Як відрізнити відчуття голоду від надмірної нервозності

Дуже важливо вміти відрізняти відчуття голоду від ознак надмірної нервозності, адже лише таким чином ви зможете контролювати імпульси, які змушують їсти навіть тоді, коли ви насправді не голодні.
Як відрізнити відчуття голоду від надмірної нервозності

Останнє оновлення: 12 червня, 2020

Чи знаєте ви, в чому полягає різниця між справжнім відчуттям голоду та надмірною нервозністю? Попри те, що на перший погляд це може видатися дивним, більшість людей не має жодного уявлення про те, де саме закінчується одна проблема та починається інша.

Насправді відчуття голоду – це інстинкт, який регулює симпатична нервова система. Під час виділення певних гормонів в людини виникає відчуття, яке сигналізує про гостру потребу в їжі. Коли з’являється відчуття голоду, людині потрібно поповнити запаси енергії, щоб вижити та забезпечити належне функціонування головного мозку.

З іншого боку, при надмірній нервозності вживати їжу не потрібно для того, щоб забезпечити основні потреби організму. Насправді хибне відчуття голоду у стресовій ситуації – це лише спроба організму компенсувати негативні емоції та відчуття, а також вгамувати хвилювання.

Саме тому дуже важливо вміти розрізняти справжнє відчуття голоду та надмірну нервозність. Таким чином вам вдасться не лише знизити ризик розвитку таких захворювань, як ожиріння та діабет, а також запобігти появі психологічних захворювань (зокрема харчові розлади).

В чому полягає різниця між відчуттям голоду та надмірною нервозністю?

ознаки надмірної нервозності

Федеральний університет Уберландії в Бразилії видав друком результати цікавого дослідження, проведеного в 2017 році. В ньому вчені зазначили кілька важливих аспектів проблеми переїдання у стресових ситуаціях:

  • Вірте чи ні, але дуже велика частина всього населення планети має звичку заїдати стрес. Час від часу ми всі їмо, коли нервуємося, навіть якщо насправді не відчуваємо голоду. Утім, якщо це відбувається зрідка, не варто хвилюватися через те, що у вас харчовий розлад.
  • Іноді всім нам хочеться поласувати чимось солоденьким або солоним, тому що головний мозок хочеться отримати задоволення, поповнивши запаси ендорфінів та серотонінів в організмі. Насправді насолода від таких продуктів є досить короткотривалою, і втіха від їхнього споживання зникає дуже швидко.
  • З цього можна зробити висновок, що є велика кількість людей, які страждають від хронічної надмірної нервозності, навіть про це не здогадуючись. Позбутися негативних емоцій вони намагаються за допомогою їжі. З часом зловживання їжею може призвести до цілої низки компульсивних та нездорових харчових розладів.

Саме тому в цій статті ми вирішили детальніше розповісти про те, чим відчуття голоду відрізняється від надмірної нервозності.

Справжнє відчуття голоду виникає поступово

Основна відмінність між надмірною нервозністю та голодом полягає в тому, що справжнє відчуття голоду виникає, коли організму потрібно поповнити запаси енергії. Зазвичай це відбувається через кілька годин після вживання їжі, й організм спалює калорії у процесі виконання різних щоденних справ.

Варто зауважити, що справжнє відчуття голоду з’являється поступово. Через якийсь час після трапези з’являється легкий голод, котрий поступово стає настільки набридливим та сильним, що це призводить до погіршення здатності виконувати звичні обов’язки. Якщо ви вчасно не поїсте, то будете відчувати загальну слабкість, і ці негативні відчуття поступово посилюватимуться.

Для того, щоб уникнути появи сильного відчуття голоду, ми рекомендуємо їсти корисні перекуси через кожні кілька годин. Таким чином вам вдасться не лише тримати вагу під контролем, але і поступово поповнювати запаси енергії в організмі.

Варто пам’ятати, що надмірна нервозність також може провокувати появу різкого відчуття голоду. Ви відчуєте неймовірну порожнечу всередині та сильне бажання перехопити чогось смачного.

Якщо вам доводилося раніше стикатися з харчовими розладами, то вам точно знайоме бажання з’їсти щось навіть після завершення ситної трапези. Навіть якщо у вас не буде приводу почуватися голодними, то вам однаково відчайдушно захочеться чимось перекусити.

Зверніть увагу, що дуже часто сильне відчуття голоду, спричинене надмірною нервозністю, посилюється в нічний період.

Відчуття голоду у стресових ситуаціях посилює тягу до певних продуктів

відчуття голоду у стресових ситуаціях

Іншою принциповою різницею між відчуттям голоду та надмірною нервозністю є те, що справжній голод не викликає тягу до конкретних продуктів. Коли людина голодна, її організму потрібно поповнити запаси енергії, і в такому стані людина здатна з’їсти будь-що.

