Тепер рак можна діагностувати на ранніх стадіях за аналізом крові

Хоча це медичне відкриття досі на стадії експерименту, воно може стати альтернативою інвазивних тестів для діагностування раку на ранніх етапах.
Тепер рак можна діагностувати на ранніх стадіях за аналізом крові

Останнє оновлення: 20 листопада, 2018

У ході досліджень, проведених Вищою радою з наукових досліджень Іспанії, було зібрано цікаві дані, які свідчать, що діагностування раку можна проводити на початковій стадії.

Це дозволить вчасно виявити пухлини за допомогою аналізу крові.

Уже зовсім незабаром це відкриття буде доступне у всіх медичних лабораторіях світу. Новий метод діагностування раку, розроблений іспанськими вченими, дозволяє отримати більше даних про ДНК.

Ці досягнення дуже важливі для раннього виявлення раку завдяки простому аналізу крові.

У чому полягає дослідження

діагностування раку на ранніх стадіях

Команда науковців Вищої ради з наукових досліджень Іспанії вперше розробила спосіб, який дозволяє збільшувати масштаб невеликих частинок ДНК.

 • Лабораторіям потрібно зовсім трохи крові, щоб зарахувати її до певної категорії, перевірити та проаналізувати результати.
 • На другому етапі здійснюють оцінювання, під час якого фахівці визначають, чи в людини розвивається ракова пухлина.

Цей новий метод виявлення раку, який застосовують в іспанських лікарнях, має дві суттєві переваги:

 • Він майже не інвазивний (простого аналізу крові цілком достатньо).
 • Він дозволяє виявити пухлини на ранніх стадіях.

Луіс Бланко, який працює в Центрі молекулярної біології ім. Северо Очоа при Вищій раді з наукових досліджень Іспанії, стверджує, що важливість цього відкриття можна прирівняти до важливості методу МРТ, коли його свого часу розробили.

Перспективи діагностування раку

виявлення раку

Хоча вчені досягли вже досить багато, важливо далі проводити дослідження.

Лише так ми зможемо широко застосовувати ці методи для діагностики пухлин на ранніх стадіях. Це також дасть змогу діагностувати інші види спадкових захворювань.

Цей метод заснований на використанні біомаркерів із нанодатчиками для виявлення раку. Вони стають очевидною альтернативою інвазивних біопсій метастазів пухлин.

Характеристика раку товстої кишки

Зазвичай рак товстої кишки виникає через порушення в роботі клітин товстої або прямої кишки, які починають неконтрольовано ділитися, доки не утворюють злоякісну пухлину.

Цей тип раку, як правило, починається з утворення невеликого поліпа в тканинах внутрішньої поверхні товстої або прямої кишки.

Поліпи мають різну форму: опуклі або плоскі. Опуклі поліпи можуть мати форму гриба зі стеблом або без нього.

Тести свідчать, що поліпи дуже часто виникають у людей віком за 50 і здебільшого такі утворення не канцерогенні.

Які чинники підвищують ризик розвитку цього типу раку?

 • Випадки раку в сім’ї та похилий вік – це основні чинники.
 • Однак є інші досить впливові фактори, як-от надмірне споживання алкоголю, ожиріння, відсутність фізичної активності та незбалансований раціон.
 • Водночас можна говорити про певні групи людей, які найбільш схильні до раку товстої кишки. Це переважно хворі з виразковим колітом і хворобою Крона.

Як діагностують рак товстої кишки?

як діагностують рак товстої кишки

Завдяки постійному розвитку медицини рак товстої кишки можна виявити на ранніх стадіях. Саме тому лікарі рекомендують регулярно здавати аналізи до того, як у вас з’являться симптоми.

Медики використовують різні методи діагностування цього типу раку.

Фахівці радять проходити перевірку на ранні ознаки раку товстої кишки після того, як вам виповнилося 50, і потім повторно здавати аналізи кожні 2 роки.

У випадку, якщо деякі люди мають генетичну схильність до цієї хвороби, лікарі рекомендують почати здавати тести в молодшому віці та робити це частіше.

Один із найпоширеніших тестів – перевірка калу на наявність прихованої крові.

 • Щоб здати такий аналіз, потрібно зібрати кал і віднести його в лабораторію.

Результату аналізу

 • Якщо в калі не виявлено крові, найімовірніше пухлини немає. Проте як ми вже сказали, варто повторно здавати аналіз кожні 2 роки.
 • Однак навіть якщо результати тесту свідчать про вміст крові в калі, це не обов’язково означає, що в людини рак товстої кишки. Тоді варто провести детальну діагностику.


 • Raúl M. Luque, Laura M. López-Sánchez, Alicia Villa-Osaba, Isabel M. Luque, Ana L. Santos-Romero, Elena M. Yubero-Serrano, María Cara-García, Marina Álvarez-Benito, José López-Miranda, Manuel D. Gahete, Justo P. Castaño. Breast cancer is associated to impaired glucose/insulin homeostasis in premenopausal obese/overweight patients. https://doi.org/10.18632/oncotarget.20399 Oncotarget.
 • Marina. L. Yubero, Priscila M. Kosaka, Álvaro San Paulo, Marcos Malumbres, Montserrat Calleja, Javier Tamayo. Effects of energy metabolism on the mechanical properties of breast cancer cells. Communications Biology. DOI: 10.1038/s42003-020-01330-4
 • Cohen, J. D., Li, L., Wang, Y., Thoburn, C., Afsari, B., Danilova, L., … Papadopoulos, N. (2018). Detection and localization of surgically resectable cancers with a multi-analyte blood test. Science. https://doi.org/10.1126/science.aar3247
 • Montani, F., Marzi, M. J., Dezi, F., Dama, E., Carletti, R. M., Bonizzi, G., … Bianchi, F. (2015). MiR-test: A blood test for lung cancer early detection. Journal of the National Cancer Institute. https://doi.org/10.1093/jnci/djv063
 • Uttley, L., Whiteman, B. L., Woods, H. B., Harnan, S., Philips, S. T., & Cree, I. A. (2016). Building the Evidence Base of Blood-Based Biomarkers for Early Detection of Cancer: A Rapid Systematic Mapping Review. EBioMedicine. https://doi.org/10.1016/j.ebiom.2016.07.004
 • Picher, A. J. et al. TruePrime is a novel method for whole-genome amplification from single cells based on TthPrimPol. Nat. Commun. 7, 13296 doi: 10.1038/ncomms13296 (2016).

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.