4 найпоширеніші цереброваскулярні захворювання

Оскільки більшість цереброваскулярних захворювань не має жодних помітних симптомів, дуже важливо регулярно проходити повне медичне обстеження та дотримуватися здорового способу життя з метою профілактики цих хвороб. У цій статті ми розповімо, що таке цереброваскулярні захворювання і яку загрозу вони становлять для організму людини.
4 найпоширеніші цереброваскулярні захворювання

Останнє оновлення: 02 грудня, 2018

Цереброваскулярні захворювання – це внутрішні розлади, які характеризуються тимчасовим утрудненням або цілковитим припиненням кровотоку до однієї або кількох частин мозку.

Мабуть, у кожного з нас є знайомий, якому довелося пережити інсульт або аневризму.

Ці розлади мають згубний вплив на роботу внутрішніх органів, а у деяких випадках можуть навіть призвести до летальних наслідків. Навіть за найкращих умов цереброваскулярні захворювання не проходять безслідно для організму, тому ми наполегливо рекомендуємо переглянути свої звички та регулярно піклуватися про власне здоров’я.

На жаль, зазвичай, люди не розуміють, наскільки серйозними можуть бути наслідки цих захворювань.

Допоки ви самі або хтось з ваших рідних особисто не зіткнеться із хворобою, ви не зможете повною мірою осягнути той страшний вплив, який мають цереброваскулярні захворювання на роботу мозку та інших внутрішніх органів. Хворі, які пережили інсульт або аневризму, у майбутньому можуть страждати на високий кров’яний тиск, зайву вагу та підвищення рівня холестерину в організмі.

Попри те, що розвитку цереброваскулярних захворювань можна запобігти, щороку від них помирає дедалі більше людей.

На жаль, вченим та лікарям досі не вдалося визначити всі можливі причини розвитку інсультів, адже іноді вони вражають молодих та цілком здорових людей, що не піддається жодній логіці.

Якщо ви хочете зробити для свого організму якомога більше, радимо взяти до уваги кілька факторів та ключових індикаторів цереброваскулярних захворювань, які допоможуть вам не лише зрозуміти їхній негативний вплив на здоров’я людини, але й запобігти розвитку ускладнень.

Повірте, ця інформація вам неодмінно стане у пригоді, тож не пошкодуйте свого часу та зусиль, щоб детальніше вивчити це питання.

Чотири найпоширеніші цереброваскулярні захворювання

Як ми вже зазначили вище, цереброваскулярні захворювання – це розлади припливу крові до мозку.

Будь-які зміни характеру кровотоку можуть призвести до двох видів розладів: ішемічних та геморагічних.

Безсумнівно, ішемічні розлади зустрічаються частіше, й у більшості пацієнтів вони характеризуються одним і тим самим захворюванням – атеросклерозом.

У нашому блозі ми вже неодноразово розповідали про основні симптоми цієї хвороби. Атеросклероз виникає у результаті підвищення рівня холестерину та розвитку запальних процесів в артеріях у мозку.

Як результат, в організмі розвивається дуже виснажлива хвороба, що повільно, але невпинно прогресує: накопичення кров’яних бляшок на стінках артерій.

Саме через закупорення артерій кров погано циркулює до мозку, що з часом може призвести до погіршення когнітивної функції та розвитку слабоумства.

Не варто недооцінювати серйозність цієї проблеми та думати, що з вами таке ніколи не трапиться. Повірте, здоровий спосіб життя та профілактика захворювань беззаперечно себе виправдають у майбутньому.

найпоширеніші цереброваскулярні захворювання

1. Церебральний тромбоз

 • Тромбоз – це одна з основних причин розвитку ішемічного інсульту.
 • Ба більше, у 80% випадків тромбоз судин мозку призводить до інсульту, тому цю проблему не можна недооцінювати.
 • Причиною розвитку церебрального тромбозу є звуження артерій у мозку через утруднений кровотік і наявність тромбів, які не дають крові вільно рухатися судинами.

Зазвичай це захворювання дає про себе знати кількома тривожними дзвіночками, допоки церебральні артерії не заблокуються повністю.

