З віком харчові звички сильніше впливають на вагу

З віком в організмі людини відбуваються гормональні зміни, спрямовані на збереження енергії. Звісно, організму потрібно адаптуватися до цих змін, саме тому обмін речовин сповільнюється і людина починає набирати вагу. Якщо ви хочете якомога довше залишатися здоровими та мати підтягнуту фігуру, радимо переглянути свій раціон та змінити харчові звички.
З віком харчові звички сильніше впливають на вагу

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Чому ж з віком людям важче скинути зайві кілограми, зате неймовірно просто набрати вагу? Насправді майже всі люди рано чи пізно стикаються зі схожою проблемою, і цьому є дуже просте пояснення – неправильні харчові звички.

У цій статті ми розповімо, чому харчові звички мають здатність впливати на вагу людини, особливо у зрілому та похилому віці.

Старший вік = більша вага?

правильне харчування сприяє схудненню

Впродовж життя тіло людини неодноразово змінюється та розвивається. До того ж, змінюється не лише зовнішність людини, але й структура кісток і м’язів та навіть швидкість метаболізму.

Звісно, організм 10-річної дитини працює зовсім по-іншому, аніж організм людини у віці 25, 40 та 65 років. Зверніть увагу, що і кількість м’язової маси може змінюватися залежно від віку людини.

Саме тому немає нічого дивного у тому, що з віком вага може збільшуватися. На тих частинах тіла, які раніше були підтягнутими та стрункими, з’являються жирові відкладення. Їх неймовірно важко позбутися у зрілому або похилому віці.

Рекомендуємо також прочитати: Їжте яблука щодня для здоров’я…

З віком зазнає змін і кількість витраченої енергії впродовж дня. Молоді люди почуваються більш енергійними та жвавими, й енергії витрачають за день значно більше, ніж літні люди. Чому так відбувається? Причина полягає у тому, що організм людини у віці є більш ощадливим. Він не дає витрачати всі запаси енергії.

Енерговитрати та запаси енергії зазнають впливу таких факторів:

1. Зміна конституції тіла

З віком людина втрачає м’язову масу та починає набирати зайву вагу.

Відсоток жиру у чоловіків віком від 20 до 30 років коливається між 18 та 21%. Чоловіки у віці від 41 до 50 років мають вже більший відсоток жиру – приблизно 25%, а після 60 років цей показник зростає ще трохи – до 26%.

Ті самі зміни відбуваються й у жіночої половини людства. У жінок віком від 20 до 30 років відсоток жиру в організмі становить 22-24%, тоді як жінки у віці від 41 до 50 років мають більше жиру – приблизно 27-30%, а у жінок після 60 років жиру в організмі вже понад 31%.

Процес зменшення м’язової маси та накопичення жиру в організмі є природним, оскільки м’язам потрібно використовувати більше енергії, щоб підтримувати активність організму.

2. Гормональні зміни в організмі

гормональні зміни впливають на вагу

Вірте чи ні, але гормональні зміни турбують не лише жінок у період менопаузи, а й чоловіків у зрілому віці.

Рівень гормонів в організмі має значний вплив на вагу людини, адже саме гормони відіграють неабияку роль у забезпеченні якості таких процесів, як травлення та сон.

Ще одна цікава стаття: 9 дивовижних властивостей яблук 

З віком людина втрачає здатність вести той самий активний та рухливий спосіб життя, якого вона дотримувалася в молодості, і гормони починають працювати на збереження енергії. Це означає, що у людини можуть з’явитися жирові відкладення у небажаних місцях (зокрема на талії).

Саме таким чином організм людини самотужки готує себе та всі внутрішні органи до зменшення фізичної активності.

Після 30 зростають шанси набрати зайву вагу

Це зовсім не означає, що до 30 можна їсти абсолютно все, що вам заманеться у великій кількості. Ми лише намагаємося вам нагадати, що число “30” у цьому випадку слугує показником та орієнтиром того, що харчові звички негативно впливають на організм не лише у похилому, але й у молодому віці.

З віком більшість людей помічає зміни у середній частині тіла. Живіт може значно збільшитися у розмірі, через що ви не зможете більше носити свій старий одяг.

