Усе про введення твердої їжі в прикорм немовлят

Коли дитині виповнюється шість місяців, у її раціоні відбувається важлива зміна: час починати їсти тверду їжу. Хоча введення твердої їжі є складним завданням для батьків, організм дитини вже готовий до цього.
Усе про введення твердої їжі в прикорм немовлят

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Введення твердої їжі – справа делікатна. Робити це потрібно поступово, коли дитині виповниться кілька місяців.

Під час вагітності плацента відіграє певну роль у харчуванні плода. Тому травна система дитини повинна адаптуватися після народження. Ось чому новонароджені не здатні перетравити будь-яку їжу.

У цій статті ми розповімо вам все про введення твердої їжі в прикорм немовлят, про те, як дізнатися, чи ваша дитина готова до цього, про рекомендовані продукти та деякі загальні рекомендації, які варто враховувати.

Введення твердої їжі: як дізнатися, що ваша дитина готова

Немовлят необхідно годувати виключно грудьми протягом перших місяців життя. Коли вашій дитині виповниться пів року, ви можете почати вводити тверду їжу. Однак немовлят можна й далі годувати грудьми до двох років, одночасно пропонуючи інші продукти.

Окрім віку, другий аспект, який потрібно враховувати, пов’язаний зі зростом і вагою. Коли дітям виповнилося приблизно чотири місяці, вони важать удвічі більше, ніж при народженні. У деяких конкретних випадках можна оцінити необхідність розпочинати введення твердої їжі, хоча це певні винятки, які повинен вказати педіатр.

Інші аспекти, які варто враховувати, – це різні сигнали, які дають тіла немовлят. Ось що вказує на те, що дитина готова до твердої їжі:

 • дитина може сидіти та тримати голову
 • дитина проявляє цікавість до їжі дорослих
 • дитина відкриває рот для ложки
 • дитина робіть жувальні жести або рухи

Читайте далі, щоб дізнатися більше: Причини закрепів у немовлят

Рекомендовані продукти для цього етапу

Ви можете додати до раціону своєї дитини багато різних видів їжі, щоб розпочати цей новий етап. Однак деякі рекомендують частіше, ніж інші. Деякі з них:

 • Крупи. Рис, овес, кукурудза чи ячмінь – це продукти, багаті на вітаміни та мінерали. Крім того, вони є важливими джерелами клітковини.
 • Овочі. Вони багаті на різноманітні поживні речовини та білок. Вони ідеально підходять для дитячого харчування.
 • Фрукти. Вони досить смачні самі по собі. Бажано зупинити свій вибір на свіжих фруктах, а не консервованих.
 • Продукти тваринного походження. М’ясо та риба багаті на білок, вітамін А, залізо, цинк, фосфор та кальцій. Щодо яєць, через харчову алергію експерти рекомендують почекати, поки дитині не виповниться рік, щоб перевірити переносимість за допомогою невеликої порції.
 • Бобові культури. Вони є найкращим джерелом білка нетваринного походження.

Рекомендуємо також прочитати: Дитяче харчування і розвиток кісток

Введення твердої їжі для немовлят: як це робити

Що стосується введення твердої їжі, важливо стежити, щоб дитина не відмовлялася від нових продуктів. Хоча спочатку таке буває, вам доведеться продовжувати.

Необхідно давати невелику кількість їжі. Пам’ятайте, що немовлята їдять набагато менше, ніж дорослі. Вам потрібно дати їх травній системі достатньо часу, щоб адаптуватися до змін. Тож, не засмучуйтесь, якщо дитина не з’їдає багато їжі.

По-друге, легше вводити тверду їжу, чергуючи її з грудним молоком або сумішшю. Це означає годувати дитину пляшечкою або грудьми, потім давати чайну ложку їжі, а потім ще молока. Таким чином, дитина звикне до такої їжі.

Під час процесу дитина може грати з їжею. Іноді їжа потрапляє на обличчя, руки, нагрудник або підлогу, куди завгодно, крім рота.

Не сваріть за це дитину, оскільки наступного разу вона може відмовитися від їжі. Навпаки, ви повинні з нею лагідно поговорити, заохочуючи поїсти. Якщо ваша дитина плаче або не хоче відкривати рот, краще почекати, а не наполягати.

