Вплив електромагнітного випромінювання на організм

Березень 26, 2019
На жаль, кожна людина регулярно перебуває під впливом як хорошого, так і поганого випромінювання. Якщо ви хочете зменшити негативний вплив електромагнітного випромінювання на організм, рекомендуємо взяти на озброєння корисні рекомендації з цієї статті.

Більшість досліджень впливу радіації на здоров’я та самопочуття людини зосереджена на вивченні особливостей та наслідків впливу йонізівного випромінювання. Утім, при цьому недостатньо уваги приділяють вивченню нейонізівної радіації, а саме впливу електромагнітного випромінювання.

Зверніть увагу, що електромагнітне випромінювання – це процес виділення енергії, тобто посилання хвиль або часточок у відкритий простір.

Для того, щоб навчитися розрізняти ці два види випромінювання, необхідно звернути увагу на частоту коливань. Що більшою є частота, то сильнішою є енергія, що виділяється. Хвилі – це вібрації, які рухаються у вакуумі зі швидкістю світла. Не забувайте, що ці хвилі є невидимими для людського ока.

Є певні види випромінювання, які є абсолютно безпечними для живих істот. Саме їх називають нейонізівним випромінюванням. Вони не становлять загрози для життя та здоров’я, оскільки під час цього випромінювання не відбувається розірвання атомних зв’язків. Молекули при цьому тримаються разом, утворюючи електромагнітні хвилі.

У щоденному житті ми стикаємося з радіохвилями AM та FM, НВЧ-хвилі, які генеруються під час роботи мікрохвильової печі, а також інфрачервоне та ультрафіолетове випромінювання.

На зовсім протилежному кінці спектру знаходиться йонізівне випромінювання. Під час нього відбувається розпад атомів та іонізація атомів у клітинах. Ці процеси викликають незворотні зміни в організмі людини, а в особливо складних випадках навіть настає смерть.

Випромінювання відбувається при нестабільності атомів у радіоактивних речовинах, зокрема в урані.

Типи випромінювання

Є три види випромінювання: альфа, бета та гамма.

1. Альфа (α): ці промені можуть проникнути через аркуш паперу, проте глибина їхнього проникнення є невеликою. Альфа-випромінювання є неймовірно шкідливим, адже при потраплянні у зовнішнє середовище воно може забруднити будь-який напій чи страву довкола. Навіть під час дотику чи споживання продуктів відбувається розпад уражених радіацією молекул.

2. Бета (β): цей вид променів проникає глибше, ніж альфа-випромінювання. Для прикладу, бета-промені можуть проникнути через тонкий шар алюмінію. При цьому шкода від цього випромінювання є значно меншою.

3. Гамма (γ): цей вид променів проникає дуже глибоко і походить від ядерного джерела випромінювання. Для захисту від гамма-променів необхідні товсті захисні щити, виготовлені зі щільних матеріалів (наприклад, з бетону).

Шкідливий вплив електромагнітного випромінювання

шкідливий вплив ультрафіолетових променів

Електромагнітне випромінювання викликає різні біологічні зміни у житті людини. Утім, подібні зміни не завжди є негативними.

Для прикладу, коли ви слухаєте музику, читаєте книгу або танцюєте, це також є біологічними змінами, проте жодної шкоди для організму вони не несуть. Такі біологічні зміни і компенсують негативний вплив електромагнітного випромінювання.

Утім, коли організм постійно перебуває під дією електромагнітних хвиль, біологічні зміни виходять за допустимі межі. У результаті цього здоров’я людини опиняється під загрозою.

Власне, досить багато наукових досліджень зосереджені саме на вивченні впливу електромагнітного випромінювання на роботу ендокринної системи людини та пов’язані з нею захворювання.

Вірте чи ні, але вченим вдалося з’ясувати, що у результаті тривалого перебування під дією електромагнітного випромінювання можуть розвинутися такі серйозні захворювання:

 • Рак молочної залози, лейкемія та злоякісні пухлини
 • Склероз
 • Втрата пам’яті
 • Рак головного мозку
 • Пневмокардіальні захворювання: тахікардія та високий кров’яний тиск
 • Зменшення кількості червоних кров’яних тілець (еритроцитів).

Також через вплив електромагнітного випромінювання суттєво зростає ризик розвитку менш серйозних, проте теж досить неприємних захворювань:

 • Погіршення зору: катаракта та втрата зору
 • Затримка розвитку у дітей
 • Високий кров’яний тиск (гіпертонія)
 • Втома
 • Нейрологічні захворювання: сплутана свідомість, дратівливість
 • Біль у суглобах
 • Порушення у роботі репродуктивної системи: зміни у менструальному циклі, викидні та безпліддя
 • Дерматит.

