Чи можлива природна вагітність у 45 років?

Чи можлива природна вагітність у 45 років?
Чи можлива природна вагітність у 45 років?

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Через особисті переконання, кар’єру чи інші чинники іноді жінки відкладають народження дитини до останніх репродуктивних років. Їх цікавить, чи можлива вагітність у 45 років і наскільки це впливає на здоров’я дитини та матері. Правда в тому, що жіноча фертильність залежить від багатьох чинників, і вік – один із них.

Однак останнім часом у більшості розвинутих країн говорять про новий феномен. Природна вагітність у 45. Міф чи реальність? Це важливо знати багатьом жінкам, які вирішили народжувати в досить зрілому віці. Вони збудували своє життя та досягли чималих висот, а потім вирішили, що настав час присвятити себе материнству.

Існують випадки жінок, які завагітніли у віці 45 років або пізніше. Ми часто чуємо такі історії, але не знаємо, чи ця вагітність природна. У нашій статті ми розповімо про це докладніше. Ви дізнаєтеся більше про репродуктивне здоров’я жінок і пізню вагітність.

Жіноча фертильність

З віком фертильність жінки змінюється. Початком репродуктивного життя вважається початок овуляції та місячних. Ця зміна відбувається в підлітковому віці, приблизно в 14 років, хоча кожен організм розвивається у своєму особливому темпі, і це цілком нормально.

Утім репродуктивна фаза в житті жінки має завершення. І низькі шанси завагітніти після 45 безпосередньо з цим пов’язані. Щоб ви краще розуміли, у чому річ, потрібно знати, що відбувається під час менструального циклу.

Що відбувається під час менструального циклу?

менструальний цикл

У яєчниках містяться фолікули, або маленькі наповнені рідиною мішечки. Усередині вони мають яйцеклітини. Проте на початку кожного менструального циклу мозок виробляє спеціальний гормон, який стимулює ріст фолікул. Коли фолікул дозріває, вона випускає яйцеклітину і ця яйцеклітина готова до запліднення спермою.

Якщо це стається, жінка вагітніє. Клітини імплантуються в ендометрії (оболонка матки) і розвиваються, щоб сформувалася дитина.

Проте якщо яйцеклітина не запліднюється, матка відшаровує частину оболонки, яка виходить з організму разом із місячними. Після 16 років середня тривалість кожного менструального циклу варіюється від 26 до 35 днів.

Сім років після цього жінка перебуває на піку фертильності, коли організм особливо схильний завагітніти. Цей період триває до 37-39 років або ще довше.

Утім згодом репродуктивні можливості жінки починають поступово погіршуватися. Через вікові зміни місячні відбуваються все рідше. У чому причина?

Обмежений запас яйцеклітин

На відміну від чоловіків у жінок обмежена кількість фолікул або ооцитів. Це називають резервом яйцеклітин. Він відіграє одну з найвагоміших ролей у жіночій фертильності й зокрема пояснює, чому вагітність у 45 це складно.

Дівчатка народжуються з приблизно 1 мільйоном ооцитів. Утім на момент досягнення статевої зрілості, резерв зменшується до 400 тисяч. Упродовж репродуктивного життя жінка матиме лише 300-400 овуляцій, під час яких сперма може запліднити ці ооцити.

Найбільш сприятливий репродуктивний вік

вагітна жінка

Жінка має найбільше шансів завагітніти у 20-30 років. На жаль, з віком і плином часу резерв яйцеклітин зменшується. Як наслідок, фертильність знижується й шанси народити дитину починають падати.

У 30 років жінка має 15-20% шанс завагітніти у певний місяць, тобто річний показник – приблизно 78%. Це досить висока ймовірність. Утім, за словами фахівців, у 35-37 років кількість ооцитів починає стрімко зменшуватися. Для 40-річної жінки ймовірність завагітніти лише 5%.

Іншими словами, лише 5 зі 100 спроб зачати дитину будуть вдалими, а решті жінок доведеться продовжувати намагатися завагітніти. Саме тому біологічні шанси на природну вагітність у 45 досить низькі. Коли менопауза вже стукає в двері, усе значно ускладнюється.

Вагітність у 45. Які шанси завагітніти природним чином?

Багато людей думають, що жінка може завагітніти, доки в неї не почнеться менопауза. Утім можливість природним чином зачати дитину майже зникає приблизно в 45, тобто на кілька років раніше. Також гормональні зміни знижують ефективність інших методів запліднення, зокрема ЕКЗ.

Проте дослідники намагаються збільшити шанси завагітніти в зрілішому віці за допомогою допоміжної репродуктивної технології ДРТ. Наприклад, за результатами дослідження, зараз ймовірність завагітніти у віці 40 років сягає 27,6%, у 41 цей показник знижується приблизно до 20%, а в 43 жінки мають лише 10% шанс мати дитину.

Важливо зазначити, що 43 роки – це новий віковий ліміт для зачаття дитини з використанням допоміжної репродуктивної технології. Якщо більш зрілі жінки захочуть застосувати цю технологію, це обійдеться їм значно дорожче. Загалом шанси завагітніти після 45 років дуже низькі.

Підсумок

чи можлива вагітність у 45 років

Тепер підсумуймо всю представлену інформацію. З віком шанси жінки завагітніти знижуються, особливо після 35. Це також стосується жінок, які хочуть пізнати материнство в 45 років. Це важливо взяти до уваги всім, хто планує або хоче вагітніти в зрілому віці.

Також потрібно володіти надійною інформацією, розглядати різні варіанти та враховувати реальні шанси на успіх. Це допоможе жінкам краще спланувати своє життя, правильно розставити пріоритети й отримати все, що вони хочуть у потрібний час.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.