Зміни після введення твердої їжі

Почавши вводити тверду їжу, ви помітите багато змін у вашої дитини. Її кал стане твердішим, а також зміняться колір і запах. Так само сеча стане більш каламутною.

Хоча ви можете помітити в калі неперетравлені фрагменти їжі, це не повинно вас насторожувати. Частота випорожнень також може змінитися. Їх буде менше, однак це не ознака закрепу.

З іншого боку, ви помітите, що, коли ваша дитина адаптується до твердої їжі, у неї буде більший апетит і вона їстиме більші порції. Потроху вона відмовиться від пляшечки або грудного вигодовування.

Загальні рекомендації щодо годування немовлят

Ось декілька простих рекомендацій, які варто врахувати, починаючи давати дитині тверду їжу:

 • Давайте їсти руками. Зазвичай на цьому етапі вам доведеться годувати дитину ложкою. Проте ви повинні дозволити дитині брати їжу в руки та їсти її самостійно, якщо вона цього хоче. Просто переконайтеся, що вона не відкушує великі шматки.
 • Спробуйте різні продукти. Не давайте дитині відразу багато різних продуктів. Іншими словами, найкраще давати їм по одному продукту за раз. Таким чином, ви дізнаєтесь, які страви вона найбільше полюбляє. Сьогодні спробуйте кашу, а завтра овочеве пюре.
 • Фруктовий сік. Ви можете готувати фруктові соки, якими можна годувати дитину з пляшечки, поки фрукти свіжі. Не варто додавати цукор до дитячих соків.

Не вся тверда їжа корисна для немовлят

Деякі батьки можуть бути стурбовані, якщо їхня дитина спочатку не їсть багато твердої їжі. Але для дитини цілком нормально спочатку з’їсти 100 г, щоб вона могла адаптуватися.

Ось продукти, які не варто давати дитині: консервовані продукти, м’ясні нарізки, консерви, попкорн та інші продукти, якими вона може задихнутися. Важливо оцінити розмір шматочків, щоб уникнути нещасних випадків.

Перетирайте продукти або робіть пюре, щоб дитина могла їх легко проковтнути. Не давайте дитині нічого цілого. Нарешті, не можна додавати сіль або приправи, оскільки вони не потрібні для смаку. Насправді вони навіть можуть збільшити ризик хронічних захворювань. • De la Torre J. Pediatría accesible: guía para el cuidado del niño. México: Siglo XXI, 1998.
 • Eisenberg A, Murkoff H, Hathaway S. El primer año del bebé. Bogotá: Norma, 2010.
 • Organización Panamericana de la Salud. La alimentación del lactante y del niño pequeño: Capítulo Modelo para libros de texto dirigidos a estudiantes de medicina y otras ciencias de la salud. Washington: OPS, 2010.
 • UNICEF. Estado Mundial de la Infancia. Niños, alimentos y nutrición: crecer bien en un mundo en transformación. Nueva York: UNICEF, 2019.
 • UNICEF. Evaluación del crecimiento de niños y niñas. Argentina: Gobierno de la Provincia de Salta, 2012.
 • Vallet M. Educar a niños y niñas de 0 a 6 años. Madrid: Wolters Kluwer, 2007.
 • Walker W, Humphries C. Alimentación sana para niños. Barcelona: Paidós, 2011.
 • Pérez-Escamilla, Rafael. “Evidence based breast-feeding promotion: the Baby-Friendly Hospital Initiative.” The journal of nutrition 137.2 (2007): 484-487.
 • Pérez-Escamilla, Rafael, Sofia Segura-Pérez, and Megan Lott. “Feeding guidelines for infants and young toddlers: a responsive parenting approach.” Nutrition Today 52.5 (2017): 223-231.
 • Madani, Shailender, Lisa Tsang, and Deepak Kamat. “Constipation in children: a practical review.” Pediatric annals 45.5 (2016): e189-e196.
 • Bournez, Marie, et al. “Use of added sugar, salt and fat in the first year in France and associated factors in the ELFE cohort study.” 5. international conference on Nutrition and growth. 2018.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.