6 токсичних емоцій, які не дають вам бути щасливими

У правильних кількостях страх і тривога необхідні для виживання, але в надлишку вони стають одними з багатьох токсичних емоцій, які можуть завдати шкоди і не дати вам бути щасливими.
6 токсичних емоцій, які не дають вам бути щасливими

Останнє оновлення: 10 лютого, 2019

Існує термін, який використовується у сфері психології та особистісного розвитку. Ми говоримо про “токсичність”, і про те, що люди, емоції та поведінка можуть бути токсичними. Зазвичай це не дає вам бути щасливими.

Немає «токсичних» людей. Є люди, які просто не знають, як будувати здорові, хороші стосунки, в яких буде присутня повага один до одного.

Так само, коли ми говоримо про токсичні емоції, ми говоримо про емоції, які завдають болю. Вони є перешкодою для нашого щастя і бар’єром між нами і світлим майбутнім. Потім вони не дають нам мати сильне психологічне здоров’я.

Отже, слово «токсичний» не має жодної наукової основи. Проте, воно слугує корисною ілюстрацією того, що ми намагаємося передати. Це дисфункціональна поведінка, яка викликає біль, нещастя і погане здоров’я.

Сьогодні ми хотіли б поговорити про це. Ми розглянемо основні почуття, які впливають на особистий баланс і здатність мати щасливий і здоровий спосіб життя.

1. Сором заважає бути щасливими

сором заважає бути щасливими

Кажуть, що з часом люди починають соромитися менше. Проте, насправді все стає тільки гірше, поки не досягає такого рівня, якого ви ніколи не могли собі уявити. Сором починає впливати майже на кожну сферу вашого життя.

Є багато видів сорому: соромитися бути самим собою; носити певні види одягу; говорити комусь про те, що вам подобається; ставити питання; довіряти комусь; бути вразливим …

Це правда, що є правила і обмеження в соціальних відносинах і повсякденній поведінці. Це межі, які не перетинають з моральних причин, ввічливості тощо.

Однак, коли йдеться про особистий розвиток, сором часто обмежує вашу особистість і цілісність.

Сором пов’язаний зі страхом і невпевненістю. Таким чином, хорошою ідеєю буде розібратися в тому, що вам в собі не подобається або що змушує вас відчувати себе незручно, щоб попрацювати над ним.

2. Тривога, одна з найнебезпечніших токсичних емоцій

Тривога є токсичною, коли вона переповнює вас і перетинає межу допустимого.

  • Коли ви відчуваєте якусь постійну загрозу, стрес, який не зникає, або занепокоєння, яке вас з’їдає, саме так проявляється токсичність. Іншими словами, це стає негативною емоцією, яка приносить вам шкоду.
  • Постійна тривога не дає стимулу бути кращими. Насправді вона тільки перешкоджає вам. Це змушує вас відчувати себе втомленими, перевантаженими та нездатними зосередитися.

3. Страждання

страждання

Страждання – це бомба уповільненої дії. Зрештою, вона складається з багатьох негативних речей: страху, почуття небезпеки, негативу, невизначеності, розчарування, болю…

Ніхто не може жити в стражданні завжди. Це відмова від життя, заперечення можливості бути вільними, щасливими і цільними як особистість.

4. Постійне незадоволення

Іноді незадоволення може бути потужним двигуном, який підштовхує вас змінитися, піднятися, поліпшити себе…

  • Однак, коли невдоволення є хронічним і не діє як двигун, це хвороба, яка руйнує все.
  • Зрештою, ви втратите весь ентузіазм, енергію та мотивацію. Ви перестанете посміхатися.

Будьте обережними. Якщо незадоволення є хронічним, можливо ви насправді переживаєте певний вид депресії.

5. Заздрість

Заздрість не є правильною або здоровою. До того ж, якщо ви будете відчувати її весь час, у вас знизиться самооцінка.

  • Заздрість веде вас по шляху страждання. Бажати те, що не є вашим, або те, що ви не можете отримати, це шкідливо і не добре для вашого психологічного здоров’я.
  • Якщо ви не можете радіти за успіхи інших людей або поважати і святкувати їхні досягнення, це багато говорить про вас.
  • Ви повинні навчитися поважати себе, любити себе, а також бути щасливими за інших.

6. Постійний страх

страх

Якби ми шукали просте визначення нещастя, воно було б таким: відсутність страху.

Ми знаємо, що страх має мету: він необхідний для виживання і попереджає вас про небезпеку.

Але як щодо того, коли вас лякає абсолютно все? Коли ви відчуваєте, що все піде не так, і що вас будуть критикувати, сварити і обговорювати? У цьому випадку ви забираєте у себе можливість бути щасливими.  • Rowe, A. D., & Fitness, J. (2018). Understanding the role of negative emotions in adult learning and achievement: A social functional perspective. Behavioral sciences, 8(2), 27.
  • Macdonald, J., & Morley, I. (2001). Shame and non‐disclosure: A study of the emotional isolation of people referred for psychotherapy. British Journal of Medical Psychology, 74(1), 1-21.
  • Härtel, C. E. (2008). How to build a healthy emotional culture and avoid a toxic culture. Research companion to emotion in organizations, 575-588.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.