Як розпізнати обдаровану дитину?

Для того, щоб вчасно розпізнати обдаровану дитину або дитину з високими інтелектуальними здібностями, необхідно звернутися за порадою до спеціаліста. Утім, в цій статті ми вирішили полегшити батькам роботу, запропонувавши їм кілька основних ознак, за допомогою яких батьки зможуть не лише помітити талант свого малюка, але і допомогти йому розкрити потенціал.
Як розпізнати обдаровану дитину?

Останнє оновлення: 10 червня, 2019

Обдаровані діти сприймають та розуміють реальність по-іншому. На жаль, дуже часто їхні високі інтелектуальні здібності провокують непорозуміння між талановитими дітьми та навколишнім світом.

Дехто вважає, що обдарована дитина – це та, яка вирізняється значними досягненнями в навчанні або здатна осягнути кілька різних наукових сфер упродовж ранніх років життя. Утім, це не завжди так. Іноді таланти обдарованої дитини – це ті здібності та навички, які вона здобуває в процесі навчання. Лише за умови отримання належного рівня освіти таким дітям вдається повністю розкрити потенціал та навчитися використовувати свої здібності на користь собі та іншим людям.

Утім, не варто виснажувати дитину у погоні за успіхами, адже дуже важливо, щоб у вашого сина чи доньки було звичайне щасливе дитинство. Усе, що потрібно робити турботливим батькам – це спромогтися вчасно розпізнати обдаровану дитину та докласти максимум зусиль для розкриття її потенціалу.

Що означає бути обдарованою дитиною?

Коли йдеться про високі інтелектуальні здібності, дедалі частіше нам доводиться чути словосполучення “обдарована дитина”. Це поняття охоплює певні здібності, таланти та інтелектуальний розвиток.

Для того, щоб ця фраза була більш зрозумілою та знайомою широкому загалу, заведено вважати, що обдарована дитина – це та, в якої рівень IQ дорівнює або перевищує 130.

Бути обдарованою дитиною означає бути більш розвиненою особистістю в інтелектуальному плані. Дитина з гарними успіхами в навчанні, яка гарно малює, займається спортом чи вчиться говорити раніше за ровесників, необов’язково є обдарованою.

Як вчасно розпізнати обдаровану дитину?

поради, які допоможуть розпізнати обдаровану дитину

Насправді багатьом батькам досить важко усвідомлювати, що їхня дитина відрізняється від інших. Незалежно від того, скільки зусиль вони докладають, їм однаково складно зрозуміти, що їхній син або донька не реагують та не поводяться таким чином, як належить в їхньому віці.

Вірте чи ні, але в обдарованого малюка також може бути важке дитинство, адже такі діти сприймають значно більше інформації та зовнішніх подразників, аніж можуть осягнути. Світ довкола них може видаватися надто незрозумілим та навіть ворожо налаштованим до їхніх талантів.

Саме батьки відіграють ключову роль у забезпеченні щасливого дитинства та успішного розвитку своїх обдарованих дітей. Для того, щоб це зробити, перш за все необхідно детальніше вивчити основні риси, за якими ви зможете розпізнати обдаровану дитину ще в ранньому віці.

Інтелектуальний розвиток

Обдаровані діти дуже швидко розвиваються в інтелектуальному плані та рано здобувають психомоторні навички. У дитинстві такі малюки можуть бути більш вимогливими за своїх ровесників, адже вони дуже легко перезбуджуються.

Вірте чи ні, але обдарована дитина може навчитися тримати голівку впродовж першого місяця життя та озвучувати два різні звуки упродовж 45 днів від народження, або навіть вимовити кілька перших слів ще до того, як їй виповниться один рік. Ба більше, такі здібні діти можуть навчитися говорити до дворічного віку або освоїти основи письма значно швидше за своїх ровесників.

Зазвичай словниковий запас обдарованих дітей є досить великим для їхнього віку. Вони також вирізняються неймовірною коротко- та довготривалою пам’яттю. До того ж здібні діти дуже швидко вчаться та завжди тягнуться до знань.

Емоційна та сенсорна гіперчутливість

Насправді більшість обдарованих дітей є напрочуд чутливою в емоційному та сенсорному плані. Їхня емоційна нестабільність може збивати з пантелику батьків, адже вони не знають, як правильно сприймати та реагувати на надміру емоційну поведінку своїх сина чи доньки.

Є діти, які важко реагують на труднощі та негаразди, а тому у складних ситуаціях демонструють величезні вибухи гніву. Для прикладу, обдаровані діти дуже часто надто емоційно реагують на сумні або страшні кінофільми.

