Як приготувати засіб проти кліщів?

Як приготувати засіб проти кліщів?
Як приготувати засіб проти кліщів?

Останнє оновлення: 13 листопада, 2018

Пилову алергію спричинюють крихітні організми, відомі як пилові кліщі. Цей вид алергії має такі симптоми, як закладений ніс, часте чхання, нежить, кашель, свербіння носа та очей, а у найважчих випадках навіть напади астми.

Оскільки кліщі належать до великої групи павукоподібних, вони є далекими родичами павуків і скорпіонів. Цих істот можна знайти практично в кожному кутку будинку, і ви, ймовірно, оточені ними в саме цю хвилину.

Проте правда полягає в тому, що ви постійно перебуваєте під впливом величезного світу мікроорганізмів, а кліщі – це лише його невелика частинка. Таким чином, не всі кліщі становлять велику загрозу для людини. Насправді, більшість кліщів є безпечними та навіть невидимими неозброєним оком.

Той вид кліщів, який оселяється практично у кожній домівці, провокуючи появу алергії і респіраторних захворювань, називається “пиловим кліщем“, або “кліщем домашнім”. Перш ніж розпочати боротьбу з цими організмами, вам потрібно дізнатися про них трохи більше.

кліщ

Де зазвичай живуть кліщі?

Кліщі – це майже невидимі організми (близько 0,3 мм в розмірі), які харчуються мертвими клітинами, що відлущуються з нашої шкіри. Саме маленькі часточки їхніх фекалій і спричинюють появу алергії на пил у ллюдини.

Кожен кліщ може випорожнюватися по 20 разів на день. За все своє життя, тривалістю близько 10 тижнів, кількість випорожнень сягає 2000 разів на одну особину. На матраці у кожній середньостатистичній оселі може жити декілька тисяч або навіть мільйонів кліщів.

Самець кліща живе близько 10 днів, в той час, як самка може дожити і до 70 днів, відклавши від 60 до 100 яєць за цей період. Отже, кількість кліщів у вашому домі може збільшуватись  у геометричній прогресії.

Кліщі уникають світла, тому вони часто ховаються усередині волокон тканин і матеріалів, таких як оббивка меблів, матраци, килими та іграшки. Крім того, кліщі активно розмножуються на ділянках з високою температурою і вологістю, наприклад, на горищах і у підвалах.

Пилові алергії і їх наслідки для вашого здоров’я

Вважають, що пилові кліщі спричинюють близько 50% алергічних симптомів. Вдихання кліщів може призвести до появи таких респіраторних захворювань, як риніт – розлад, який вражає слизову оболонку носа і викликає чхання, свербіж, закладення та виділення з носа, а іноді й втрату нюху. Також відомі випадки нападів астми.

Кліщі також можуть стати причиною алергічного кон’юнктивіту – запалення очей, що проявляється свербінням, почервонінням та сльозовиділенням. При кон’юктивіті вас може турбувати ще й дискомфортне відчуття у оці, наче у нього щось потрапило.

Крім того, тривалий контакт кліща зі шкірою може викликати подразнення, відоме під назвою “дифузний дерматит”, яке проявляється такими симптомами, як свербіння та запалення деяких ділянок шкіри.

Домашні заcоби проти кліщів тривалої дії

прибирання кімнат

Для того, щоб уникнути появи симптомів пилової алергії, перш за все вам слід позбавитись від кліщів у своїй оселі.

Підтримування чистоти у домівці є ключовим фактором у боротьбі із цими мікроорганізмами, а якщо ви хочете досягти найбільшої ефективності, то скористайтеся декількома простими заходами, які можна реалізувати в домашніх умовах. Отже, немає гострої необхідності залучати професіонала для боротьби з кліщами.

Спрей від кліщів

У першу чергу, ви можете власноруч зробити інсектицидний засіб, який допоможе вам вигнати цих неприємних організмів з ваших речей та всіх закутків у оселі. Також ви можете придбати схожий засіб у господарських магазинах.

Щоб зробити спрей проти кліщів самостійно, вам потрібно:

 • Пляшка з пульверизатором
 • ½ склянки денатурованого спирту
 • ½ склянки дистильованої води
 • 30 крапель ефірної олії (лимона, евкаліпта, лаванди, кипариса, кориці і т.д.)

Змішайте всі інгредієнти у пляшці з розпилювачем, і ви отримаєте готовий засіб проти кліщів. Збризніть цією сумішшю постільну білизну, подушки, ковдри, штори та інші місця найбільшого скупчення пилу.

Зверніть увагу, що цей засіб не варто використовувати, якщо у вас є діти у віці до трьох років або під час вагітності. Якщо ви все-таки застосовували цей розчин, переконайтеся, що спрей добре вивітрився з усіх речей перед їх використанням.

Перше застосування спрею значно скоротить популяцію кліща на наступні два місяці. Однак для постійного захисту оселі від цих організмів, необхідно періодично проводити повторне розпилювання (наприклад, через кожні два-три місяці).

Ефірні олії

Освіжити свою оселю можна й за допомогою щоденного обприскування приміщень ефірними оліями м’яти, лаванди, перечної м’яти або сосни. Окрім того, що ви захистите свою оселю від кліщів, ви ще й наповните домівку приємними ароматами.