Ось кілька основних симптомів церебрального тромбозу, на які варто звернути особливу увагу:

 • Заніміння або поколювання з одного боку тіла
 • Сильний головний біль
 • Неспроможність вільно спілкуватися та сприймати нову інформацію
 • Запаморочення та неспроможність пересуватися
 • Стрімке погіршення зору

2. Церебральна емболія

церебральна емболія

Церебральна емболія – це один з видів цереброваскулярних захворювань, який характеризується ішемічною природою походження. Раніше причиною розвитку емболії вважали накопичення тромбів на стінках судин. Нагадаємо, що тромб – це згусток крові, який має здатність осідати на внутрішніх стінках артерій та призводити до погіршення кровотоку.

Втім, нещодавно вчені дійшли висновку, що емболія, або ж закупорення артерій, виникає через тромби, які відірвалися від стінок артерій. Тож тепер можна стверджувати, що церебральна емболія – це процес, коли тромб відокремлюється від внутрішньої стінки судини та дістається мозку.

Емболія відрізняється від церебрального тромбозу тим, що тромб може відірватися у будь-якому місці, а не тільки там, де судини є найбільш закупореними. Зазвичай при церебральній емболії відокремлення тромбів відбувається в області серця.

Симптоми емболії та тромбозу є схожими: хворий відчуває заніміння з одного боку тіла та втрачає здатність нормально висловлювати свої думки та спілкуватися.

Якщо вчасно діагностувати емболію, її можна усунути за допомогою медикамента, що має назву “тканинний активатор плазміногену” (ТАП). Цей препарат має не лише одноразову дію, адже за умови вчасного застосування він може суттєво покращити самопочуття та здоров’я людини.

3. Мозковий або внутрішньомозковий крововилив

Ми вже розповіли про два найпоширеніші ішемічні розлади мозку. Тепер ми хочемо зосередити вашу увагу на тих ускладненнях, до яких може призвести крововилив.

Найпоширенішим з них є аневризма. У цьому випадку аневризма є аномальним розширенням ослабленої частини кровоносної судини у мозку.

 • При розриві аневризми у мозку відбувається крововилив.
 • Втім, окрім згубного впливу аневризми, не варто забувати й про ішемічний інсульт. Саме ця проблема призводить до серйозних ускладнень та щороку забирає величезну кількість людських життів.

На жаль, вчасно виявити аневризму дуже складно, адже це поширене цереброваскулярне захворювання протікає майже безсимптомно.

Деякі люди живуть з розширеними кровоносними судинами у мозку впродовж багатьох років. Вони можуть навіть не здогадуватися про наявність проблеми, аж доки за певних обставин аневризма не розірветься.

4. Субарахноїдальний крововилив

субарахноїдальний крововилив

Однією з основних причин виникнення субарахноїдального крововиливу є підвищення кров’яного тиску, саме тому ми наполегливо рекомендуємо завжди тримати цей показник під контролем.

Як і у попередньому випадку, крововилив відбувається при розриві кровоносної судини. Зазвичай зоною ураження при субарахноїдальному крововиливі є зовнішня поверхня мозку.

Розрив відбувається у просторі між мозком та черепом, проте він ніколи не зачіпає сам мозок.

Середня тривалість життя у таких хворих безпосередньо залежить від того, як швидко їм надали професійну медичну допомогу.

Ось кілька основних симптомів субарахноїдального крововиливу, при появі яких необхідно одразу звернутися до лікаря:

 • Неспроможність зосередитися
 • Поява дискомфортних відчуттів під час перебування у яскраво освітлених приміщеннях або під прямим сонячним промінням
 • Роздратованість, часті зміни настрою та навіть зміна характеру
 • Біль в плечах і шиї
 • Нудота та запаморочення
 • Напади (конвульсії)

Утім, найголовнішою ознакою цього захворювання є раптові проблеми із зором. Ви можете цілковито втратити зір на кілька хвилин або ж бачити перед собою лише яскраве світло чи інші оптичні ілюзії.

Якщо ваш організм вже неодноразово посилав вам тривожні сигнали у вигляді одного або кількох вищезгаданих симптомів, не зволікайте – негайно зверніться за допомогою до кваліфікованого спеціаліста!
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.