Відлучення дитини від грудей: як почати вводити їжу

Відлучення дитини від грудей - це важливий досвід у житті вашої дитини. Цей процес потребує терпіння та усвідомлення того, що вона може відмовитись від нових продуктів, принаймні спочатку.
Відлучення дитини від грудей: як почати вводити їжу

Останнє оновлення: 06 грудня, 2020

Відлучення дитини від грудей – це період у житті дитини, коли вона перестає харчуватися грудним молоком. Цей крок можна робити в різному віці, і кожна родина розпочинає процес по-різному та в різний час. У будь-якому разі це має бути поступовий досвід, отриманий з любов’ю.

Біологічні, соціальні та культурні аспекти впливають на те, як і коли відбувається цей процес. Наука не встановила ні найкращого часу для відлучення, ні найкращого способу для цього. Ми знаємо, що виключно грудне вигодовування (якщо це можливо) вкрай необхідне у віці до 6 місяців. Однак Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що його не варто продовжувати після другого дня народження дитини.

Відлучення дитини від грудей – багатогранний процес

Усі культури різні, коли справа стосується звичок відлучення.

Наприклад, в культурі інуїтів грудне вигодовування практикують приблизно до 7 років. У західних культурах навпаки таке тривале годування груддю зовсім не поширене. Коли і як закінчити – це рішення, яке пов’язане з різними соціальними чинниками і, звичайно, з кожною матір’ю та її дитиною.

Однак міжнародні організації погоджуються, що грудне вигодовування не повинно перевищувати дворічного віку. Також вони рекомендують, щоб до віку 6 місяців дитина отримувала виключно грудне молоко, оскільки ця рідина має всі необхідні поживні речовини для цього етапу життя.

коли відбувається відлучення дитини від грудей

Види відлучення

Відлучення дитини від грудей можна проводити кількома різними способами. Іноді у матері немає вибору через медичні чи інші причини, що перешкоджають подальшому годуванню груддю, наприклад, тривале розставання матері та дитини або інфекційні захворювання.

 • Добровільне відлучення – це коли дитина або мати вирішують, що настав час припинити грудне вигодовування. Якщо це «рішення дитини», то вона може просто втратити інтерес. Це може статися раптово або поступово.
 • Мати може також вирішити, що настав час припинити грудне вигодовування з особистих чи робочих причин.

Тут варто зазначити, що дитина може виявляти невдоволення, якщо мати вирішить відлучити її від грудного молока. Якщо це не ініціатива дитини, то таке буває досить часто. Це процес, який потребує зусиль, і ми рекомендуємо виконувати перехід поступово з великим терпінням.

Як вводити перші тверді продукти

Момент, коли дитина починає харчуватися твердою їжею, як і те з чого ця їжа повинна складатися, – це предмет багатьох суперечок. Взагалі, педіатри рекомендують, щоб дитина починала їсти тверді речовини, коли вона може підняти голову і відкрити рот, коли помітить, що їжа поруч. Зазвичай це відбувається у віці від 4 до 6 місяців.

Дитина, яка раніше не їла тверді речовини, може мати труднощі з їжею або навіть відмовитись від перших кількох прийомів їжі. Тому непогано давати по пів ложки за раз. Це допоможе перемістити їжу від передньої частини рота до горла.

Ви також можете дати кілька ложок грудного молока перед їжею, щоб їжа не мала для дитини такий дивний смак.

Не можна змушувати дитину їсти. Натомість чудова ідея – використовувати пісні та ігри, щоб допомогти їй поетапно навчитися їсти. Якщо ви вважаєте, що вона поїла недостатньо, ви завжди можете запропонувати грудне молоко або нагодувати з пляшечки.

Є два способи ввести першу тверду їжу в раціон дитини. Перший – це традиційний спосіб, який спочатку включає дитяче харчування, а потім продукти з іншими текстурами. Другий – той, який дитина регулює сама, при якому їй дають змогу брати шматочки їжі руками, класти їх у рот і пробувати на смак, щоб поступово адаптуватися до твердої їжі.

як проводити відлучення дитини від грудей

Вас також може зацікавити: Чи треба будити немовля для годування?

Поради щодо відлучення дитини від грудей

Відлучення дитини має бути поступовим. Цей процес відлучення від грудного молока як основного джерела їжі дитини не однаковий для всіх немовлят. У віці до 12 місяців мати поступово зменшує кількість годувань, а після року батьки, як правило, використовують відволікаючі фактори, наприклад, іграшки або прогулянки.

Ми рекомендуємо ніколи не казати дитині «ні», коли вона хоче грудного молока. Ви можете сказати їй, що погодуєте її, коли повернетеся додому, або відволікти її іграшкою, щоб спробувати змусити на деякий час забути своє бажання. Коли ваша дитина вже вас розуміє, тоді ви можете почати «домовлятися» і сказати їй, що грудне молоко, наприклад, буде лише перед сном.

Важливо пам’ятати, що відлучення дитини від грудей не варто починати в певні критичні моменти свого життя. Наприклад, не робіть цього, коли вони щойно віддали дитину в дитячий садок, якщо ви нещодавно переїхали або якщо чекаєте на нову дитину в сім’ї. Також не варто робити це під час так званих стрибків росту.

Потрібно пам’ятати, що відлучення – це стрес для дитини, тому корисно проводити з нею більше часу, щоб компенсувати відмову від годування груддю. • Odent, M., Cisneros, M. V., & Balbás, M. J. (2007). El bebé es un mamífero. Ob Stare.
 • Oribe, M., Lertxundi, A., Basterrechea, M., Begiristain, H., Santa Marina, L., Villar, M., … & Ibarluzea, J. (2015). Prevalencia y factores asociados con la duración de la lactancia materna exclusiva durante los 6 primeros meses en la cohorte INMA de Guipúzcoa. Gaceta Sanitaria, 29(1), 4-9.
 • International Baby Food Action Network, and UNICEF. “Lactancia materna: una estrategia para mejorar la salud, el crecimiento y la nutrición del lactante y del niño pequeño.” (2004).
 • Castillo Belén, Juan Ramón, et al. “Lactancia materna e inmunidad: Impacto social.” Medisan 13.4 (2009): 0-0.
 • Roy, M. R. (2006). El destete natural. Medicina naturista, (10), 161-167.
 • Díaz-Gómez, N. M. “¿ En qué situaciones está contraindicada la lactancia materna.” Acta Pediatr Esp 63.8 (2005): 321-327.
 • Vidal, A. Viñas. “La lactancia materna: técnica, contraindicaciones e interacciones con medicamentos.” Pediatría Integral 15.4 (2011): 317-328.
 • Díaz-Gomez, M. “Contraindicaciones y falsas contraindicaciones para la lactancia materna.” J. Maldonado, J. Ansótegui, M. Gómez, A. Papí, M. Aguilar, L. Rivera,… & D. Gómez de La Torre (Eds.), Lactancia materna: Guía para profesionales 5 (2004): 107-118.
 • Romero-Velarde, Enrique, et al. “Consenso para las prácticas de alimentación complementaria en lactantes sanos.” Boletín médico del Hospital Infantil de México 73.5 (2016): 338-356.
 • Garibay, Edgar M. Vásquez, et al. “Recomendaciones para la alimentación del niño durante los primeros 23 meses de vida.” Pediatría de México 14.1 (2012): 25-42.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.