Шистосомоз: що це та як він передається

Шистосомоз - паразитарне захворювання, яке дуже поширене в усьому світі. Він часто зустрічається в тропічних регіонах, де мало ресурсів і поганий доступ до чистої питної води. Дізнайтеся далі кілька фактів про захворювання!
Шистосомоз: що це та як він передається

Останнє оновлення: 07 квітня, 2020

Шистосомоз – паразитарне захворювання, спричинене паразитом Шистосома. Цей стан також відомий як більгарціоз. Згідно з біологічною класифікацією, паразит, про який йде мова, є трематодом, різновидом глистів.

Глобальні дані щодо поширення захворювання вражають. Шистосомоз зустрічається в основному в Африці, Бразилії та Азії. Однак сімдесят вісім країн підтвердили, що це захворювання було виявлено на їхніх територіях. За даними, сьогодні двісті мільйонів людей заражені, а ще вісімсот мільйонів ризикують заразитися цією інфекцією.

Останнє відносно надійне дослідження, під час якого підрахували кількість смертей, спричинених цією хворобою, було проведено у 2000 році. На той час Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що через цю хворобу щорічно помирають близько двохсот тисяч людей. Цей показник, швидше за все, зменшився завдяки більшому використанню антипаразитарних препаратів.

Шистосомоз: паразитарне захворювання

Цей паразит є єдиним у своїй біологічній родині, який здатний проникати в шкіру. Це є перевагою для нього, коли справа стосується зараження людей. Оскільки шистосомоз – паразитарне захворювання, йому потрібні господарі. Види, що приймають цих «чудових гостей», – це люди та прісноводні равлики.

У межах циклу зараження прісноводний равлик функціонує як посередник-господар. Всередині цієї маленької тварини шистосома завершує частину свого циклу зростання, а потім переміщується до людини і залишається всередині неї.

Якби нам довелося узагальнити життєвий цикл паразиту, ці етапи досить добре описали б його:

 • Яйця паразита залишаються у калі або сечі раніше зараженої людини і потрапляють до джерел води.
 • У воді яйця вивільняють паразита на стадії, яка називається «мірацидіум».
 • Мірацидії проникають через шкіру прісноводного равлика.
 • Паразит, що знаходиться всередині равлика, росте і досягає стадії, яка називається «церкарія».
 • Церкарії залишають тіло равлика і плавають у джерелах прісної води, поки не стикаються з людиною-господарем.
 • У цей момент паразит потрапляє в організм людини через шкіру.
 • Усередині людини Шистосома досягає кровоносних судин і потім мігрує до печінки. У печінці вона дозріває, щоб стати дорослим паразитом.
 • Дорослі паразити оселяються в крові людини і розмножуються, відкладаючи яйця. Вони можуть відновити цикл, коли людина виділяє яйця через кал або сечу. Крім того, цей паразит може також мешкати в різних органах, викликаючи різні симптоми.
шистосомоз: яйця паразитів

Симптоми шистосомозу

Перша ознака шистосомозу – рана, яка з’являється на місці, куди потрапила Шистосома, оскільки це паразитарне захворювання. У цій області зазвичай на шкірі з’являються висип і знебарвлення. В деяких випадках висип може з’явитися до тижня після потрапляння паразита в організм.

Ще один стан відомий як синдром Катаяма. Це результат реакції людського організму на яйця дорослих паразитів, що розмножилися всередині людини.

Можуть з’явитися такі симптоми:

 • Лихоманка
 • Загальне відчуття нездужання
 • Міалгія або болі в м’язах
 • Втома
 • Діарея
 • Гематурія або кров у сечі.

Потім інфекція може перейти в хронічну форму, перетворюючись на стійку версію паразитозу. Найбільш поширеними хронічними версіями захворювання є:

 • Шлунково-кишковий: яйця прикріплюються до стінок кишківника. Крім того, у людини-господаря спостерігається чергування діареї та запорів, а також кров у калі. У важких випадках у господаря може спостерігатися кишкова непрохідність.
 • Печінковий: яйця залишаються в печінці, викликаючи її збільшення та запалення. Вони можуть спричинити закоркування печінкових судин, що призводить до портальної гіпертензії.
 • Сечостатевий: Яйця осідають в сечовивідних шляхах, а в сечі з’являється кров. Якщо цей стан прогресує, можливий нефротичний синдром, коли нирки виводять білки. Найбільш летальний наслідок – ниркова недостатність. Це відбувається, коли нирки вже не можуть виконувати необхідні функції.

Методи лікування

Після того як медичний працівник діагностував саме цю паразитарну хворобу, для лікування шистосомозу потрібно застосовувати протипаразитарний препарат. Мікроскопічне дослідження стільця або сечі призведе до позитивного діагнозу.

За допомогою мікроскопа можна легко виявити яйця Шистосоми, які мають характерну форму. Однак у деяких випадках яйця стає видно, як мінімум, через два місяці після того, як паразит увійшов до організму господаря.

протипаразитарний празиквантел

Як правило, для лікування обирають протипаразитарний празиквантел, і різні наукові дослідження підтверджують його ефективність. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я поширює ці ліки безкоштовно.

Також є альтернативні методи лікування, наприклад, івермектин. Однак поки що жодні дослідження не показали, що цей препарат є більш ефективним.

Профілактика

Цей тип паразитарної інфекції часто передається через попадання в органи прісної або питної забрудненої води.

Також це особливо актуально, коли люди знаходяться у воді більше ніж тридцять хвилин. Тому важливо пам’ятати про це та вживати належних профілактичних заходів.

У районах, де захворювання є ендемічним, наприклад Африка або частини Бразилії, зразки слід брати у водоймах, де люди купаються, ловлять рибу або перуть. Крім того, важливо також контролювати та часто перевіряти прісну воду, яка використовується для поливу сільськогосподарських культур. • Gray DJ, Allen G, Yue-Sheng, McManus DP. Esquistosomiasis: diagnóstico y manejo clinic. BMJ 2011;342:2651-2651
 • King CH, Dangerfield-Cha M. The unacknowledged impact of chronic schistosomiasis. Chronic Illness 2008;4:65-79
 • Doenhoff MJ, Cioli D, Utzinger J. Praziquantel: mechanisms of action, resistance and new derivatives for schistosomiasis. Curr Opin Infect Dis 2008;21:659-67.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.