Взаємозв’язок між збільшенням кількості свічок на святковому торті і зростанням цифри на вагах є неуникним, якщо ви не зміните свої харчові звички і не переглянете стиль життя.

Зверніть увагу, що у зрілому віці значно важче вести боротьбу із зайвими кілограмами та ожирінням.

Неправильне харчування, постійні стреси, вплив генетики та сидячий спосіб життя – усі ці фактори мають неабиякий вплив на вагу. Те саме стосується і гормонального дисбалансу та регулярного використання деяких препаратів.

Коливання рівня гормонів в організмі є однією з основних причин накопичення жиру та розвитку ожиріння.

Після 30 років в організмі людини відбуваються значні зміни, серед яких коливання рівнів естрогену, прогестерону та андрогенів. Ці гормони впливають на рівень маси тіла, саме тому при гормональному дисбалансі у більшості людей з’являються жирові відкладення в районі стегон, живота та сідниць.

До того ж, ті запаси енергії, які здаються невичерпними у 15-20 років, таки поступово зникають, і людина починає вести сидячий спосіб життя, який теж негативно відбивається на її фігурі.

Якщо додати до цього ще й менш активні розваги (відвідини ресторану, похід до кінотеатру чи прогулянку на катері), це неодмінно призведе до зайвої ваги. Залежність дуже проста: хочете мати струнку та підтягнуту фігуру, більше рухайтеся!

Не лише вага змінюється з віком

погані харчові звички призводять до ожиріння

Чи знайома вам ситуація, коли ви ведете здоровий спосіб життя, правильно харчуєтеся та регулярно займаєтеся спортом, а зайві кілограми однаково не хочуть вас залишати? У такому випадку вам необхідно звернути увагу не лише на те, що саме ви їсте, а й на потреби свого організму та рекомендовану добову норму калорій.

  • Здоровій 31-річній жінці з вагою 57 кілограмів необхідно щодня вживати близько 2000 калорій, щоб підтримувати її вагу на тому самому рівні.
  • Жінці з такою ж вагою у віці 45 років можна з’їдати не більше 1850 калорій на день, щоб не набрати зайві кілограми.

Якщо ж ця жінка не зменшить добову норму спожитих калорій, а щодня з’їдатиме на 150 калорій більше, як і раніше, то вже за 6 місяців вона набере 5 зайвих кілограмів.

Зверніть увагу, що хвилюватися потрібно не лише через кілька зайвих кілограмів, які мають здатність “прилипати” до людини з віком, але й через усі хвороби та ускладнення, що можуть з’явитися у зрілому віці.

Неправильні харчові звички викликають хвороби

Дорослі та літні люди часто страждають на остеопороз. Його причиною є зменшення щільності кісток, а також остеоартрит, до якого призводить ослаблення суглобів.

Для профілактики зайвої ваги та ожиріння необхідно ще у молодому віці переглянути свої харчові звички та підібрати збалансований і низькокалорійний раціон. До того ж, якщо ви хочете уникнути проблем з кістками та суглобами, радимо взяти за звичку такі корисні заняття:

  • Практикуйте ефективні тренування з низькою інтенсивністю (йогу, плавання, пілатес, тощо);
  • Скоротіть кількість жиру, солі та цукру у раціоні;
  • Не зловживайте алкоголем та цигарками;
  • Спіть не менше 8 годин на добу.

Перш за все, спокійно прийміть той факт, що у 50-річної людини тіло вже не має такого привабливого вигляду, як у 25-річної. Причин цьому є безліч. Не лише метаболізм сповільнюється, але й харчові звички та спосіб життя також з віком стають іншими.  • Wilkinson DJ., Piasecki M., Atherton PJ., The age related loss of skeletal muscle mass and function: measurement and physiology of muscle fibre atrophy and muscle fibre loss in humans. Ageing Res Rev, 2018. 47: 123-132.
  • Moro T., Tinsley G., Bianco A., Marcolin G., et al., Effects of eight weeks of time restricted feeding (16/8) on basal metabolism, maximal strenght, body composition, inflammation, and cardiovascular risk factors in resistance trained males. J Transl Med, 2016.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.