Я надто чутливий / чутлива

Чи стикались ви коли-небудь із ситуацією, коли сторонні люди називали вашу реакцію на певні події перебільшеною? Чи дуже ви чутливий? Чи переймаєтесь ви почуттями інших людей? У такому випадку ми змушені вас попередити: ви можете перетворитися на емоційну губку.
Я надто чутливий / чутлива

Останнє оновлення: 02 грудня, 2018

Якщо це вам щось не до вподоби, варто частіше випускати емоції на волю, а не тримати все у собі. Звісно, якщо не вдається завжди бути відкритими, радимо уникати спілкування з негативно налаштованими людьми і всотувати тільки позитив. Тим паче якщо ви надо чутливий чи чутлива до усього, що відбувається навколо.

Хто такі емоційні губки? Це люди, які є більш вразливими за інших. Зазвичай вони дуже чутливі, а тому схильні драматизувати події. Так, вони вміють співчувати та співпереживати, проте водночас є надзвичайно вразливими.

Якщо емоційні губки відчувають сум, то це щирий сум, якщо вони щасливі, то їхнє щастя безмежне. Коли ж йдеться про почуття, вони не вміють бути раціональними, а тому завжди беруть все близько до серця.

Головною причиною такою поведінки є той фактор, що вразливі люди надто переймаються емоціями людей.

Я – емоційна губка, і я надто чутливий / чутлива

я надто чутливий

Якщо ви належите до когорти емоційних губок, вас, скоріш за все, люблять та поважають за вміння слухати, співпереживати та давати гарні поради.

Втім, навряд чи сторонні люди знають, як сильно ви насправді страждаєте через постійне всотування чужих емоцій та переживань.

Ось як виглядає така ситуація у реальному житті: коли ви розмовляєте з товаришем, який потрапив у скруту або переживає складну життєву драму (наприклад, смерть близької людини), ви також відчуваєте весь його/її біль, пропускаєте його переживання через себе і страждаєте разом з ним/нею.

Утім, у цьому немає нічого страшного, якщо вас не оточують негативно налаштовані чи агресивні люди.

Запам’ятайте, що у надмірній чутливості вашої вини немає, проте в усьому повинна бути міра, адже ставлячи почуття інших вище за власні, ви можете нашкодити собі.

Характерні риси емоційної губки

емоційні губки

Якщо у цій статті ви впізнали себе, настав час визнати, що ви – емоційна губка, тобто людина, яка переймається всім, що відбувається навколо. Ось деякі ознаки надмірної чутливості:

  • Ви почуваєтесь інакше, ніж зазвичай. Усе, що відбувається довкола, ви переживаєте значно емоційніше.
  • Ви берете усе надто близько до серця. Байдуже, має до вас якийсь стосунок певна ситуація чи ні, ви переживаєте її так, наче самі є її винуватцем.
  • Ваше життя наповнене стресами, переживаннями та невирішеними проблемами. Звісно, ви не оточуєте себе негативом навмисно, проте завдяки своїй надмірній чутливості ви всотуєте емоції всіх близьких та сторонніх людей.
  • Ви схильні до самоаналізу. Оскільки, ви – чуттєва людина, ви постійно намагаєтесь проаналізувати не лише дії людей довкола, але й власні вчинки та почуття з метою самовдосконалення.
  • Ви вмієте співчувати. У будь-якій ситуації ви завжди спроможні поставити себе на місце співрозмовника та зрозуміти його переживання.
  • Ви гостро сприймаєте критику. Навіть якщо ви намагаєтесь пропустити образливі зауваження повз вуха, вони все одно доводять вас до сліз.

Якщо відчуваєте, що це “не ваше”, відпустіть!

чутливий
Якщо за цими рисами ви також впізнали у собі емоційну губку, це означає, що ви дуже вразлива та чутлива людина. Тобто найчастіше у тих ситуаціях, коли інші люди не звернули б особливої уваги на якусь дрібницю, ви схильні до драматизації подій.

Уявіть, що ви їдете в автобусі або сидите у черзі до лікаря, і раптом біля вас сідає інша людина. Якщо вона погано почувається, то й ви мимоволі відчуваєте погіршення самопочуття. І відбуваються схожі ситуації незалежно від того, знайомі ви з тією людиною, чи ні.

Така реакція з часом може перетворитися на серйозну проблему, якщо ви неспроможні просто відпустити чужі переживання і зайнятися власним життям.

Ми радимо вам бути обережними з почуттями сторонніх людей. Адже цілком віддаючись іншим людям та розділяючи їхні страждання, ви забуваєте про власні хвилювання та потреби.

Почніть піклуватися про своє здоров’я

дівчина

Якщо вас усе частіше турбують думки “я надто чутливий / чутлива”, варто переосмислити своє ставлення до життя та навчитись контролювати свої почуття. Звісно, немає нічого поганого у вмінні співпереживати та відчувати цілу палітру різних емоцій, проте тягнути чужу ношу та пропускати крізь себе біль сторонніх людей не варто.

Запам’ятайте, що “чутливий” та “вразливий” – це абсолютно різні речі, тож ми радимо взяти себе у руки та навчитись контролювати свої емоції.

Будьте обережними, якщо відчуваєте, що вас переповнюють емоції і ви починаєте втрачати контроль над собою. Потрібно навчитись захищати себе від надмірного впливу оточення на ваше життя та вчасно відпускати ситуацію.

Не варто щоразу брати на себе відповідальність за чиїсь почуття, смуток, горе та біль.

Якщо ж ви постійно накопичуватимете у собі чужі емоції, вони поступово переповнять вас і однієї миті вирвуться назовні.

Навчіться дистанціюватися від чужого негативу, натомість оточіть себе людьми з позитивними поглядами на життя. У такий спосіб ви поглинатимете лише гарні думки та відчуття.

Коли ж вас переповнюють негативні емоції, не варто тримати їх всередині. Час від часу потрібно випускати пар.

Іноді треба просто відпустити ситуацію, щоб отримати від життя справжню насолоду.  • Listou Grimen H, Diseth ??ge. Sensory Processing Sensitivity: Factors of the Highly Sensitive Person Scale and Their relationships to Personality and Subjective Health Complaints. Percept Mot Skills. 2016;
  • Rizzo-Sierra C V, Leon-S ME, Leon-Sarmiento FE. Higher sensory processing sensitivity, introversion and ectomorphism: New biomarkers for human creativity in developing rural areas. J Neurosci Rural Pract. 2012;
  • Aron EN, Aron A, Jagiellowicz J. Sensory Processing Sensitivity: A Review in the Light of the Evolution of Biological Responsivity. Personal Soc Psychol Rev. 2012;

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.