Тунгіаз: симптоми та лікування

Тунгіаз - це інфекція, спричинена різновидом бліх. Він здебільшого атакує стопи. Зазвичай він проходить сам собою. Читайте далі, щоб дізнатися більше!
Тунгіаз: симптоми та лікування

Останнє оновлення: 27 листопада, 2020

Тунгіаз – це ектопаразитоз. Іншими словами, це паразитарне захворювання. Воно викликане блохою Tunga penetrans. Це комаха розміром менше ніж 0,07 см, яка прикріплюється до шкіри і викликає сильне свербіння. Вона здебільшого атакує стопи.

Хвороба зустрічається в тропіках і джунглях Америки, Африки та Азії. Вона стає все рідкішою завдяки розвитку медицини. Використання взуття та підлог з плитки та цементу запобігає її поширенню.

Блоха, відповідальна за розвиток тунгіазу, немає специфічного господаря. Термін “господар” позначає тіло, яке дає змогу блосі вижити. Окрім людей, цей стан може також вразити птицю, собак та свиней. Ця блоха часто живе на сухому, піщаному, затіненому ґрунті. Вона також населяє підлоги сараїв, будинків та кошар для тварин.

Симптоми тунгіазу

симптоми тунгіазу
Це захворювання викликає різні симптоми. Найчастіше воно заражає стопи. Однак зареєстровані випадки інфікування ніг, колін, стегон, рук, ліктів та інших частин тіла.

Ураження можуть бути поодинокими або множинними. Вони можуть свербіти, викликати біль, або, навпаки, можуть бути навіть безсимптомними. Проникнення бліх протікає безсимптомно. Однак за 24 години пацієнт може відчути свербіння або помітити червонувату пляму чи папулу.

Окрім того, на місці проникнення людина може побачити білясті вузлики з чорною крапкою в центрі, яка відповідає животу блохи. Крім того, вони також можуть побачити яйця, прикріплені до шкіри поблизу рани. Після того, як блоха загине, рана вкривається чорною кіркою. Ця кірка складається з коагульованої крові та регресує, залишаючи на шкірі шрам.

Хоча тунгіаз, як правило, спонтанно зникає протягом 4-6 тижнів, повторне зараження є загальним явищем. Також пацієнт зазвичай страждає від інших супутніх інфекцій, таких як:

 • целюліт
 • абсцеси
 • остеомієліт
 • тромбофлебіт
 • лімфангіт
 • у важких випадках – сепсис та смерть

Можливо, ви також захочете прочитати: Рослини, які діють як репеленти від бліх і кліщів

Експерти розробили класифікацію Форталеза для стандартизації клінічних описів та полегшення розпізнавання уражень у міру їх розвитку.

Класифікація Форталеза

Ця класифікація складається з 5 стадій, починаючи від проникнення до інволюції травми. Є менш поширені клінічні варіанти з коростяними, гнійничковими, виразковими та бородавчастими, як підошовні бородавки та ураження.

 • На першій стадії час, що пройшов з моменту проникнення, становить 30-120 хвилин. На цьому етапі виникає еритематозна пляма на місці проникнення.
 • Друга стадія починається через 1-2 дні після зараження. Виникає гіпохромна пляма або папула з чорною плямою (як ми пояснили вище, вона відповідає животу блохи), оточена еритематозним ореолом.
 • Що стосується 3 стадії, то вона відповідає часу від 2 до 21 дня після проникнення. У цей час виникає майже біла болюча папула діаметром від 3 до 10 мм з чорною крапкою в центрі. Також пацієнт може мати гіперкератоз та жовтуватий ексудат. Пацієнт може побачити яйця бліх.
 • Четвертий етап відповідає періоду від 3 до 5 тижнів після проникнення. На цій стадії блоха гине. Потім навколо початкового ураження утворюється ореол некротичної шкіри, покритий кіркою.
 • Нарешті, на 5 стадії, що відповідає приблизно декільком місяцям після проникнення, ураження регресує. Іншими словами, утворюється невеликий рубець, який з часом тьмяніє.

Рекомендуємо також прочитати: Неймовірні переваги кориці для рослин

Лікування

Першим кроком є ​​вилучення блохи. Це потрібно робити обережно, щоб не розірвати її. З цією метою лікар зазвичай збільшує отвір і притискає краї, щоб видалити паразита. Це потрібно в абсолютно стерильних умовах.

Окрім того, необхідно застосовувати місцевий антисептик для запобігання іншим інфекціям та зменшення ризику ускладнень. Також потрібно провести вакцинацію для профілактики правця.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.