5 ознак, які впізнають лише хворі на ендометріоз

28 Січня, 2019
Оскільки ендометріоз, як правило, є хронічним захворюванням, важливо шукати шляхи, щоб звести до мінімуму симптоми та впоратися з ним найкращим чином.

Багато людей, напевно, чули про ендометріоз, але не знають, що це таке. Ендометріоз – це захворювання, при якому клітини ендометрію ростуть поза маткою.
Це доброякісний розлад, який вражає деяких жінок в репродуктивному віці.

Коли ендометрій починає неправильно розвиватися, він може прикріпитися в будь-якому місці всередині черевної порожнини. Така ситуація може призвести до імплантатів (невеликих пошкоджень), вузликів (великих вогнищ) і ендометріозу (кіст на яєчниках).

Жінки з ендометріозом можуть мати симптоми, схожі на симптоми застуди, особливо в зимові місяці.
Коли ви відчуваєте такі симптоми, як втома і лихоманка, то думаєте, що це просто погода. Проте ви можете потрапити до лікарні, адже лихоманка може стати надзвичайно високою.

З плином часу проблема може ускладнитися, оскільки цей стан може загрожувати вашому життю через розрив апендикса або тиск на нирки.

Якщо ви ніколи не відчували біль і дискомфорт ендометріозу, ви, ймовірно, не зрозумієте скарг тих, хто на нього страждає. Тому сьогодні ми пропонуємо вам дізнатися трохи більше про цю хворобу.

1. Вбивчі судоми

ендометріоз та судоми
Не відомо, чому ендометріоз викликає такий біль.

Найпопулярніша теорія пов’язана з тим, що називається ретроградною менструацією. Це відбувається, коли кожного місяця під час місячних кров з матки потрапляє в порожнину малого таза, що оточує статеві органи, замість того, щоб покинути тіло.

Причини, які сприяють виникненню ретроградної менструації, також невідомі. У більшості випадків це не генетична хвороба. Однак очевидно, що ендометріоз викликає сильний біль.

Це не просто серйозний, виснажливий біль. Це не просто менструальні спазми. Вони зазвичай супроводжуються:

 • нудотою
 • блювотою
 • закрепом
 • болем у спині
 • болем під час статевого акту
 • кров’янистими виділеннями між менструаціями

Для того, щоб виявити ендометріоз на ранніх стадіях, лікарі намагаються приділяти особливу увагу цим проблемам. Якщо вони мають можливість вчасно діагностувати захворювання, легше зберегти фертильність пацієнта.

2. Вагітність може бути рішенням

Вагітність може зменшити деякі з симптомів ендометріозу.

У цьому випадку рівень прогестерону підвищується, а рівень естрогену знижується (саме ним живиться ендометріоз). Дискомфорт може здебільшого або навіть повністю зникнути.

Однак це не ліки. У більшості жінок симптоми повертаються через дев’ять місяців. Окрім цього, вам доведеться доглядати за немовлям.

При цьому передбачається, що жінка з ендометріозом здатна завагітніти.

На жаль, від однієї третини до половини жінок з ендометріозом не можуть мати дітей, оскліьки їхні статеві органи сильно пошкоджені.

3. Гістеректомія може здатися не такою вже й поганою ідеєю

Це теж не ліки. Оскільки ендометріоз виникає поза маткою, її видалення може усунути проблему.

Гістеректомія може допомогти зменшити хворобливі симптоми, але на цьому все. З часом кісти можуть зростати на інших органах.

На думку багатьох фахівців, варто спробувати уникнути гістеректомії, хоча іноді це єдиний прийнятний варіант. Якщо ваш лікар припускає, що це для вас, а ви не погоджуєтеся, зверніться до іншого спеціаліста і розгляньте альтернативу, яка є менш радикальною.

Якщо у вас ендометріоз і ви в певний момент захочете мати дітей, не припиняйте намагання завагітніти. Зрештою, лише ви можете прийняти рішення зробити гістеректомію.

Для деяких жінок це найкращий варіант, тоді як інші навіть не розглядають його.

4. Розмови з лікарем може бути недостатньо

Жінкам, яким діагностували ендометріоз, потрібно знайти когось, хто справді їх вислухає. Можливо, у вас немає часу, але варто знайти підтримку.

Якщо вам це потрібно, пошукайте групи підтримки, терапевта або гінеколога. Також не завадить знайти людину, яка спеціалізується на ендометріозі.

5. Добре харчуйтеся і багато спіть. Це не підлягає обговоренню

правильне харчування
Якщо ви справді хочете знизити рівень болю, добре спіть і дотримуйтеся здорової дієти. Це ваш щоденний обов’язок. Якщо ви перенесли операцію або проходите гормональну терапію, це навіть важливіше.

Зараз експерти говорять, що потрібно піклуватися про ендометріоз, щоб тримати його під контролем.

Пам’ятайте, що ви можете спробувати багато різних варіантів, поки знайдете щось, завдяки чому ви почуватиметеся краще. Серед них такі, як:

 • фізична терапія, щоб полегшити біль у тазі
 • протизапальна дієта
 • голковколювання
 • йога

Не забувайте, що легка фізична активність також може допомогти з болем. Щоб уникнути кровотечі, не перевантажуйте себе.

Ендометріоз – це на все життя

Від нього немає ліків, але хірургічне втручання може зменшити деякі з симптомів, а медичні препарати можуть також допомогти.

Однак немає нічого ефективнішого, ніж залишатися спокійними й багато відпочивати.

 • Stratton, P., & Berkley, K. J. (2011). Chronic pelvic pain and endometriosis: Translational evidence of the relationship and implications. Human Reproduction Update. https://doi.org/10.1093/humupd/dmq050

 • Bulletti, C., Coccia, M. E., Battistoni, S., & Borini, A. (2010). Endometriosis and infertility. Journal of Assisted Reproduction and Genetics. https://doi.org/10.1080/00362177985380601

 • Pearce, C. L., Templeman, C., Rossing, M. A., Lee, A., Near, A. M., Webb, P. M., … Berchuck, A. (2012). Association between endometriosis and risk of histological subtypes of ovarian cancer: A pooled analysis of case-control studies. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(11)70404-1