Атропін: функції та побічні ефекти

Атропін - це препарат, який діє як антагоніст мускаринових ацетилхолінових рецепторів і має багато фармакологічних ефектів. Читайте про нього в цій статті!
Атропін: функції та побічні ефекти

Останнє оновлення: 20 червня, 2019

Атропін – це лікарський засіб. Лікарі використовують його в багатьох різних випадках. Він має мідратичні, спазмолітичні, антидіарейні, протикатарні та знеболювальні властивості.

Ця активна речовина походить від рослини беладона та інших рослин сімейства Solanaceae. З давніх часів індуси використовували препарати з беладони. Пізніше, у Римській імперії та в середньовіччі, їх використовували від отруєння.

атропін з беладони
У цій статті ми детальніше поговоримо про атропін:
 • як він працює
 • його фармакокінетика
 • його фармакологічна дія
 • побічні реакції

Однак, перш ніж ми почнемо, ви повинні знати, що таке ацетилхолінові рецептори, щоб краще зрозуміти, як це працює.

Ацетилхолінові рецептори

Ацетилхолінові рецептори є групою рецепторів, яка також охоплює два інших типи рецепторів: мускаринові та нікотинові. Вони здебільшого розташовані в синаптичній щілині на постгангліонному рівні. Проте деякі наявні на пресинаптичному рівні.

Усі нейромедіаторні системи мають рецептори на пресинаптичному рівні. Це можна пояснити тим, що вони обумовлюють кількість ацетилхоліну, що вивільняється.

Ацетилхолін – речовина, яка синтезується в цитоплазмі рухових нейронів і безпосередньо активує ацетилхолінові рецептори. Однак дуже мало пресинаптичних рецепторів викликають секрецію цієї речовини.

Атропін: як він працює

Атропін є антагоністом мускаринових ацетилхолінових рецепторів. Ацетилхолін є речовиною, яка безпосередньо активує ці рецептори.

Це означає, що він пригнічує парасимпатичну нервову систему. По суті, пояснення полягає в тому, що ацетилхолінові рецептори знаходяться в парасимпатичних ефекторах. Отже, коли людина приймає атропін, він впливає на серце, очі та травний тракт.

Фармакокінетика

Загалом, цей препарат можна приймати і перорально, і внутрішньовенно, і багатьма іншими способами. Якщо вводити його перорально, він легко всмоктується в травному тракті. Потім він проходить через кров.

Цей препарат дуже добре розчиняється Це означає, що він здатен перетинати гематоенцефалічний бар’єр і плаценту. Таким чином, вагітні жінки повинні бути особливо обережними, якщо їх лікують атропіном.

атропін і вагітність
Його період напіврозпаду складає приблизно від двох до трьох годин. Крім того, він метаболізується печінкою на 50-75%. Потім організм виділяє його в сечі як метаболіти, так і фракцію неметаболізованого препарату.

Фармакологічна дія

Атропін блокує активність мускаринових ацетилхолінових рецепторів. Фактично, це означає, що він не дає ацетилхоліну взаємодіяти з цими рецепторами.

Це відбувається поступово в низці структур, таких як слинні, підслизові й потові залози, гладкі м’язи судин, серцева система, травні та сечові шляхи, шлункові залози та вегетативні ганглії.

Оскільки він є антихолінергічним засобом у всіх цих частинах тіла, він може спричинити такі симптоми:

 • Тахікардія. Саме тому його використовують для збільшення частоти серцевих скорочень під час надзвичайних ситуацій.
 • На рівні травлення він зводить до мінімуму перистальтику і шлунково-кишкові спазми, судоми та виділення.
 • Він ускладнює сечовипускання. Це проблематично для пацієнтів з доброякісною гіперплазією передміхурової залози.
 • Мідріаз. Він блокує циліарний м’яз, викликаючи спазми. Однак препарат не пригнічує мускаринових рецепторів очей, якщо його вводять перорально.

Побічні реакції на атропін

Негативні ефекти цього препарату пов’язані з дозуванням. Ці реакції типові, зокрема у дітей. Крім того, у літніх людей атропін може накопичуватися і виробляти системні ефекти після багаторазових доз шляхом інгаляції.

У дорослих найбільш поширеними побічними ефектами є такі:

 • сухість у роті
 • червона і гаряча шкіра через брак потовиділення
 • лихоманка
 • закреп

 


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.