Чи нормально часто ходити до вбиральні вночі?

Необхідність вставати вночі, щоб сходити до вбиральні, стає проблемою, якщо це виникає більш ніж два рази. Це перериває цикл сну, і ми встаємо вранці дуже втомленими, що зрештою знижує якість життя.
Чи нормально часто ходити до вбиральні вночі?

Останнє оновлення: 07 листопада, 2018

Сьогодні в цій статті ми поговоримо про дуже поширений “нічний розлад” – необхідність часто ходити до вбиральні вночі. Ця хвороба називається “ніктурія“, і хоча вона трапляється часто у літніх людей, молодь також може страждати на неї через певні проблеми зі здоров’ям.

Ми розкажемо про можливі причини цього розладу, але обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, якщо у вас є які-небудь питання або проблеми.

Чому позиви до сечовипускання з’являються вночі?

Часті походи до вбиральні
Це не дуже приємно вставати посеред ночі, щоб сходити до вбиральні й задовольнити раптову потребу до сечовипускання, яка раптово перериває наш сон. Лікарі кажуть, що ця проблема є дуже поширеним явищем, особливо серед чоловіків віком від 55 до 70 років.

Це, як правило, трапляється через “простатичну гіперплазію” – захворювання, при якому розмір простати збільшується і частково перегороджує сечовід таким чином, що сечовий міхур ніколи повністю спорожняється, що згодом викликає необхідність багаторазового сечовипускання.

У випадку з жінками, зрозуміло, причини мають інше походження і майже завжди пов’язані з певними захворюваннями, які загалом не дуже серйозні. Попри це, треба приділити належну увагу симптомам і усвідомити, що необхідність вставати більше двох разів протягом ночі, щоб сходити в туалет, не є нормальною.

Тепер розгляньмо можливі причини:

Безсоння

Дуже часто люди, які страждають на безсоння, також відчувають потребу частішого відвідування вбиральні. Це не симптом хвороби. Це просто спроба трохи розвіятися, а відвідування туалету допомагає розслабитися. Це не є серйозною проблемою, і, як ми вже говорили, це дуже характерно для людей, які мають труднощі з засинанням.

Гіперактивний сечовий міхур

Цей тип патології дуже часто зустрічається у жінок похилого віку, і, як правило, пов’язаний з різними захворюваннями, такими як, наприклад, цистит чи діабет 2 типу. Гіперактивний сечовий міхур може з’явитися після інсульту. Як ми вже говорили, це звичайне явище у літніх людей і є наслідком інших хвороб.

Цистит

Цистит дуже часто зустрічається у молоді, зокрема у жінок. Є моменти, коли ви раптово відчуваєте бажання часто ходити в туалет, а при сечовипусканні іноді помічаєте біль або відчуття того, що сечовий міхур не повністю спорожнився.

Для того, щоб правильно лікувати цистит, потрібно спочатку знати, що його викликало; це може бути звичайна інфекція від деяких бактерій або проблеми з нирками. Завжди консультуйтеся з лікарем.

Деякі ліки

Це ще один фактор, який слід взяти до уваги. Є багато ліків, які стимулюють сечу й одночасно викликають запалення сечового міхура або інші хвороби нирок. Якщо ви проходите якесь лікування, ніколи не скидайте з рахунків побічні ефекти або інші симптоми, які воно може спричинити. Якщо у вас є сумніви, зверніться до лікаря.

Діабет

Наявність глюкози в крові призводить до збільшення сечі, зневоднення, пітливості, і перш за все, до ніктурії. Ніколи не залишайте поза увагою ці симптоми, особливо якщо встаєте 3-6 разів щоночі, і це стало звичкою у вашому житті. Не варто нехтувати цією проблемою.

Споживання великої кількості рідини протягом дня

Без сумніву, це час від часу трапляється. Є дні, коли ми п’ємо трохи більше води, газованих напоїв або соків, або, можливо, трохи більше алкоголю на якійсь вечірці. Все це зрештою викликає потребу вставати частіше вночі, щоб “вивести” всю цю рідину.

Як ми вже говорили, це відбувається лише інколи і, як правило, ми не страждаємо більше однієї ночі.

Аспекти, на які потрібно звернути увагу, якщо ви часто вночі ходите до вбиральні

Жінка у лікаря
Крім того, важливо звертати увагу на сигнали, про які варто повідомити лікарю і з’ясувати, чи проблема серйозна. Слід взяти до відома:
 • Коли ви почали страждати на ніктурію? Це трапляється нечасто або ви страждаєте щоночі?
 • Скільки разів щоночі ви встаєте, щоб сходити до туалету?
 • Скільки рідини ви зазвичай п’єте перед сном?
 • Ваші ноги часто набрякають? Чи завжди ви відчуваєте спрагу? Чи є у вас запаморочення протягом дня? (Це симптоми проблем з нирками або діабету)
 • Які ліки ви зазвичай приймаєте?
 • Ваші батьки також страждають від цієї проблеми? Ваші брати або сестри страждають від неї?
 • Які інші симптоми ви помітили останнім часом? Біль у спині? Біль у животі?
 • Необхідність вставати, щоб сходити до вбиральні, заважає вашому нічному відпочинку? Ви встаєте вранці дуже втомленими?

З відповідями на ці питання ваш лікар матиме більш повне уявлення про ситуацію. Бережіть себе! • Bolaños, A. G. (2004). Síndrome de urgencia miccional Urinary urgency syndrome. Fisioterapia. https://doi.org/10.1016/S0211-5638(04)73112-0
 • Tratamiento de la incontinencia de urgencia y del síndrome de vejiga hiperactiva (actualizado enero 2015). (2015). Progresos de Obstetricia y Ginecologia. https://doi.org/10.1016/j.pog.2014.11.008
 • Dobs, A., Rosner, W., & Wilson, J. (2005). Hiperplasia prostática benigna (Agrandamiento de la próstata). The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 90(10), 0–0. https://doi.org/10.1210/jcem.90.10.9992
 • Fine, N. D., Weiss, J. P., & Wein, A. J. (2017). Nocturia: consequences, classification, and management. F1000Research, 6, 1627. https://doi.org/10.12688/f1000research.11979.1
 • Gupta, A., Taly, A., rivastava, A., & Thyloth, M. (2009). Urodynamics post stroke in patients with urinary incontinence: Is there correlation between bladder type and site of lesion? Annals of Indian Academy of Neurology, 12(2), 104-107. https://doi.org/10.4103/0972-2327.53078
 • Karoli, R., Priya, S., Bhat, S., & Fatima, J. (2014). A study of bladder dysfunction in women with type 2 diabetes mellitus. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 18(4), 552. https://doi.org/10.4103/2230-8210.137518
 • Valdevenito, J. P., & Álvarez, D. (2018). Infección urinaria recurrente en la mujer. Revista Médica Clínica Las Condes, 29(2), 222–231. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2018.02.010
 • Yamauchi, H., Akino, H., Ito, H., Aoki, Y., Nomura, T., & Yokoyama, O. (2010). Urinary Prostaglandin E2 Was Increased in Patients With Suprapontine Brain Diseases, and Associated With Overactive Bladder Syndrome. Urology, 76(5), 1267.e13-1267.e19. https://doi.org/10.1016/j.urology.2010.06.012

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.