Взаємозв'язок стресу та гіпертироїдизму, про який варто знати

Стрес є неймовірно згубним фактором для роботи всіх внутрішніх органів та систем. Особливо актуальною є боротьба зі стресом з метою профілактики захворювань щитоподібної залози, адже надмірна нервозність та депресія можуть погіршити самопочуття та спровокувати розвиток гіпертиреоїдизму. У цій статті ми детальніше розповімо про взаємозв'язок стресу та гіпертиреоїдизму, а також методами боротьби з цими неприємними явищами.
Взаємозв'язок стресу та гіпертироїдизму, про який варто знати

Останнє оновлення: 04 лютого, 2019

Насправді взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму є значно сильнішим, ніж може здатися на перший погляд.

Ми вже неодноразово розповідали вам про порушення у роботі щитоподібної залози, адже вони є досить розповсюдженими у сучасному світі. Втім, вченим досі не вдалося повністю з’ясувати взаємозв’язок між стресовими ситуаціями та їхнім впливом на процес вироблення гормонів у щитоподібній залозі.

Саме тому у цій статті ми вирішили детальніше розповісти про взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму, про наслідки якого ви могли навіть не здогадуватися досі.

Яким чином стрес впливає на роботу щитоподібної залози?

стрес

Вірте чи ні, але регулярний стрес негативно впливає на роботу надниркових залоз. Втім, для того, аби ви мали змогу зрозуміти, який саме зв’язок існує між стресом та гіпертиреоїдизмом, пропонуємо детальніше заглибитися в особливості роботи нервової системи.

Вплив стресової ситуації на роботу імунної системи

Вірте чи ні, але хронічний стрес може негативно вплинути на функціонування щитоподібної залози. Зверніть увагу, що хронічним можна вважати стрес, тривалістю понад 3 місяці на рік. Цей синдром передбачає постійну нервозність та надмірну тривогу, що з часом може призвести до серйозних психологічних розладів.

 • У стресовому стані у першу чергу відбувається активація гіпоталамусу та гіпофізу.
 • Саме ці дві ділянки мозку стимулюють роботу надниркових залоз.
 • На жаль, цей процес призводить до суттєвих змін у роботі імунної системи, зокрема відбувається значне послаблення захисних механізмів організму.
 • У результаті відбувається процес утворення цитокінів та розвиток протизапальних процесів. Це означає, що замість боротьби з хвороботворними мікроорганізмами імунна система людини починає атакувати сама себе, розцінюючи внутрішні аномалії як загрозу для організму. Насправді ж імунна система людини не знає, що саме стало причиною порушення роботи внутрішніх органів та систем, і тому спрямовує свою дію проти самої себе.

Взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму

Насправді у стресових ситуаціях відбувається настільки сильне погіршення роботи щитоподібної залози, що цей життєво важливий орган починає атакувати власну імунну систему людини.

 • У цьому випадку мова йде про особливий клінічний розлад під назвою “тиреоїдит Хашимото”, або аутоімунний гіпотиреоїдизм.
 • Не варто забувати, що у стресових ситуаціях відбувається сповільнення всіх функцій організму людини.
 • Звісно, цей синдром не є типовим, тому варто детальніше пояснити причини його виникнення.

Зверніть увагу: деякі люди стрімко втрачають вагу у стресових ситуаціях, тоді як інші, навпаки, швидко набирають зайві кілограми. Появу надмірної ваги та ожиріння можна пояснити сповільненням роботи щитоподібної залози та зменшенням рівня таких гормонів, як трийодтиронін та тироксин (Т4).

Взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму: як перебороти ці неприємні синдроми?

вплив медитації на стан організму

Порушення у роботі щитоподібної залози – це неприємний синдром, який виникає у результаті згубного впливу певних несприятливих факторів. Як вам відомо, стрес є одним з таких шкідливих для організму явищ.

Тож чи існує спосіб покращити роботу щитоподібної залози та зменшити рівень стресу в організмі?

