Шийні спинномозкові нерви: цікаві факти

Шийні спинномозкові нерви складають хребці від С-1 до С-8. Вони формуються за допомогою сенсорних і рухових волокон, тобто це змішані нерви. Читайте далі, щоб дізнатися про це більше!
Шийні спинномозкові нерви: цікаві факти

Останнє оновлення: 09 березня, 2020

Шийні спинномозкові нерви – це група з восьми спинномозкових нервів, до якої входять вісім шийних хребців та беруть початок у спинному мозку. Ці вісім хребців, від С-1 до С-8, починаються від основи черепа.

Усі шийні спинномозкові нерви, крім С-1 (який у нормі не має спинного кореня), з’єднані з дерматомом. Дерматом – ділянка шкіри, іннервована нервовими волокнами від певної пари спинномозкових нервів.

Спинномозкові нерви

Шийні спинномозкові нерви охоплюють вісім нервів, а це, в свою чергу, сукупність нервів (приблизно від 31 до 33 нервів), які належать до соматичної нервової системи. Її функція – це іннервація різних частин тіла.

Спинномозкові нерви складаються з сенсорного кореня і рухомого кореня. Сенсорне коріння надає чутливості м’язам, яке воно іннервує. Окрім цього, рухомий корінь дозволяє м’язам автоматично скорочуватися. Завдяки цьому поєднанню нерви функціонують.

Спинномозкові нерви, до яких належать шийні нерви, це:

  • Вісім пар шийних нервів (C1-C8)
  • 12 грудних нервів (T1-T12)
  • Куприковий нерв
  • П’ять крижових нервів (S1-S5)
  • П’ять поперекових нервів (L1-L5)

Характеристика шийних спинномозкових нервів

шийні спинномозкові нерви

Шийні нерви мають ті ж характеристики, що й всі інші спинномозкові нерви.

Перш за все, як ми вже згадували, це змішані нерви. Інакше кажучи, вони складаються як з сенсорних, так і з рухових волокон.

По-друге, всі відділи вентральної рами, крім грудних нервів (від T1 до T12), утворюють кілька гілок, відомих як нервові сплетення. Ці сплетення знаходяться в шийній, плечовій та попереково-крижовій ділянках.

У межах цих взаємопов’язаних гілок волокна, що зароджуються у вентральних гілках, перетинаються та перерозподіляються так, що кожна гілка містить волокна різних спинномозкових нервів.

Крім того, нерви кожної вентральної гілки по-різному поєднані з периферією тіла.

З цієї причини кожен м’яз кінцівки стимулюється більш ніж одним спинномозковим нервом. Отже, якщо є пошкодження одного з сегментів спинного мозку або в одній з гілок, це може бути відчутно у кінцівці.

Шийні спинномозкові нерви

Черевні гілки перших чотирьох спинномозкових нервів утворюють шийне сплетення. Гілки – це шкірні нерви, які стимулюють шкіру,  передаючи, таким чином, чуттєві імпульси в цих зонах:

Крім того, інші гілки з’єднані з передніми м’язами шиї. Також діафрагмальні нервові волокна, які групують волокна переважно з С-3 і С-4, починаються від шийного сплетення. Діафрагмальний нерв переходить між грудьми до діафрагми, найважливішого дихального м’яза.

Черевні нерви шийних спинномозкових нервів С-5 і С-8 разом з передньою гілкою Т-1 утворюють плечове сплетіння. Його коріння відповідають за забезпечення енергією плечей і верхніх кінцівок.

Нарешті, спинні шкірні гілки відповідають за стимуляцію шийної грані. Також із цих коренів походять м’язові гілки голови та шиї, а також шкіра, що знаходиться між тім’ям (верхньою поверхнею голови) та плечима.

Розподіл шийних спинномозкових нервів

нервова система

Як і всі інші спинномозкові нерви, вони поділяються на спинну та черевну гілки після виходу зі спинного каналу. Коли вони залишають спинний мозок, черевне та спинне коріння приєднуються до утворення спинно кореневого нервового вузла.

Потім ці нервові вузли діляться на:

  • Черевна або передня гілка. Це товста гілка, яка переплітається, ділиться і анастомозує з передньою гілкою інших спинномозкових нервів, утворюючи, як ми вже згадували, шийне сплетення.
  • Спинна або задня гілка. Це нижній відділ спинного мозку, і він набагато тонший, ніж попередній.

Отже, шийні нерви є важливою частиною нервової системи. Ми сподіваємося, що вам було цікаво дізнатися про них і зрозуміти важливість догляду за ними, щоб уникнути різних захворювань і станів.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.