Як розпізнати талановиту дитину?

Для того, щоб розпізнати талановиту дитину або дитину з високими інтелектуальними здібностями, краще звернутися до спеціаліста. Утім, уважні батьки також здатні самостійно помітити важливі знаки, з допомогою яких вони зможуть розпізнати талант своїх дітей та докласти всіх зусиль для розкриття їхнього потенціалу.
Як розпізнати талановиту дитину?

Останнє оновлення: 12 серпня, 2019

Безумовно, обдарована дитина сприймає та розуміє реальність зовсім по-іншому. На жаль, через їхні високі інтелектуальні здібності талановиті діти часто залишаються незрозумілими для оточення.

Деякі люди вважають талановитими тих дітей, які вирізняються неймовірними успіхами в навчанні або здатні засвоїти знання із різних сфер на ранніх етапах життя. Утім, насправді це не зовсім правильний підхід до оцінки здібностей дитини. Іноді для розкриття таланту здібній дитині необхідне правильне навчання, щоб вона отримала змогу розкрити свій потенціал заради власного блага та на користь суспільства.

Не забувайте, що незалежно від здібностей дитини найважливішим є забезпечення їй батьками щасливого дитинства. Як бачите, батьки відіграють неймовірно важливу роль у процесі розкриття та заохочення талантів дитини.

Як воно – бути обдарованою дитиною?

Коли йдеться про високі інтелектуальні здібності, дедалі частіше можна почути у вжитку вираз “обдарована дитина”. Цей концепт включає певні здібності, таланти та ранній інтелектуальний розвиток.

Утім, для того, щоб зробити термін більш зрозумілим та зручним для вжитку, заведено вважати обдарованою ту дитину, IQ якої дорівнює або перевищує 130.

Бути обдарованою дитиною означає мати вищі інтелектуальні здібності за інших. Зверніть увагу, що дитина з високими успіхами в навчанні, яка має хист до малювання чи спорту або вчиться розмовляти в ранньому віці, необов’язково є обдарованою.

Як вчасно розпізнати талановиту дитину?

таланти та здібності дитини

Вірте чи ні, але багато батьків сприймають дитину, яка відрізняється від ровесників, як справжнє випробування. Погодьтеся, іноді незалежно від кількості докладених зусиль ви однаково не можете зрозуміти, чому ваша дитина не реагує чи не поводиться згідно зі стандартами, прийнятними для її віку.

Власне, дитинство талановитого хлопчика або дівчинки може бути надзвичайно складним, адже вона сприймає значно більше інформації та зовнішніх подразників, аніж здатна витримати. Навколишній світ може здаватися незрозумілим та навіть ворожо налаштованим до їхніх визначних здібностей.

Саме батьки відіграють ключову роль у забезпеченні належних умов для розвитку та щасливого життя талановитих дітей. Для того, щоб дати своєму малюку все найкраще, потрібно перш за все дізнатися, як розпізнати талановиту дитину ще на ранніх етапах життя.

Ранній інтелектуальний розвиток

Обдаровані діти ще в ранньому віці вирізняються високими інтелектуальними та психомоторними здібностями. Зверніть увагу, що такі малюки можуть бути досить вимогливими в дитинстві, оскільки вони дуже легко перезбуджуються.

Для прикладу, талановита дитина може навчитися тримати голівку вже на першому місяці життя, вимовляти два різні звуки впродовж перших 45 днів від дня народження чи навіть промовити перше слово ще до моменту досягнення 1 року. Ба більше обдаровані діти часто починають вільно говорити ще до 2-річного віку та вчаться писати значно швидше за своїх ровесників.

Талановиті діти мають досить широкий словниковий запас, який є досить багатим для їхнього віку. Дуже часто такі діти дивують оточення своєю дивовижною коротко- та довготривалою пам’яттю. Ба більше, здібні діти дуже швидко вчаться та постійно перебувають у пошуку нової інформації.

Емоційна та сенсорна гіперчутливість

Можливо, вас здивує цей факт, проте обдаровані діти справді вирізняються з-поміж інших надзвичайною сенсорною та емоційною чутливістю. Безумовно, батьків талановитих дітей висока емоційна напруга в поведінці їхніх дітей часто ставить у глухий кут, адже вони не знають, як правильно реагувати на яскраво виражені емоції та нетипову поведінку.

Візьміть до уваги, що обдаровані діти рідко можуть стерпіти негативні емоції, адже зазвичай в неприємних ситуаціях вони сповна демонструють свій гарячий темперамент. Вірте чи ні, але навіть під час перегляду сумного кінофільму обдарована дитина може відреагувати надто інтенсивно.

