Геморагічна лихоманка Крим-Конго в Іспанії

Геморагічна лихоманка Крим-Конго не нова. Проте, з огляду на останні новини, краще бути добре проінформованими про це захворювання. Наприклад, знати те, що воно передається лише через прямий контакт. 
Геморагічна лихоманка Крим-Конго в Іспанії

Останнє оновлення: 12 лютого, 2019

 Двадцять п’ятого серпня цього року 62-річний мешканець Мадриду, що в Іспанії, помер від хвороби, яка має назву геморагічна лихоманка Крим-Конго. Це стало причиною забити на сполох.

Новини поширилися медіа-простором, і раптом не лише іспанці, а й усі європейці почали дізнаватися про захворювання, яке було майже невідоме раніше.

Попри це, ми хочемо нагадати вам, що геморагічна лихоманка Крим-Конго – явище не нове. Насправді, вона вже поширювалася на території Європи й, зокрема, у Криму.

Наразі ще одна людина підчепила це захворювання – медсестра, яка піклувалася про 62-річного пацієнта, що зараз перебуває в критичному стані. Тепер працівниця лікарні перебуває в ізоляторі. Вона в спеціальному приміщенні, яке ідеально обладнане для лікування цього типу інфекційного захворювання, поширюваного кліщами.

Попри тривожні новини, які долинають з Іспанії, фахівці просять зберігати спокій. Вогнище інфекції знаходиться далеко і, до того ж, влада Іспанії здійснює всі необхідні профілактичні заходи.

Перш за все, щоб іспанці й інші мешканці південних регіонів були спокійними, варто розуміти, що хто попереджений – той озброєний. Потрібно мати всю доступну інформацію, щоб знати, чого очікувати.

Далі ми поділимося з вами найбільш доречними даними про геморагічну лихоманку Крим-Конго, на випадок, якщо хвороба пошириться на межі Іспанії або ви плануєте подорож в цю країну.

Що таке геморагічна лихоманка Крим-Конго?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), це захворювання є одним із видів вірусної геморагічної лихоманки, яка має летальність до 40%.

карта де поширена геморагічна лихоманка Крим-Конго

Відомо такі факти про геморагічну лихоманку Крим-Конго:

 • це тип вірусу, який походить із сімейства Bunyaviridae;
 • він поширюється через кліщів, комарів, гризунів, а також через прямий контакт із зараженою худобою.
 • від людини цей вірус можна підчепити лише через прямий контакт з її кров’ю, виділеннями тіла або іншими інфікованими рідинами, які містяться в організмі.

Зараження повітряно-крапельним шляхом неможливе. Інакше кажучи, це захворювання не передається через повітря, а лише через рідини. Саме таким чином медсестра, яка доглядала за інфікованим пацієнтом, підчепила цей вірус.

 •   Геморагічна лихоманка Крим-Конго є ендемічною в Африці, Азії, на Балканах і Середньому Сході.

Вона поширена в країнах, яка розташовані нижче 50 градусів північної широти.

Які симптоми цього захворювання?

Інкубаційний період, який триває 3 дні, настає після того, як людину вкусив кліщ або вона мала контакт із кров’ю чи іншими зараженими рідинами.

 • Потім інфікована людина починає відчувати втому, біль у м’язах, головні болі, запаморочення, ригідність м’язів шиї та страждає на підвищену чутливість до світла.
 • До інших симптомів належать набряки печінки та селезінки (гепатомегалія), які також передбачають опухлість лімфатичих вузлів, геморагію, високу температуру та сплутаність свідомості.

Як ми вже згадували раніше, смертність при геморагічній лихоманці Крим-Конго становить до 40%. Багато пацієнтів помирають на другий тиждень після того, як заразилися цією хворобою. Ті, кого вдається вилікувати, як правило, показують ознаки покращення впродовж перших дев’яти днів.

На жаль, наразі не існує вакцини від цього вірусу. Проте трапляється дуже мало випадків, коли він повністю розвивається.

чоловік з термометрем

Чи варто мені хвилюватися?

Відповідь коротка: ні. За словами фахівців, геморагічна лихоманка Крим-Конго не так просто передається. Крім того, вона поширена лише в теплих широтах, тому більшій частині України ніяк не загрожує. Також варто зазначити, що Іспанії вже не раз вдавалося подолати цю хворобу.

 • Наприклад, у 2011 році наявний у геморагічній лихоманці патоген виявили в популяції оленів у місті Касерес, Іспанія.
 • Також потрібно пам’ятати, що цей вірус повністю розвивається лише в людей, а не тварин. Саме тому в оленів, корів, свиней, щурів тощо не було виявлено помітних симптомів.
 • Через це найбільший ризик підчепити цю хворобу мають ті, хто працює в безпосередньому контакті з домашньою худобою.
 • Утім, зважаючи на регулярні ветеринарні перевірки на фермах, цей вірус рідко поширюється.

Якщо подумати, то майже ніхто із нас не перебуває в прямому контакті з виділеннями й екскрементами. Однак медичні працівники, фермери та робітники бійні, безсумнівно, мають вищий ризик захворіти.

У підсумку хочемо зазначити, що варто зберігати спокій і просто стежити за інформацією про геморагічну гарячку Крим-Конго.

Як цей вірус може поширитися в інші регіони?

Міжнародні поїздки, імпорт тварин і глобалізований світ, у якому ми живемо, створюють сприятливі умови для поширення патогенів та інфекцій між різними країнами.

лабараторія

Проте такі захворювання зазвичай дуже ретельно відстежуються, і представники влади вживають усіх необхідних профілактичних заходів.

Чи можна вилікувати геморагічну лихоманку Крим-Конго?

Як ми вже говорили на початку цієї статті, наразі немає вакцини від цього вірусу. Утім, його можна лікувати.

 • Для лікування цієї інфекції лікарі використовують рибавірин, і досі результати були позитивними.

Насамкінець, важливо зазначити, що причиною смерті пацієнта, про якого ми розповідали в цій статті, могли також стати наявні проблеми зі здоров’ям або дуже слабка імунна система.

Тому вам просто варто бути обережними під час подорожей у південні країни та пильнувати своє здоров’я.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.