9 речей, про які говорять ваші зіниці

Коли поруч людина, яка вам подобається, ваші зіниці розширюються. А коли дивитеся на щось неприємне, вони на підсвідомому рівні звужуються, щоб бачити менше зображення.
9 речей, про які говорять ваші зіниці

Останнє оновлення: 25 листопада, 2018

Ви, мабуть, вже сотні раз чули приказку, що очі – це дзеркало душі. Наскільки часто ви приймаєте рішення залежно від інформації, яку очі іншої людини говорять вам? Зіниці можуть розповісти дуже багато про людину.

Правда в тому, що очі є прямим відбиттям думок. Однак досить багато вони передають саме через зіниці. Залежно від того, розширюються вони чи скорочуються, інші можуть багато дізнатися про те, що ви кажете, або недоговорюєте.

Як і все інше в житті, це має свої недоліки та переваги. Тому не думайте, що цей метод на сто відсотків точний і надійний. Усе ж ваші зіниці мають що розповісти, і навчитися читати та розуміти їх дуже цікаво.

1. Ви зосереджені на чомусь

Зіниці – це справжнє дзеркало того, що відбувається в мозку. Вони розширюються, коли потрібно зосередитися на чомусь.

Під час дослідження, проведеного в 1964 році в університеті Чикаго, психологи Екхард Хес і Джеймс Полт виявили, що зіниці розширювалися у міру того, як завдання, які виконували учасники тестів, ускладнювалися.

З іншого боку, коли вони брали участь у простіших заняттях, зіниці дещо скорочувалися. 

дівчина читає книжку

2. Ви виснажені

На початку 1970-х психологи Каліфорнійського університету хотіли визначити, як зіниці реагують на розумове перенавантаження, наприклад, коли людина зовсім вибилась із сил або досягла межі своїх когнітивних можливостей.

Вони були настільки зацікавлені в цьому питанні, що попросили групу волонтерів вирішити кілька наборів тестових питань на екрані комп’ютера настільки швидко, наскільки можна. Учасники вибирали лише із запропонованих варіантів відповідей.

Однак, хоча на перший погляд тест виглядав простим, у ньому було приховано пастку. А саме: запитання не припиняли з’являтися, і кожного разу це відбувалося все швидше і швидше.

Тест виснажив волонтерів настільки, що вони були змушені піти. Дослідники виявили, що коли мозок учасників перенавантажувався, їхні зіниці суттєво скорочувались. 

3. Щось захоплює вашу увагу

У 1977 Уайт і Мальтцман зацікавилися впливом різних типів літератури на зіниці. Учасники тесту слухали уривки з трьох різних типів книжок: еротичного роману, розповіді про тортури і нейтрального тексту.

На початку тесту, через те, що організм людини зазвичай з цікавістю реагує на нові стимули, зіниці всіх учасників розширилися. Утім вони залишилися розширеними лише в учасників, які слухали еротику чи уривок про тортури, а цікавість тих, кому ввімкнули нейтральну історію, зменшилася, як і розмір їхніх зіниць.

4. Щось не так із вашим мозком

Досить часто під час огляду лікар перевіряє розмір ваших зіниць ліхтариком, щоб упевнитися, що неврологічна система працює нормально. Якщо вони відрізняються одна від одної, це може свідчити про розлади, як-от інсульт або проблеми із зором.

чоловік та жінка дявляться один на одного

5. Вас сексуально приваблює хтось

Як дізнатися, чи чоловіка приваблює жінка і навпаки? В обох випадках зіниці будуть максимально розширені.

Тоді як результати досліджень Берніка, проведених у 1971, стверджують, що сексуальний потяг може спричинити збільшення розміру зіниць, інші тести виявили, що таку реакцію викликає фізична привабливість, а не сама людина. 

6. Ви відчуваєте відразу

Знову ж таки, ще одна група психологів з університету Чикаго дослідила цю тему. Для цього вчені показували учасникам підбірку картинок, які мали викликати різні емоційні реакції.

Під час перегляду слайдів активність їхніх зіниць відстежувалася щосекунди. Коли учасники бачили зображення жорстокого поводження з дітьми, тортур або інших подібних сцен, вони передбачувано відчували відразу.

