Атопічний і себорейний дерматит: у чому різниця

Атопічний і себорейний дерматит викликають свербіння і подразнення шкіри. Крім того, новонароджені діти можуть страждати від обох станів. У цій статті ми розкриємо відмінності між ними.
Атопічний і себорейний дерматит: у чому різниця

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Атопічний і себорейний дерматит – це дуже поширені захворювання шкіри. Хоча багато людей схильні їх плутати, насправді вони абсолютно різні.

Атопічний дерматит – це стан шкіри, який зазвичай викликає почервоніння, свербіж та сухість. Вважається, що генетика є одним з найважливіших чинників ризику. Однак експерти також вважають, що на нього впливають довкілля та харчові продукти. З іншого боку, себорейний дерматит викликає лускаті плями та почервоніння шкіри. Це ніби постійна лупа. Однак цей стан може впливати на всі ділянки тіла, де виробляється більше шкірного сала, зокрема на брови, обличчя чи вуха.

І атопічний, і себорейний дерматит викликають подразнення шкіри та набридливі симптоми. Однак між двома розладами чимало відмінностей. Ми пояснимо їх нижче.

Хто страждає на атопічний і себорейний дерматит?

Цікаво, що це один із головних ключів до діагностики обох станів. Атопічний і себорейний дерматит, як правило, вражають різні групи людей.

Перш за все, на атопічний дерматит страждають здебільшого діти та підлітки. Насправді, за підрахунками, він впливає на 20% населення. Цікаво, що для діагностики цього стану лікарі орієнтуються на опис людини, адже атопічна шкіра дуже свербить і горить. Коли це стосується немовлят, які не можуть описати симптоми, вони часто мають дуже характерну поведінку, оскільки вони дратівливі та багато нервують.

Однак себорейний дерматит має два піки захворюваності. Зазвичай він проявляється протягом перших місяців життя або після статевого дозрівання. Він також має тенденцію вражати більше чоловіків, ніж жінок. На щастя, він зачіпає лише близько 5% населення.

Які симптоми атопічного та себорейного дерматиту?

Атопічний і себорейний дерматит викликають свербіння і почервоніння шкіри. Однак кожен стан має свої симптоми.

Наприклад, у разі атопічного дерматиту це свербіння зазвичай посилюється вночі. Крім того, атопічний дерматит викликає сухість шкіри. Отже, свербіння змушує людину дряпатися, що зрештою викликає лущення шкіри та набряк. Червоні плями також виникають на багатьох частинах тіла, таких як руки, ноги або шия. Плюс до цього шкіра потовщується і тріскається через сухість. Наприклад, на ліктьових згинах можуть з’являтися білясті та лускаті плями. Вони схожі також викликають свербіж.

З іншого боку, себорейний дерматит призводить до появи своєрідної лупи на волоссі, бровах або навіть бороді. Також цей стан викликає появу жирних плям шкіри, які зазвичай покриваються білими або жовтими лусочками. Ці “лусочки”, як правило, бувають з обох боків носа, брів і повік, серед інших місць. Це означає, що вони виникають на всіх ділянках, де організм виробляє більше шкірного сала. Також часто бувають ділянки з лускатою, почервонілою шкірою.

Нарешті, важливо знати, що ще одна відмінність атопічного від себорейного дерматиту полягає в тому, як вони проявляються. Атопічний дерматит зазвичай проявляється періодичними загостреннями та тимчасовими зникненнями, які можуть тривати роками. Себорейний дерматит погіршується при стресах або холодній і сухій погоді.

Інші основні відмінності

Атопічний і себорейний дерматит також відрізняються тим, як вони впливають на немовлят, оскільки себорейний дерматит не викликає дискомфорту у немовлят. Однак, як ми вже згадували вище, атопічний дерматит може спричинити страждання дитини, майже завжди спричиняючи дратівливість.

Ще одна відмінність – зволоження шкіри. Себорейний дерматит робить шкіру жирною, тоді як атопічний дерматит викликає сухість шкіри. Однак для лікування обох станів важливо підтримувати зволоження.

Читайте далі, щоб дізнатися більше: Як краще спати, якщо у вас псоріатичний артрит

Висновок

Хоча обидві патології можуть вражати новонароджених, важливо знати їх особливості, щоб застосувати відповідне лікування. Так ви також уникнете чинників, які їх погіршують.

Якщо ви сумніваєтесь, не вагайтеся звернутися до фахівця.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.