У чому різниця між фолієвою кислотою і фолатами

Різниця між фолієвою кислотою і фолатами криється в їхньому походженні. Фолати є натуральними й містяться в харчових продуктах, тоді як фолієва кислота є штучною і використовується як добавка.
У чому різниця між фолієвою кислотою і фолатами

Останнє оновлення: 08 вересня, 2020

Є різниця між фолієвою кислотою і фолатами, хоча вони й мають схожі назви. Основна відмінність полягає в тому, що фолати – це природна форма вітаміну В9, а фолієва кислота – це штучна версія.

Ви можете знайти фолати в більшості зелених листових овочів. Фолієву кислоту використовують у деяких харчових добавках, а також для збагачення певних продуктів завдяки її штучним характеристикам.

Що таке вітамін B9?

Фолієву кислоту та фолати також можна назвати вітаміном В9. Це водорозчинний вітамін. Іншими словами, він розчиняється у воді. Назва «фолієва кислота» походить від латинського слова folium, що означає лист. Основними харчовими джерелами фолієвої кислоти або вітаміну В9 є:

 • зелені листові овочі – такі як шпинат, зелень ріпи, капуста та салат
 • деякі фрукти, такі як цитрусові, диня або банан
 • бобові
 • м’ясо – переважно печінка та нирки
 • цільні зерна
 • молоко і яйця
 • деякі горіхи

Вітамін В9 необхідний на ранніх термінах вагітності і використовується як добавка, адже він допомагає запобігти та зменшити потенційні ризики вроджених дефектів. Іспанське товариство акушерства та гінекології (SEGO) проводить інформаційні кампанії щодо важливості споживання необхідної кількості фолатів або вітаміну В9 до, під час та після вагітності.

Вітамін В9 необхідний для утворення нуклеїнових кислот (ДНК та РНК), які є носіями генетичної інформації. Разом із вітаміном В12 він грає роль у формуванні еритроцитів і бере участь у розвитку нервової системи.

яка різниця між фолієвою кислотою і фолатами

Яка різниця між фолієвою кислотою і фолатами

Ваш організм готовий поглинати фолати. Це відбувається природним шляхом через слизову в тонкому кишківнику. Травна система здатна перетворювати всі форми фолатів у 5-MTHF – молекулу, яка потрапляє у кров.

З іншого боку, фолієва кислота є синтетичною молекулою, і, на відміну від фолатів, вона не перетворюється травною системою. Вона потребує метаболізації в печінці, що призводить до безлічі ферментативних та метаболічних реакцій.

Цей процес може призвести до появи надмірної неасимільованої фолієвої кислоти, що може становити небезпеку. Підвищений рівень фолієвої кислоти в крові пов’язаний з різними проблемами зі здоров’ям.

Організм метаболізує фолати миттєво за кілька хвилин після прийому, тоді як фолієва кислота може потребувати кількох години та навіть днів. Високий вміст фолієвої кислоти протягом короткого часу не становить жодного ризику. Однак утримання хронічно високого рівня має шкідливі наслідки.

Якщо ви маєте високу кількість фолієвої кислоти в крові:

 • Це може замаскувати дефіцит вітаміну B12. Високий рівень фолієвої кислоти в крові може зробити тест В12 позитивним.
 • Підвищений ризик раку. Різні дослідження по всьому світу описали статистичну кореляцію між високим рівнем фолієвої кислоти в крові та підвищеним ризиком раку товстої кишки.

Для чого потрібен вітамін В9

Щоб залишатися здоровим, ваш організм потребує різної кількості фолатів, залежно від віку, маси тіла, статі, а також вагітності. Бажано проконсультуватися з лікарем, щоб він міг оцінити ваш конкретний випадок і дати необхідні рекомендації.

Фолієва кислота та фолати необхідні для правильного виконання таких функцій:

 • розщеплення білків і поглинання поживних речовин
 • утворення білих і еритроцитів
 • допомога у формуванні ДНК для транспортування генетичної інформації
 • запобігання ризику вроджених проблем у вагітних
 • сприяння правильному функціонуванню серцево-судинної системи
 • сприяння правильному функціонуванню імунної системи
 • зменшення втоми

Читайте далі, щоб дізнатися більше: 4 вітаміни, щоб посилити імунну систему

Висновок

Хоча всі джерела добре підходять для підтримки достатнього рівня вітаміну В9, найкращий спосіб отримати цей вітамін – їсти зелені листові овочі.

У конкретних ситуаціях люди потребують добавок з фолієвою кислотою. Лікарі знають, коли потрібно її прописати, особливо якщо ви вагітні. • Iskandar BJ., Nelson A., Resnick D., Skene JH., et al., Folic acid supplementation enhances repair of the adult central nervous system. Ann Neurol, 2004. 56 (2): 221-7.
 • Koren G., Moser SS., Does high dose gestational folic acid increase the risk for autism? The birth order hypothesis. Med Hypotheses, 2019.
 • Franco A., Solis Herruzo JA., Colorectal cancer: influence of diet and lifestlye. Revista Española de Enfermedades Digestivas, 2015.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.