У чому різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками?

Різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками важлива, адже вона впливає на те, як мати повинна піклуватися про себе під час вагітності, щоб її діти розвивалися належним чином.
У чому різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками?

Останнє оновлення: 12 травня, 2019

Багато людей хочуть мати близнюків, здебільшого тому, що вони хочуть бачити, як їхні діти ростуть разом, обмінюючись чудовими моментами як брати і сестри. Проте ви коли-небудь замислювалися, яка різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками?

Основна відмінність між ними полягає в тому, як яйцеклітина (яйцеклітини) було запліднене.

Однояйцеві близнюки походять від поділу яйцеклітини, заплідненого однією спермою. З іншого боку, різнояйцеві близнюки походять з двох різних яйцеклітин і двох сперматозоїдів. Це одна з основних відмінностей між однояйцевими та різнояйцевими близнюками.

У цій статті ми детально розглянемо цю тему.

Чому важлива різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками

вагітність близнюками
Важливо знати різницю між однояйцевими та різнояйцевими близнюками, оскільки в кожному випадку до вагітності треба ставитися по-різному.

Хоча переважно такі вагітності є досить типовими, є ймовірність виникнення деяких ускладнень. Наприклад, можливе переливання плоду або внутрішньоутробна затримка росту.

З цієї причини для того, щоб адекватно керувати вагітністю з близнюками, важливо якнайшвидше дізнатися, який тип вагітності ви маєте.

Як правило, ультразвукове дослідження в першому триместрі може визначити, чи є ваші близнюки однояйцевими чи різнояйцевими. Аналогічно, будь-які можливі аномалії плода або інший тип ускладнень можуть бути вчасно виявлені.

Для того, щоб визначити, який тип вагітності у вас, є деякі чинники, які потрібно розглянути. Їх легко зрозуміти, і вони допоможуть вам визначити, які у вас близнюки.

Різне запліднення

Дизиготними, тобто братніми близнюками, є ті, що походять шляхом запліднення двох яєць і двох сперматозоїдів. Під час запліднення яєчники випускають дві яйцеклітини. Оскільки у чоловіків є мільйони сперматозоїдів, обидві можуть бути запліднені.

Під час вагітності двома близнюками кожен плід має власний амніотичний мішок і плаценту. Таким чином, вони можуть мати або не мати однієї статі, а їхня схожість буде подібна до двох братів і сестер, народжених у різних пологах.

З іншого боку, монозиготні, тобто однояйцеві близнюки, народжуються, коли одна яйцеклітина запліднена спермою. Утворюється зигота, яка потім ділиться на дві, розвиваючи два плоди.

Якщо поділ відбувається між першим і четвертим днем ​​запліднення, кожен плід буде мати свою власну плаценту і амніотичний мішок. З іншого боку, якщо він відбувається між четвертим і восьмим днями, кожен плід буде мати свій власний мішок, але вони матимуть спільну плаценту.

Що стосується однояйцевих близнюків, те, що відбувається, є «природним клонуванням». Хоча кожен розвивається незалежно, вони утворюються однією і тією самою яйцеклітиною і спермою. Тому вони мають однакову генетику і фізично майже ідентичні.

Різнояйцеві близнюки можуть бути протилежних статей

Загальноприйнято, що з кожних 100 вагітностей різнояйцевих близнюків, 50 будуть різних статей. Близнюки різних статей розвиваються по-різному, не тільки тому, що вони різні люди, але й тому, що на це впливатиме їхня стать.

Одразу після народження хлопчики частіше розвивають свої фізичні здібності, тобто вони вчаться спочатку сповзати, а потім бігати та стрибати.

Дівчата навпаки більш комунікативні. Перш ніж вони почнуть повзати або ходити, вони говорять перші слова.

Однояйцеві близнюки дуже схожі

Монозиготні близнюки поділяють той самий спадковий матеріал, оскільки обидва народилися з однієї заплідненої яйцеклітини, яка було розділена на дві після зачаття. Будь-яка відмінність, яка виникає між ними після народження, буде викликана зовнішніми чинниками, такими як їжа та фізичні вправи.

Попри те, що вони фізично виглядають однаково, є багато функцій, які не ідентичні: наприклад, їхні відбитки пальців. Під час формування ідентичних близнюків кожен з них торкається амніотичного мішка в різних місцях, що створює різні лінії на пальцях. Як наслідок, вони не мають однакових відбитків пальців.

Близнюки взаємодіють всередині матки, тобто інстинктивно шукають один одного. Перебуваючи в утробі матері, вони зазвичай шукають і торкаються іншого більше ніж себе. Оскільки вони знаходяться всередині матері, вони утворюють нерозривний зв’язок.

Загалом, вони розвиваються так, ніби дивляться одне на одного, тобто один є відзеркаленням іншого. Отже, якщо хтось з них правша, то інший буде шульгою. Якщо у одного є пляма на правій руці, інший матиме її точно в тому ж місці, але на лівій руці.

Це ще одна ключова відмінність між однояйцевими та різнояйцевими близнюками.

Різнояйцеві близнюки поділяють лише 50% їхньої ДНК

у чому полягає різниця між однояйцевими та різнояйцевими близнюками
З точки зору генетики, усі живі істоти мають дві копії кожного гена: той, який успадковується від матері і той, який успадковується від батька. Тобто, половина генів походить від яйцеклітини, а інша – від сперми.

Таким чином, різнояйцеві близнюки, які походять з різних сперматозоїдів і яйцеклітин, мають лише 50% ДНК. Вони також можуть мати різні групи крові. Отже, різнояйцеві близнюки – це брати та сестри, народжені одночасно, але без будь-якої іншої подібності.

Висновок

Зачаття двох немовлят в утробі матері часто породжує плутанину.

Здатність мати близнюків є спатковою. Якщо в сім’ї були випадки близнюків, це, швидше за все, відбудеться кожні 2-3 покоління.

Учені досі не впевнені в усіх чинниках, які впливають на те, чи здатна жінка випустити одночасно дві яйцеклітини. Проте у дослідженні д-ра Гері Штайнмана відзначено, що споживання більшої кількості молочних продуктів збільшує шанси на зачаття близнюків. Це було визначено після порівняння статистичних даних про те, скільки однояйцевих близнюків народилися у матерів, які були веганами, і скільки їх зачали матері зі стандартним харчуванням.  • Gary Steinman. Mecanismos de hermanamiento: VII. Efecto de la dieta y la herencia en la tasa de hermanamiento humano. J Reprod Med. 2006 mayo; 51 (5): 405-410. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16779988
  • E. Albert Reece, John C. Hobbins. Obstetricia clinica / Clinical Obstetrics. Ed. Médica Panamericana, 2010.
  • Galsworthy, MJ, Dionne, G., Dale, PS y Plomin, R. (2000). Diferencias de sexo en el desarrollo cognitivo verbal y no verbal temprano. Ciencia del desarrollo, 3 (2), 206–215. https://doi.org/10.1111/1467-7687.00114
  • Srihari, Sargur & Srinivasan, Harish & Fang, Gang. (2008). Discriminability of fingerprints of twins. Journal of Forensic Identification. 58. 2008. 109.https://www.researchgate.net/publication/228866108_Discriminability_of_fingerprints_of_twins
  • María Sol Leira Permuy (2011). Manual de bases biológicas del comportamiento humano. Comisión Sectorial de Enseñanza (CSE) de la Universidad de la República.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.