Як зберігати грудне молоко

Іноді необхідно зцідити та зберігати грудне молоко. Щоб зробити це правильно і зберегти його властивості, необхідно дотримуватися певних рекомендацій.
Як зберігати грудне молоко

Останнє оновлення: 30 січня, 2021

Той факт, що мати працює або навчається, не означає, що їй доведеться припинити грудне вигодовування. Насправді, якщо ви знаєте, як правильно зберігати грудне молоко, у вас буде більше можливостей щодо годування з пляшечки.

Щоб це зрозуміти, коротко розгляньмо деякі аспекти.

Американська академія педіатрії стверджує, що грудне молоко є єдиною по-справжньому корисною їжею протягом перших 6 місяців життя дитини, і було доведено, що воно надає численні переваги для здоров’я дитини.

З цієї причини експерти вважають, що дитину варто годувати грудьми до 12-місячного віку і навіть довше за бажанням матері або дитини.

Оскільки матері доводиться займатися справами протягом грудного вигодовування, лікарі рекомендують навчитися правильно зберігати грудне молоко, щоб полегшити поєднання годування дитини з повсякденним життям.

Як зберігати грудне молоко: загальні рекомендації

як зберігати грудне молоко
Молоко з грудей матері, яке належним чином збережене, без проблем зберігає більшість своїх властивостей. За усіма показниками воно набагато краще, ніж будь-яка суміш.

У будь-якому випадку, найголовніше, як при відсмоктуванні, так і при зберіганні грудного молока, – дотримання належної гігієни. Наприклад, важливо добре вимити руки перед зціджуванням.

Також переконайтеся, що контейнери добре вимиті з милом та гарячою водою. Дуже важливо позначити ці контейнери датою.

Заради безпеки переконайтеся, що ви дотримуєтесь усіх інструкцій з відсмоктування та зберігання. Докладно їх описали дослідники з університету Рікардо Пальма. Найзручніше наливати молоко в невеликі контейнери, оскільки це сприяє його збереженню та дозволяє уникнути відходів.

Де зберігати грудне молоко і як довго

Є два типи контейнерів для правильного зберігання грудного молока. Перший – це пляшка або скляний чи пластиковий контейнер, який має щільну герметичність. Другий – це стерильний пакет, який має бути герметичним.

В обох випадках необхідно зберігати лише ту кількість, яку дитина споживає за один прийом їжі. Наприклад, якщо дитина звикла приймати 100 г, рекомендуємо не зберігати більше в контейнері. Знову ж таки, завжди переконайтеся, що на контейнері є ярлик із датою.

Час зберігання залежить від температури. Згідно з порадою Центру з контролю та профілактики захворювань, грудне молоко залишається в хорошому стані до 4 годин, якщо його зберігати при кімнатній температурі. Якщо зберігати в холодильнику, воно може постояти близько 4 днів.

Нарешті, якщо ви хочете зберігати його протягом 12 місяців, покладіть пляшку або пакет у морозильну камеру. Однак, щоб молоко зберегло свої властивості, його необхідно спожити протягом 6 місяців.

Методи збереження грудного молока

зберігання грудного молока
Якщо ви збираєтеся використовувати грудне молоко незабаром після вилучення, непотрібно його охолоджувати. Натомість тримайте його в чистому контейнері, який його захищає. Якщо ви хочете зберігати його днями або тижнями пізніше, необхідно тримати його в холодильнику.

Щоб правильно зберегти грудне молоко, зверніть увагу на ці поради:

  • Перед тим як ставити молоко у холодильник, переконайтеся, що воно холодне.
  • Якщо ви збираєтеся використовувати його найближчими днями, найкраще зберігати його з тильного боку холодильника.
  • Якщо ви збираєтеся використати його протягом декількох тижнів, краще заморозити грудне молоко. Ви повинні зробити це якомога швидше.
  • Не наповнюйте контейнери більше ніж на 3/4, оскільки грудне молоко розширюється при заморожуванні.
  • Контейнери бажано поставити в задню частину морозильної камери, оскільки там температура стабільніша.

Інші важливі аспекти

Грудне молоко схильне розшаровуватися. Перш ніж давати його дитині, потрібно обережно струсити пляшечку. Якщо переборщити, деякі властивості можуть змінитися.

Розморожене молоко може постояти протягом двох годин при кімнатній температурі або 24 години в холодильнику. Після розморожування його не можна заморожувати повторно. Найкращий спосіб розморожування – помістити всередину пляшки та поставити в миску з теплою водою.

Окрім того, ніколи не розморожуйте його в мікрохвильовці або в окропі. Про це йдеться у публікації Іспанської асоціації сприяння та підтримки грудного вигодовування.

Дуже часто молоко змінює колір і трохи пахне під час охолодження або заморожування. Якщо всі інструкції щодо зберігання грудного молока були дотримані, хвилюватися не варто. Якщо запах дуже інтенсивний, молоко, мабуть, непридатне для вживання, тому краще його вилити.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.