Багато талановитих дітей володіють здатністю демонструвати співчуття та розділяти переживання інших людей. Для них такі розлади, як надмірна нервозність та депресія, є досить звичними явищами.

На жаль, досі небагато відомо про сенсорну гіперчутливість здібних дітей, а тому ця особливість є не повністю вивченою на сьогодні. Вірте чи ні, але дуже часто таких діток турбує подразнення від бирок на одязі, голосні звуки, яскраве світло тощо.

Неймовірна креативність

Обдаровані діти зазвичай є дуже творчими, адже вони сприймають навколишній світ по-іншому. У них дуже гарно розвинута уява. Завдяки тому, що їхнє сенсорне сприйняття інформації є значно кращим за здібності ровесників, талановиті діти часто знаходять креативні способи розв’язання проблемних ситуацій.

Не дивуйтеся, що обдаровані діти можуть не сприймати авторитетів або піддавати сумнівам правила, які їм погано пояснили і які видаються їм безглуздими. Не варто забувати, що здібні діти вміють не лише швидко розв’язувати проблеми, але і ставити батькам досить складні запитання. Ще в ранньому віці вони починають цікавитися такими філософськими темами, як життя та смерть, а також існування Бога та любові.

Талановитим дітям дуже подобаються інтелектуальні ігри, зокрема пазли, мозаїки та ребуси. Вони часто обирають ігри, які передбачають розв’язання складних завдань.

Психомоторна гіперчутливість

Не дивуйтеся тому, що обдаровані діти можуть завжди перебувати в русі. Зазвичай вони мають велику кількість енергії, яку важко витратити. Такі діти вирізняються великим ентузіазмом, а тому їм потрібно завжди підтримувати як фізичну, так і розумову активність організму.

На жаль, дуже часто таким дітям помилково ставлять діагноз “Синдром порушення активності та уваги” (СПАУ), адже вони швидко відчувають нудьгу, і тоді надлишок енергії стимулює їх до постійного руху.

Насправді ж обдаровані діти не мають проблем з увагою. Навпаки, вони демонструють неабиякий рівень концентрації, коли займаються тим, що їх по-справжньому цікавить. Якщо ж перед здібною дитиною поставити завдання, яке їй не до душі, вона швидко втратить до нього інтерес.

Еволюційна асинхронність

еволюційна асинхронність в обдарованих дітей

Цей термін психологи використовують для опису нерівноцінного еволюційного розвитку дітей. Не забувайте, що діти з високими розумовими здібностями можуть цікавитися серйозними проблемами буття, і водночас вони надто емоційно побиватимуться через втрату улюбленої іграшки.

Варто зауважити, що найбільше обдарованим дітям подобаються завдання, які потребують роздумів та багатої уяви. Утім, попри бажання, вони не здатні виконувати такі завдання через свій маленький вік або недостатньо розвинені психомоторні навички.

Не варто панікувати, якщо ви з’ясуєте, що інтелектуальний еволюційний розвиток вашої дитини не відповідає її емоційному стану та моторним здібностям. Дуже часто обдаровані діти відчувають сильне збентеження через ці розбіжності, тож спробуйте їх зрозуміти та підтримати.

Як навчати обдаровану дитину?

На жаль, система освіти не завжди має необхідні можливості для того, щоб задовольнити всі потреби обдарованих дітей. Дуже часто навіть педагоги сприймають таких дітей як проблему та зайвий тягар. Звісно, таке ставлення з боку оточення може викликати в дитини сильне розчарування як у людях, так і в навчанні.

Розпізнати обдаровану дитину зовсім непросто, а виховати її ще складніше, адже такі діти часто вирізняються складною вдачею. Їх легко відволікти, проте водночас вони дуже критичні до себе, є перфекціоністами, люблять здорову конкуренцію та прагнуть бути незалежними від оточення.

Саме тому необхідно, щоб домашнє виховання та шкільне навчання обдарованих дітей не було надто суворим. Натомість краще робити все для того, щоб заохочувати дитину розвиватися та розкривати свої таланти.

Якщо ви хочете зрозуміти, чи має ваша дитина високі розумові здібності, радимо відвести сина чи доньку до спеціаліста. Лікар зможе оцінити рівень інтелектуальних здібностей дитини, а також її креативність, емоційний стан та попередній досвід.

Незалежно від результатів огляду оцінюйте та навчайте свою дитину з урахуванням того, яким неймовірним потенціалом володіють ваші син чи донька. Повірте, мати обдаровану дитину – це не випробування, а Божа благодать.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.