Як зменшити негативний вплив електромагнітного випромінювання?

вплив електронних гаджетів

Звісно, відомі виробники домашньої електроніки та інших пристроїв відмовляються визнавати, що такі гаджети, як телефони та комп’ютери, негативно впливають на здоров’я та самопочуття користувачів. Утім, численні дослідження довели, що після 10-20 років регулярного використання електронних пристроїв можна відчути серйозні негативні наслідки.

На жаль, у сучасному світі майже неможливо уникнути постійного контакту з електромагнітними хвилями. Утім, ви можете зменшити негативний вплив електромагнітного випромінювання за допомогою цих ефективних рекомендацій:

 • Вимкніть та витягніть з розетки всі пристрої, які не використовуєте.
 • Телефон необхідно витягати з розетки одразу після повного зарядження. Якщо вам потрібно підзарядити мобільний телефон, намагайтеся увімкнути зарядний пристрій у розетку, яка знаходиться якомога далі від вас.
 • Якщо ви використовуєте обігрівач або вентилятор, розташовуйте ці пристрої щонайменше за один метр від ліжка.
 • За можливості не користуйтеся електричними ковдрами.
 • Для роботи настільних ламп завжди використовуйте виключно лампи розжарювання.
 • Коли ви готуєте їжу в мікрохвильовій печі або духовці, намагайтеся триматися якомога далі від пристрою, поки страва повністю не приготується.
 • Під час перегляду телевізора зберігайте дистанцію, адже він також випромінює електромагнітні хвилі.
 • Вимикайте Bluetooth на пристроях, якщо ви не використовуєте цей канал передачі даних.
 • Уникайте тривалого перебування у закритих приміщеннях з кондиціонером.
 • Не розташовуйте пральну та сушильні машини надто близько до вітальні чи спальні, адже випромінювання може проникати через стіни.

Зверніть увагу, що в групі ризику впливу електромагнітного випромінювання перебувають діти, вагітні жінки та люди похилого віку. 

 • Обмежте тривалість та частоту користування мобільним телефоном. Особливо це стосується дітей віком до 14 років.
сім'я та вплив електромагнітного впливу

Можна підсумувати, що живі істоти щодня перебувають під впливом мільйонів видів хорошого та поганого випромінювання. Повністю позбутися цієї проблеми неможливо, проте ви можете значно зменшити негативний вплив електромагнітного випромінювання, якщо візьмете на озброєння корисні поради з нашої статті.

Навіть якщо цієї миті проблема видається вам непомітною, вже за кілька років ви можете відчути на собі негативні наслідки радіації. Саме тому ми рекомендуємо вжити всіх можливих профілактичних заходів для зменшення ризику розвитку загрози для організму.

 • Acuña-Castroviejo D. Informe científico sobre el efecto de los campos electromagnéticos en el sistema endocrino humano y patologías asociadas. Granada, 2006.
 • Bellieni, C. V., Tei, M., Iacoponi, F., Tataranno, M. L., Negro, S., Proietti, F., … Buonocore, G. (2012). Is newborn melatonin production influenced by magnetic fields produced by incubators? Early Human Development. https://doi.org/10.1016/j.earlhumdev.2012.02.015
 • Consales, C., Merla, C., Marino, C., & Benassi, B. (2012). Electromagnetic fields, oxidative stress, and neurodegeneration. International Journal of Cell Biology. https://doi.org/10.1155/2012/683897
 • Baliatsas, C., Van Kamp, I., Lebret, E., & Rubin, G. J. (2012). Idiopathic environmental intolerance attributed to electromagnetic fields (IEI-EMF): A systematic review of identifying criteria. BMC Public Health. https://doi.org/10.1186/1471-2458-12-643
 • Yakymenko, I., & Sidorik, E. (2010). Risks of carcinogenesis from electromagnetic radiation of mobile telephony devices. Experimental Oncology. https://doi.org/45/835 [pii]
 • Patricia, B., Ray, K., Kheifets, L., Christopher, P., Mike, R., Sahl, J., … Swerdlow, A. (2009). Exposure to high frequency electromagnetic fields, biological effects and health consequences (100 kHz-300 GHz). Health Physics. https://doi.org/10.1097/HP.0b013e3181f06c86