Якщо людина опиняється у стресовій ситуації, їй найбільше хочеться більше продуктів з високим вмістом вуглеводів. В цьому випадку краще завжди мати під рукою корисний перекус або свіжий фрукт, щоб вгамувати дискомфортні відчуття та не спокуситися при цьому на калорійну шкідливу їжу.

Під час нападу надмірної нервозності більшість людей відчуває сильну тягу до напівфабрикатів з високим вмістом жирів та цукру (зокрема тортів, картоплі фрі, тощо).

Зверніть увагу, що хибне відчуття голоду під час надмірної нервозності має негативні наслідки – якщо ви постійно зловживатимете калорійними продуктами, то з часом можете розвинути залежність від них. Тобто, кожного разу у стресовій ситуації ви їстимете щоразу більше шкідливої їжі та фаст-фуду.

При надмірній нервозності ви продовжуватимете їсти навіть після настання відчуття ситості

Коли ви відчуваєте голод, то даєте своєму організму стільки їжі, скільки він насправді потребує. Саме тому коли ви наїдаєтеся, то припиняєте їсти.

Утім, якщо людина опиняється у стресовій ситуації та сильно нервує, вона продовжує жадібно їсти в такому темпі, наче досі не мала в роті ані дрібки. Тобто, надмірна нервозність провокує людей вживати значно більше їжі, аніж вони насправді потребують.

Якщо ви дуже часто потрапляєте в неприємні ситуації та часто хвилюєтеся, то з часом можете набрати багато зайвих кілограмів та навіть захворіти на ожиріння. Дуже важливо в такому випадку навчитися вгамовувати негативні емоції за допомогою спеціальних релаксаційних технік. Якщо ви не будете контролювати себе, то з часом зможете спричинити розвиток серйозних порушень обміну речовин.

Компульсивне переїдання та відчуття провини

компульсивне переїдання та відчуття голоду

Почуття провини – це негативна емоція, яку переживає людина, коли відчуває відповідальність за зроблену нею помилку. Справжнє відчуття голоду не викликає почуття провини, оскільки втамування голоду є однією з головних фізіологічних потреб людини. Щойно людина задовольняє цю потребу, її організм знову чудово почувається та продовжує функціонувати належним чином.

Тим часом переїдання під час надмірної нервозності завжди викликає відчуття провини. Пояснити цей феномен просто, адже зазвичай коли людина хвилюється, вона вживає продукти з високим вмістом цукру та ненасичених жирів. До того ж знервована людина їсть без упину впродовж усього дня, в результаті чого в неї виникає відчуття важкості у шлунку, і вона втрачає здатність виконувати свої щоденні обов’язки належним чином.

Висновки

Сподіваємося, ви зрозуміли, чому так важливо вміти відрізняти відчуття голоду від надмірної нервозності. Якщо ви не будете контролювати свої негативні емоції, то почнете переїдати щоразу, коли стикатиметеся з певними проблемами.

Звісно, смачна їжа допоможе вам на якийсь час забути про проблеми, проте не варто зловживати цією звичкою, якщо ви не хочете страждати на харчові розлади.

На щастя, є ціла низка ефективних методів розв’язання цієї проблеми. Для прикладу, якщо ви будете регулярно вживати продукти з високим вмістом клітковини, зокрема свіжі фрукти та овочі, то зможете зменшити рівень стресу в організмі. Не варто забувати при цьому дотримуватися правильного раціону з низьким вмістом жирів та цукру.

Неодмінно приділяйте належну увагу своєму ставленню до їжі. Якщо ви часто переїдаєте у стресових ситуаціях, рекомендуємо обов’язково звернутися за допомогою до кваліфікованого спеціаліста.

Вірте чи ні, але є багато методів психотерапії, які здатні ефективно побороти надмірну нервозність та харчові розлади. Попри те, що вони можуть здатися вам дивними на перший погляд, насправді вони ці методи досить дієвими. Правильне ставлення до їжі допоможе вам їсти лише тоді, коли ви справді відчуватимете голод, а не тоді, коли ви просто намагатиметеся подолати певні негаразди.  • Cecilia SIlva AAS., Cardoso Lopes TV., Teixeira KR., Amaral Mendes J., et al., The association between anxiety, hunger, the enjoyment of eating foods and the satiety after food intake in individuals working a night shift comparted with after taking a nocturnal sleep: a prospective and observational study. Appetite, 2017. 108: 255-262.
  • Klatzkin RR., Gaffney S., Cyrus K., Bigus E., et al., Biol Psychol, 2018. 131: 96-106.
  • Murphy M., Mercer JG., Diet regulated anxiety. Int J Endocrinol, 2013.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.