Що таке первинна недостатність яєчників

Первинна недостатність яєчників впливає на можливість жінки мати дітей, хоча не у всіх випадках. Жінці, яка страждає на цей стан, потрібно вести здорове життя, але вона також потребує додаткової підтримки. Читайте далі, щоб дізнатися більше.
Що таке первинна недостатність яєчників

Останнє оновлення: 05 березня, 2020

Іноді яєчники припиняють нормально працювати до 40 років. Ця аномалія є типом ранньої менопаузи, також відомою як первинна недостатність яєчників. У найбільш крайніх випадках ця проблема може початися навіть у підлітковому або юному віці. Ось що потрібно знати про ранню менопаузу.

Первинна недостатність яєчників або рання менопауза

Зазвичай жінки починають втрачати здатність народжувати дітей приблизно до 40 років. У цьому віці можуть виникати перші ознаки менопаузи, зокрема нерегулярні менструації, гарячі припливи та подібні симптоми. Однак ненормально, коли все починається до 40-річного віку.

Іноді первинну недостатність яєчників плутають із передчасною менопаузою. Однак це не те саме. У жінок з ранньою менопаузою менструація припиняється до 40-річного віку, і більше немає шансів на те, що вона завагітніє.

У жінок з первинною недостатністю яєчників навпаки менструація не зникає зовсім. Місячні можуть бути періодичними, а отже є ймовірність, що жінка завагітніє навіть при своєму стані. Наука досі не може пояснити точні причини, чому це відбувається в більшості випадків.

Усе про первинну недостатність яєчників

Причини первинної недостатності яєчників

причини первинної недостатності яєчників
За оцінками, у 90% випадків неможливо визначити точні причини виникнення розладу. Медичні фахівці знають, що цей стан пов’язаний з проблемами фолікулів – невеликих мішечків, розташованих усередині яєчників. Це місце, де яйцеклітина зароджується і розвивається.

Іноді фолікули перестають функціонувати повністю до 40 років, а в інших випадках вони функціонують неправильно. Це призводить до первинної недостатності яєчників. Лише в деяких випадках ця проблема пов’язана з однією з таких причин:

 • невелика кількість фолікулів
 • автоімунні захворювання
 • генетичні захворювання
 • метаболічні розлади
 • променева терапія або хіміотерапія
 • наявність токсинів внаслідок куріння або впливу пестицидів чи хімічних речовин

Також відомо, що жінки схильні до первинної недостатності яєчників через такі чинники:

 • Сімейний анамнез: жінки, у яких є члени родини з таким станом, більш схильні до розладу.
 • Генетичні захворювання: первинна недостатність яєчників частіше буває у хворих на генетичні захворювання, такі як синдром Тернера або синдром крихкої Х.
 • Додаткові захворювання: автоімунні захворювання або вірусні інфекції можуть мати особливий вплив.
 • Лікування раку.
 • Вік: цей стан частіше буває у жінок віком від 35 до 40 років, хоча може виникати в будь-якому віці.

Симптоми та діагноз

які симптоми має первинна недостатність яєчників
Симптоми первинної недостатності яєчників схожі з симптомами менопаузи. Серед них:
 • Порушення менструального циклу: це може виникнути після вагітності, припинення прийому протизаплідних таблеток або просто виникати спонтанно протягом декількох років.
 • Гарячі спалахи.
 • Нічний піт.
 • Проблема завагітніти.
 • Сухість піхви.
 • Зниження сексуального потягу.
 • Перепади настрою, утруднення концентрації уваги та дратівливість.

У деяких випадках цей стан може призвести до інших ускладнень, таких як безпліддя, остеопороз, серцеві захворювання, депресія або тривожність. У найбільш крайніх випадках може виникнути деменція. Щоб поставити діагноз, ваш лікар опитає вас і потім проведе обстеження тазу.

Зазвичай лікар також призначає такі аналізи, як тест на вагітність, тест на фолікулостимулюючий гормон, тест на естрадіол, тест на пролактин, каріотип та аналіз генів на FMR1.

Лікування

Лікування первинної недостатності яєчників здебільшого орієнтоване на виправлення наслідків дефіциту естрогенів. Тому основним методом зазвичай є терапія естрогенами. До прийому естрогену додають прогестерон, щоб захистити матку.

При такому лікуванні кровотеча може з’явитися знову. Однак відновити функцію яєчників неможливо. У молодих жінок результати зазвичай дуже позитивні. Однак у літніх жінок є дані, що це може спричинити серцево-судинні проблеми. Лікар оцінює плюси та мінуси цього виду лікування для кожної жінки.

Також ще одне поширене лікування – добавки з кальцієм і вітаміном D, головним чином, для запобігання остеопорозу. Одні з найбільших труднощів для жінки з цим станом пов’язані з раннім безпліддям. Залежно від випадку, запліднення in vitro може бути варіантом для жінок, які страждають на ІПСШ.

Жінка з таким розладом потребує підтримки та розуміння. Наявність партнера, на якого можна розраховувати, може бути дуже важливим для емоційної стабільності. Так само психологічна терапія може допомогти пацієнтам впоратися з цим діагнозом та його наслідками. • Juárez, K., Lara, R., & García, J. (2012). Insuficiencia ovárica prematura: una revisión. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 77(2), 148-153.
 • Scucces, M. (2008). Insuficiencia ovárica prematura. Revista de Obstetricia y Ginecologia de Venezuela.
 • López Villaverde, V., Flores Aznar, E., & Romeu Sarrió, A. (2015). Insuficiencia Ovárica Primaria (Iop). Guía de Práctica Clínica.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.