Ось кілька ефективних способів це зробити:

Дотримуйтеся принципів правильного харчування

Зверніть увагу, що важливо не тільки вживати лише корисні для організму продукти, але й ніколи не пропускати основні прийоми їжі. Не забувайте, що відмова від сніданку або обіду можуть призвести до сповільнення метаболізму.

Окрім цього радимо максимально зменшити кількість таких продуктів у раціоні: напої з високим вмістом кофеїну, цукор, алкоголь, газовані солодкі напої, шоколад, тощо. Ці продукти підвищують рівень стресу та надмірної нервозності в організмі людини.

Для отримання позитивного ефекту необхідно включити до свого раціону такі вітаміни та мінерали:

 • Селен
 • Натрій
 • Цинк
 • Залізо
 • Мідь
 • Вітамін А, В, С та Е.

Спіть щодня від 7 до 9 годин

важливість сну для роботи щитоподібної залози

Всім відомо, що стрес негативно впливає на якість відпочинку, а поганий сон у свою чергу погіршує самопочуття людини та сповільнює обмін речовин. Саме тому необхідно взяти на озброєння кілька корисних звичок:

 • Для підтримання гарного самопочуття необхідно завжди дотримуватися режиму: не забувайте їсти та лягати спати в один і той самий час щодня.
 • Вечеряйте не менш, як за 2 години до сну.
 • Після обіду завжди дотримуйтеся одного простого правила: нікуди не поспішайте. Ви можете просто лягти перепочити. Втім, не забувайте, що відпочивати має не тільки ваше тіло, але й розум, інакше вам не вдасться повністю розслабитися та відновити сили.
 • Неодмінно вимикайте та відкладайте якомога далі всі електронні прилади щонайменше за дві години до сну.

Навчіться керувати емоціями

Всі ми знаємо, що іноді тримати емоції під контролем дуже непросто. Втім, вміння вчасно опанувати себе є неймовірно важливими у сучасному світі. Ми готові поділитися з вами кількома порадами для вгамування негативних емоцій:

 • Не відкладайте на завтра проблеми, які турбують вас сьогодні.
 • Взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму є значно сильнішим, ніж може здатися на перший погляд. Саме тому радимо навчитися боротися з негараздами, допоки вони не почали руйнувати ваше життя.
 • Зосередьтеся на сьогоднішньому дні. Замість того, щоб хвилюватися про те, що може статися завтра, краще навчіться мислити таким чином: “Що я можу зробити для того, щоб розв’язати цю проблему вже сьогодні?”.
 • Спробуйте відшукати джерело емоційної відради. Не бійтеся обговорити те, що вас турбує, з людьми, яким ви найбільше довіряєте. Якщо живе спілкування вам не вдається, заведіть щоденник або спробуйте регулярно займатися спортом. Не забувайте, що вміння час від часу випускати пар є неймовірно важливим.

Залишайтеся спокійними та розсудливими

Внутрішня рівновага – це дихальна техніка для тих, хто любить медитувати. За допомогою цієї практики можна досягти гармонії між тілом та розумом.

 • Для отримання позитивного ефекту необхідно практикувати медитацію щонайменше по одній годині щодня. Не забувайте при цьому також правильно харчуватися та вести активний спосіб життя.
 • Навчіться отримувати задоволення від всього, що з вами відбувається. Не поспішайте жити: дослухайтеся до власних потреб та ставтеся до своїх вчинків з більшою відповідальністю.

Сподіваємося, ця стаття запевнила вас, що взаємозв’язок стресу та гіпертиреоїдизму справді існує. Неодмінно візьміть на озброєння наші корисні поради та почніть піклуватися про своє здоров’я вже сьогодні. • AD Kanner , JC Coyne , C. Schaefer , RS Lazarus. Medición del estrés y salud: emociones, tiroides y problemas psicosociales. Journal Behavior. Medicina. 4 ( 1981)
 • A. Matos-Santos , EL Nobre , JG Costa , P.J. Nogueira , A. Macedo , A. Galvão-Teles , J.J. de Castro. Relación entre el impacto de los acontecimientos vitales estresantes y el inicio de la enfermedad de Graves y el bocio nodular tóxico. Revista  de Endocrinología. 55 ( 2001 ) pp. 15 – 19

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.