Але також вчені зазначили, що під час перегляду цих жахливих зображень, зіниці спочатку розширювалися, а потім одразу ж звужувалися, так ніби люди підсвідомо захищали себе від перегляду картинок.

7. Ви відчуваєте біль

У 1992 психолог Алекс Чепмен провів дослідження, у якому виявив, що коли учасники відчували незначний фізичний біль, їхні зіниці розширювалися.

Якщо бути точними, то вони ставали ширші на 0,2 мм. Цей факт є дуже важливим для виявлення інтенсивності болю і його порогу, який кожна людина здатна витримати.

8. Ви вживали наркотики чи алкоголь

Деякі наркотики, як-от алкоголь чи опіати (напр. морфін) призводять до скорочення зіниць. А от амфетаміни, кокаїн і ЛСД мають протилежний ефект і спричиняють скорочення. Саме тому поліція зазвичай перевіряє зіниці водіїв, щоб виявити, чи людина не вживала алкоголь.

Що ж стосується наркотиків, цікаво зазначити, що така реакція відбувається лише у випадку помірного вживання. Якщо людина перевищила дозу або перебуває в стані інтоксикації, зіниці реагують вже зовсім навпаки.

9. Зіниці можуть розповісти про вашу особистість… і навіть політичні переконання!

Важко сказати, яка ви людина, лише судячи по стану зіниць. Однак професор Мет Ларсон з Каролінського інституту (Швеція) виявив, що смужки на райдужній оболонці ока можуть розповісти про певні риси особистості людини.

Якщо на кольоровій частині ока – райдужній оболонці – видно багато хвилястих ліній чи заломлених, які подекуди знову з’являються, така людина, швидше за все, більш чутлива, чесна та дружня.

З іншого боку, Ларсон зазначив, що велика кількість різних борозен чи колових ліній на крайчиках ірису можуть свідчити про імпульсивний та нервовий тип особистості. Це, без сумніву, важливе відкриття, яке потрібно й надалі досліджувати, щоб дізнатися, про що ще говорить ірис.

Згідно з цими дослідженнями, секрет у гені Pax6, який бере участь у виробленні та зростанні клітин ока та передньої поясної кори головного мозку, що відповідає за регулювання настрою та самоконтроль.

Крім того, під час дослідження у 1969 році науковець Барлоу спостерігав за розширенням зіниць учасників, коли їм показували кандидатів від ліберальної або консервативної політичної партії. Їхні особисті реакції відповідали ідеологічним і політичним переконанням.

А інші помічають ці незначні зміни в зіницях?

Ви можете думати, що такі деталі залишаються непоміченими, адже вони занадто незначні, щоб привертати увагу. Однак дослідження, проведене в Дартмутському коледжі, виявило, що хоча свідомо ми не реагуємо на зміни в розмірі зіниць, підсвідомість сприймає їх.

Так чи інакше, науковці стверджують, що частини мозку, які відповідають за реакцію на емоції, здатні сприймати навіть ці незначні деталі, щоб приготувати організм до відповідних дій.  • Pupil Size in Relation to Mental Activity during Simple Problem-Solving. BY ECKHARD H. HESSJAMES M. POLT. SCIENCE13 MAR 1964 : 1190-1192
  • Juris, M., & Velden, M. (1977). The pupillary response to mental overload. Physiological Psychology. https://doi.org/10.3758/BF03337847
  • Chapman, C. R., Oka, S., Bradshaw, D. H., Jacobson, R. C., & Donaldson, G. W. (1999). Phasic pupil dilation response to noxious stimulation in normal volunteers: Relationship to brain evoked potentials and pain report. Psychophysiology. https://doi.org/10.1017/S0048577299970373
  • Richman, J. E., McAndrew, K. G., Decker, D., & Mullaney, S. C. (2004). An evaluation of pupil size standards used by police officers for detecting drug impairment. Optometry. https://doi.org/10.1016/S1529-1839(04)70037-8
  • Larsson, M., Pedersen, N. L., & Stattin, H. (2007). Associations between iris characteristics and personality in adulthood. Biological Psychology. https://doi.org/10.1016/j.biopsycho.2007.01.007

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.