на пахову грижу хворіє маленька дитина, то зазвичай причиною цього є вроджені особливості. Утім, коли хвороба турбує зрілу людину, можна говорити про набутий характер розладу.

 • Вроджені грижі з’являються приблизно у 30% новонароджених немовлят та потребують негайного хірургічного втручання. У цьому випадку розвиток захворювання пов’язують з аномаліями під час внутрішньоутробного розвитку.
 • Якщо грижа виникає повторно, то у 50% випадків причиною її розвитку є інфекція.

Набуті грижі зазвичай турбують людей у дорослому та зрілому віці. У більшості випадків вони виникають через підвищений тиск на нижню частину живота, який з’являється з таких причин:

 • Вагітність
 • Фізична робота, яка передбачає піднімання великих вантажів та напруження м’язів черевного преса
 • Певні захворювання, зокрема хронічне обструктивне захворювання легень
 • Збільшення простати та складнощі під час сечовипускання.

До того ж пахова грижа може бути защемленою або незащемленою.

 • Незащемлені грижі мають вигляд випуклості, що виникає або суттєво збільшується у розмірах, коли людина сильно напружується. Для прикладу, коли людина стоїть впродовж тривалого часу або починає кашляти, незащемлена грижа збільшується. У лежачому положенні грижа знову “ховається”.
 • Защемлена грижа зовсім не змінює своїх розмірів, незалежно від положення хворого.

Чому грижі з’являються саме у цих ділянках тіла?

Зверніть увагу, що всі типи гриж виникають саме у тих частинах тіла, які називаються анатомічно слабкими місцями.

Ці частини тіла отримали таку назву через те, що анатомічні стінки внутрішніх органів є найбільш вразливими та тонкими. Саме тому грижі виникають у передній частині живота, адже вона є набагато слабшою за його задню стінку.

Епідеміологія пахової грижі

 • Не забувайте, що пахова грижа є однією з найбільш розповсюджених хірургічних патологій. Згідно зі статистикою, в однієї людини з 30 це захворювання проявляється на якомусь з етапів її життя.
 • Хірургічне видалення грижі становить близько 15% всіх типових оперативних втручань. Саме тому її вважають найчастіше виконуваною операцією у всьому світі.
 • Пахові та стегнові (феморальні) грижі є найбільш поширеними видами гриж. Пахова грижа зазвичай вражає чоловіків, тоді як стегнова є більш притаманною жінкам. Зверніть увагу, що грижі посідають друге місце серед найбільш поширених причин кишкової непрохідності механічного походження.
 • На жаль, дуже часто навіть після лікування пахова грижа виникає знову. У половині випадків причиною повторної появи захворювання є інфекційний процес.

Пахова грижа: класифікація типів захворювання

Пахову грижу класифікують відповідно до її зв’язку із кишківником та шляху проходження через паховий канал. Є такі види пахової грижі:

Пряма пахова грижа

Кишкова петля перетинає нижню частину пахового каналу у районі трикутника Гессельбаха.

Грижа може опуститися до надчеревної артерії. При цьому вона не проходитиме через отвір пахового каналу. Зверніть увагу, що цей отвір розташовується за м’язом-підіймачем яєчка, проте не перетинається з його волокнами.

Зазвичай цей тип грижі турбує людей похилого віку.

Непряма пахова грижа (коса)

Цей тип грижі трапляється частіше з-поміж інших і турбує він як чоловіків, так і жінок. Непряма пахова грижа утворюється у черевній порожнині. При цьому захворюванні відбувається вихід органів або тканин через глибоке пахвинне кільце.

У цьому випадку кишкова петля розташовується збоку від надчеревної артерії та трикутника Гессельбаха. Вона змінює структуру пахового каналу всередині м’яза-підіймача яєчок.

У деяких чоловіків кишкова петля може випинати через яєчка. У медицині цей стан також відомий як пахово-мошонкова грижа.

Симптоми пахової грижі

Пахова грижа зазвичай характеризується достатньо помірними за характером перебігу симптомами.

У більшості випадків пацієнти одразу після нічного відпочинку не відчувають слабкості чи інших неприємних симптомів. Втім, під час дня вони можуть помічати певний дискомфорт під час занять спортом або під час кашлю.