Якщо ви обробите постіль та килими у своїй спальні сумішшю анісу, гвоздики, фенхелю, чебрецю та лаванди, ви також зможете зменшити популяцію кліща у цьому приміщенні. Цей засіб наповнить вашу кімнату приємним ароматом та надасть приміщенню чистішого і свіжішого вигляду.

Пам’ятайте, що ефірні олії містять складні сполуки, які можуть мати подразнювальну дію на окремих людей. Застосовуйте їх у помірних кількостях, попередньо переконавшись, що ніхто у вашому будинку не має на них алергії.

ліжко

Як запобігти повторній появі кліщів?

Дуже важливо зберігати у вашому будинку чистоту, щоб запобігти появі нових кліщів. Тому потрібно внести деякі зміни у звичний побут та створити несприятливі умови для їх розмноження і виживання. Ось кілька порад:

 • Підтримуйте вологість у приміщенні на низькому рівні, нижче 50%. Використання осушувача повітря у спальні може зменшити ваші шанси на розвиток алергії на пил. Також можна застосовувати гігрометр для регулярного вимірювання рівня вологості у вашому домі.
 • Провітрюйте кімнати. Час від часу відкривайте вікна та вмикайте вентилятор, щоб запобігти накопиченню часток пилу і кліщів. Візьміть за звичку провітрювати оселю протягом 15 хвилин на день.
 • Постарайтеся, щоб сонячне світло проникало у всі кімнати. Добре освітлене помешкання не є ідеальним місцем для розвитку кліщів.

Скористайтесь ще такими рекомендаціями:

 • Ретельно виперіть простирадла і штори в гарячій воді. Це допоможе позбутися кліщів, які можуть знаходитися між волокнами тканини.
 • Дуже важливо слідкувати за чистотою матрацу, тому що саме тут ви проводите багато часу, перебуваючи при цьому у тісному контакті з кліщами, а нам уже відомо, що саме у матрацах кліщів багато. Обов’язково виділіть час на чищення матрацу: рясно розпиліть спрей, щоб видалити всі частинки пилу з нього. Робіть це регулярно, щоб запобігти їх повторному накопичуванню на цій ділянці.
 • У літню пору потрібно виносити всі ваші речі та м’які меблі під прямі сонячні промені, оскільки кліщі не витримують високих температур. До того ж, вони не можуть переносити низькі температури під час зимової пори.
 • Ви завжди можете замінити ваш килим та інші речі, які служать домівкою кліщам. Килим є улюбленим місцем для цих неприємних організмів. Це особливо актуально, якщо килим знаходиться на цементній поверхні, а не на дошках, бо тоді він легко утримує вологу і забезпечує ідеальне середовище для розмноження кліщів. За можливості замініть килим на плитку, дерев’яну чи іншу підлогу з твердою поверхнею. Ви також можете замінити важкі меблі на ті, які буде легко транспортувати та регулярно провітрювати і вимивати. Таким чином ви зможете запобігти накопиченню кліщів.

Очищення будинку від кліщів є непростим завданням, але для того, щоб усі ці заходи були ефективними, їх потрібно реалізовувати послідовно.

Подбайте, щоб очищення найулюбленіших для кліщів місць проводилось на регулярній основі: матрац, постільну білизну і особливо килими потрібно чистити часто, тому що саме там завжди багато кліщів. Дуже важливо проводити очистку килимів весною та восени, оскільки саме у ці пори року кліщі розмножуються найінтенсивніше. • Aggarwal P, Senthilkumaran S. Dust Mite Allergy. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan.
 • Álvarez Castelló Mirta, García Gómez Iris M., Castro Almarales Raúl, Ronquillo Díaz Mercedes. Rinitis alérgica y rinosinusitis: Una revisión necesaria. Rev Cubana Med Gen Integr. 2004; 20(1), 0-0.
 • CARRASCO, E., GUZMÁN, C., RODRÍGUEZ, C., SEPÚLVEDA, R., VICHERAT, L., & VILLANUEVA CH, F. A. N. O. R. Guías para el diagnóstico y manejo del asma: Recomendaciones de la Sociedad Chilena de Enfermedades Respiratorias. Revisión 2004. Revista chilena de enfermedades respiratorias. 2004; 20(3): 144-146.
 • Gallardo, J. M., Gómez, J. C., Gil, F. C., García, R. A., Armengol, M. S., & Biedma, M. M. Utilidad de los dispositivos deshumidificadores en la reducción de la concentración de ácaros. Archivos de Bronconeumología. 1994; 30(6): 287-290.
 • Li L, Qian J, Zhou Y, Cui Y. Domestic mite-induced allergy: Causes, diagnosis, and future prospects. Int J Immunopathol Pharmacol. 2018 Jan-Dec;32:2058738418804095.
 • Neira, M., Heinsohn, P., Báez, A., & Fuentealba, J. Efecto de aceites esenciales de lavanda y laurel sobre el ácaro Varroa destructor Anderson & Truemann (Acari: Varroidae). Agricultura técnica. 2004; 64(3): 238-244.
 • Raulf M, Bergmann KC, Kull S, Sander I, Hilger C, Brüning T, Jappe U, Müsken H, Sperl A, Vrtala S, Zahradnik E, Klimek L. Mites and other indoor allergens – from exposure to sensitization and treatment. Allergo J Int. 2015;24(3):68-80.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.