Як проводять обстеження простати

Обстеження простати є життєво важливим для чоловіків певного віку. Він дає змогу рано виявити рак передміхурової залози і негайно його лікувати.
Як проводять обстеження простати

Останнє оновлення: 04 травня, 2020

Обстеження простати часто є предметом табу серед чоловіків. Для багатьох це означає вторгнення в приватне життя, що для них неприйнятне. Проте з часом вони змушені на це йти.

Простата – залоза, яку мають лише чоловіки. Вона розташована нижче сечового міхура і оточує сечівник. Вона виробляє рідини, які згодом стануть спермою.

З роками простата поступово збільшується в розмірах. Це явище трапляється у всіх чоловіків. Ми знаємо, що у віці 80 років майже у 70% чоловіків спостерігається аномальний ріст простати.

Рак простати – найбільш агресивна і смертельна форма раку. Крім того, це одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед чоловіків і має значну смертність.

У жінок мазок та мамографія – профілактичні онкологічні засоби. Так само обстеження простати є профілактичним засобом для чоловіків.

Обстеження передміхурової залози спочатку передбачає дві дії: аналіз на ПСА та цифровий ректальний огляд. Якщо будь-який або обидва дають підозрілі результати, лікар переходить до другої діагностичної фази з томографією та біопсією простати.

Перед тим як перейти до детального опису кожного обстеження простати ми пояснимо, кому потрібно їх здати.

Показання до обстеження простати

Важливо уточнити, що обстеження простати призначений не для всіх чоловіків. У медицині встановлено вік та протоколи, щоб визначити, хто від цього виграє, а хто ні.

Основні параметри пов’язані з віком пацієнта:

  • Понад 50 років. Цим чоловікам доводиться проходити обстеження простати щороку або кожні два роки.
  • У віці від 45 до 50 років. Ця вікова група повинна пройти це обстеження, якщо вони мають чинники ризику раку простати. Наприклад, нащадки чорних рас або ті, хто має члена сім’ї, у якого діагностували рак простати.
  • До 40 років рідко трапляється проходити обстеження простати. Медичні фахівці вважають кандидатами тих чоловіків, у яких кілька близьких родичів, яким діагностували рак простати.

Коли лікар визначить необхідність обстеження передміхурової залози, він запропонує зробити аналіз на ПСА та цифровий ректальний огляд. Це проводиться лабораторними методами за допомогою зразка крові та цифрового ректального обстеження в кабінеті лікаря.

Якщо лабораторні результати будуть нормальними, пацієнту доведеться пройти його знову через рік. У деяких випадках, коли немає чинників ризику, пацієнти можуть здавати аналіз на ПСА кожні два роки.

коли необхідне обстеження простати

Простатоспецифічний антиген або ПСА

ПСА є складовою частиною обстеження простати. Він складається з вимірювання в крові рівня речовини, що виробляється передміхуровою залозою. Якщо у пацієнта рак, цей антиген буде підвищений, і це виявлення буде попереджати про захворювання.

Однак рівень ПСА також може зростати через інші неканцерозні причини. Ось що може викликати підвищений рівень ПСА:

  • трансректальне УЗД
  • простатит – інфекції простати підвищують рівень ПСА
  • збільшення простати – також його називають доброякісною гіперплазією передміхурової залози, це змінює рівень ПСА, але менше, ніж рак.

Стандартні контрольні значення ПСА у чоловіків менші ніж 4 нг / мл. Від 4 до 10 нг / мл – є ймовірність раку простати. Якщо ПСА вище ніж 10, ймовірність раку дуже велика.

Цифровий ректальний огляд

Цифровий ректальний огляд – ще одна складова частина обстеження простати. Огляд передбачає введення пальця в пряму кишку пацієнта для пальпації залози.

Процедуру роблять з рукавичками та мастилом, щоб зменшити дискомфорт. Лікар пропонує пацієнту лягти на канапу і, якщо можливо, прийняти положення плода, оскільки це менш незручне та болюче.

Лікар чи медсестра здійснює пальпацію простати, яка розташована поруч з прямою кишкою. Такий шлях це уможливлює. Під час пальпації лікар прагне виявити грудочку або потовщення, що свідчить про аномальний процес.

Якщо виявляють аномалію, знадобиться більше досліджень. Тим більше, якщо це поєднується з підвищеним результатом ПСА.

як роблять обстеження простати

Що робити після обстеження простати

Наступним кроком до обстеження передміхурової залози є візуальні дослідження для уточнення діагнозу. Лікар може направити на УЗД і, якщо необхідно, на біопсію залози.

Раннє виявлення має важливе значення. Якщо пухлину виявили дуже рано, вона повністю піддається лікуванню. Лікарі наполягають на обстеженні простату завдяки його ефективності, коли справа стосується зменшення летальних випадків раку простати.

Чоловікам важливо позбутися страху і пройти цю процедуру за призначенням. Щорічна перевірка може додати багато років до їхнього життя.  • Pow-Sang, Mariela, et al. “Cáncer de próstata en Latinoamérica.” Actas urológicas españolas 33.10 (2009): 1057-1061.
  • González Vidal, Elsie, et al. “Índice PSA libre/PSA total: una herramienta para la detección precoz del cáncer de próstata.” Revista Archivo Médico de Camagüey 11.6 (2007): 0-0.
  • Torres, Patricia Erazo. “Ecografía transrectal y cáncer de próstata.” Acta Médica del Centro 9.3 (2015): 61-64.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.