Зверніть увагу, що зазвичай пацієнти можуть самотужки зменшити грижу.

Ускладнення під час пахової грижі

 • Защемлення: зменшити її природним шляхом неможливо. Втім, окрім защемлення немає жодного пошкодження судинної системи. Кишкову петлю необхідно правильно промивати.
 • Странгуляція: у цьому випадку промивання кишкової петлі є категорично протипоказаним. Кишківник стає при цьому дуже вразливим до розвитку локального малокрів’я. Існує також великий ризик некрозу, саме тому при странгуляції лікарі рекомендують негайне хірургічне втручання з метою видалення грижі.

Якщо з’явилися ускладнення, зменшити грижу природним шляхом неможливо. До того ж зазвичай пахова грижа супроводжується сильними дискомфортними відчуттями, зокрема гострим болем та високою температурою.

Діагностика захворювання

Насправді встановити правильний діагноз при паховій грижі досить просто. Все, що для цього знадобиться – знати клінічну історію хвороби пацієнта та провести повне обстеження організму. Ба більше, зазвичай хворий звертається до лікаря вже знаючи про присутність грижі.

Утім, навіть якщо вас турбує сильний біль і діагноз видається вам очевидним, не рекомендуємо займатися самолікуванням. Зверніться до спеціаліста з метою встановлення правильного лікування та призначення ефективної терапії.

Оскільки гострий біль у животі може свідчити й про інші серйозні захворювання, дуже важливо вчасно здати всі необхідні аналізи та виключити можливість інших неприємних розладів.

Лікування пахової грижі

Методи лікування грижі

Хірургічне втручання з метою видалення грижі передбачає такі етапи:

 • Повернення кишкової петлі у черевну порожнину, за можливості без розкриття очеревини
 • Розпізнання медіоплантарних закінчень
 • Закриття отвору, який спричинив утворення грижі.

Хірургічне видалення грижі

Провести видалення грижі хірургічним шляхом можна двома способами: шляхом відкритого оперативного втручання або за допомогою лапароскопії.

Найбільш поширеними методами хірургічного втручання є геморіографія та геміопластика.

 • Геморіографія – це анатомічне відновлення пошкоджених частин тіла. При цьому використовують власні тканини пацієнта.
 • Геміопластика – це протезне відновлення. Після повернення кишкової петлі у черевну порожнину на її місце поміщують синтетичну петлю для того, щоб стимулювати зростання стінок внутрішніх органів. Нині ця процедура є більш популярною, адже вона демонструє неймовірно позитивний результат.

Хірургічне видалення пахової грижі з мінімальною інвазивністю має свої переваги та недоліки у порівнянні з традиційними методами лікування цього захворювання.

З одного боку, цей метод видалення грижі характеризується меншою тривалістю реабілітації та менш інтенсивним болем після операції.

З іншого боку, ця операція має більший ризик можливих ускладнень як у самому процесі хірургічного втручання, так і після нього. До того ж, операція може спровокувати повторний розвиток грижі та довготривалі побічні ефекти, а також потребу у дорогому лікуванні.

Саме тому цей метод лікування досі викликає величезну кількість дискусій серед своїх прихильників та ненависників.

Повторний розвиток пахової грижі

Трапляється так, що через якийсь час грижа може з’явитися у тому ж місці. Залежно від характеру грижі, вона буває негайною або відстроченою.

Ризик повторного розвитку грижі залежить від кількох факторів, зокрема від фізичного стану хворого та якості хірургічного втручання.

Серед факторів, що впливають на ризик повторного розвитку грижі, варто виділити такі:

 • Вік хворого
 • Тип грижі
 • Наявність інших захворювань.

Хірургічне втручання також може спровокувати рецидив за таких умов:

 • Брак досвіду проведення подібних операцій у лікаря-хірурга
 • Неправильне виконання оперативного втручання
 • Помилковий діагноз
Це може вас зацікавити ...
Моє здоров'яRead it in Моє здоров'я
Як відрізнити грижу диска від простого болю в спині

Тоді як звичайний біль у спині зникає через кілька годин або відпочинку, симптоми грижі міжхребцевого диска тривають протягом декількох днів або тижнів.