Більшість обдарованих дітей вирізняється здатністю співчувати переживанням інших людей. На жаль, здібні діти також вирізняються своєю схильністю до надмірної нервозності та депресії.

На жаль, вченим досі не вдалося з’ясувати всі особливості сенсорної гіперчутливості та встановити її вплив на розвиток дитини. Вірте чи ні, але дуже часто талановитих дітей турбують навіть такі звичні речі, як етикетки на одязі, гучні звуки, яскраве світло тощо.

Неймовірна креативність

Ми вже неодноразово розповідали про те, що обдаровані діти є напрочуд творчими особистостями, адже вони сприймають світ по-іншому. Талановиті діти володіють неймовірно розвиненою уявою. Оскільки такі діти є значно чутливішими за своїх ровесників, у скрутних ситуаціях вони зазвичай знаходять одразу декілька ефективних методів розв’язання проблеми.

Зверніть увагу, що обдаровані діти можуть сумніватися в авторитеті дорослих або ставити під питання певні правила, якщо вони завчасно не отримають детального пояснення або вважатимуть, що встановлені обмеження не мають жодного сенсу.

Ви будете здивовані, проте талановиті діти не лише швидко виходять вихід із ситуації, але й легко відповідають на ті питання, які часто заводять у глухий кут навіть найдосвідченіших батьків. Ще в ранньому віці вони можуть цікавитися такими екзистенційними проблемами, як життя, смерть, любов та існування Бога.

Обдаровані діти люблять різні пізнавальні ігри, зокрема пазли та головоломки. Дуже часто вони обирають завдання з різними видами складності, адже талановитим дітям подобається поступово боротися із труднощами.

Психомоторна гіперчутливість

Обдаровані діти постійно перебувають в русі, адже в них завжди є зайва енергія, яку вони не здатні повністю витратити. Такі малюки володіють високим ентузіазмом, а тому потребують постійної фізичної та розумової активності.

Дуже часто талановитим дітям помилково ставлять діагноз “Синдром порушення активності та уваги”, адже коли їм нудно, здібні діти одразу “випускають” надлишок енергії, постійно перебуваючи в русі.

Утім, це не означає, що обдаровані малюки мають проблеми з увагою. Навіть навпаки, такі діти здатні зберігати зацікавлення та зосередженість, якщо вони виконують завдання, яке їм до вподоби. Якщо завдання їм не цікаве, вони швидко втрачають до нього інтерес.

Еволюційна десинхронія

диссинхронія та розвиток дитини

Цей термін психологи використовують для позначення нерівномірного еволюційного розвитку дитини. Для прикладу, обдаровані діти можуть перейматися важливими філософськими питаннями та водночас впадати у неймовірний гнів через загублену іграшку.

Не варто дивуватися тому фактові, що здібні малюки завжди надають перевагу заняттям, які передбачають глибокі роздуми та широку уяву. Утім, часто вони не можуть їх виконати через відсутність необхідних моторних навичок та малий вік.

Тобто ви можете бути батьками малюка, чий інтелектуальний розвиток не збігається з їхнім розвитком в інших сферах, зокрема в них відсутні необхідні емоційні або моторні навички. Саме тому здібні діти часто відчувають сильне збентеження – через невідповідність своїх бажань та можливостей.

Як виховувати обдаровану дитину?

На жаль, сучасна система освіти не завжди спроможна задовольнити потреби здібних дітей, адже чимало вчителів вважають їх проблемними та сприймають не як винагороду, а як тягар та випробування. Неправильне ставлення з боку вихователів та вчителів може призвести до розчарування як у людях, так і в навчанні.

Безумовно, виховання обдарованої дитини є досить непростим процесом, адже чимало таких дітей володіють складною вдачею. Вони дуже часто відволікаються у процесі розмови чи активності. Зверніть увагу, що талановиті діти завжди критично ставляться до себе та намагаються бути кращими за інших, адже вони є незалежними особистостями та перфекціоністами.

Саме тому потрібно забезпечити здібному малюку поблажливе ставлення вдома та переконатися в тому, що ставлення вчителів до них є не надто суворим. Тільки таким чином вам вдасться забезпечити належний процес розвитку обдарованої дитини.

Для того, щоб розпізнати талановиту дитину, іноді потрібно звернутися до спеціаліста. Кваліфікований психолог зможе визначити рівень IQ дитини, а також оцінити її креативність, життєвий досвід та емоційний стан.

Незалежно від результатів оцінки, необхідно виховувати та цінувати свого малюка, не забуваючи про те, яким неймовірним потенціалом володіє ваша дитина. Якщо у вас обдарована дитина, не сприймайте це як випробування чи покарання. Насправді талановиті діти – це чудовий подарунок від Бога.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.