Дізнайтеся про 7 найпоширеніших типів тривоги

Це просто загальна тривога, фобія чи обсесивно-компульсивний розлад? Дізнайтеся більше про різні типи тривоги та їх відмінності.
Дізнайтеся про 7 найпоширеніших типів тривоги

Останнє оновлення: 08 лютого, 2019

Без сумніву, тривога – це лютий звір, у лапах якого багато з нас час від часу опиняється. Сьогодні ми розповімо про найпоширеніші типи тривоги.

Коли ми говоримо про типи тривоги в психології, то досить часто думаємо односторонньо. Утім насправді є різні ступені, джерела та особисті ситуації, які призводять до надмірної тривожності.

Зокрема, фахівці розрізняють сім типів. 
Насамперед, ми хочемо роз’яснити, що тривога – це цілком нормальна емоція.

Якщо нею правильно керувати, вона запускає психологічні механізми, щоб допомогти людині справитися з митями непевності або пережити моменти, які вимагають особливих зусиль.

Утім часто страхи беруть над нами гору й мозок запускає низку процесів, унаслідок яких людина повністю втрачає контроль.

Потрібно трохи краще розуміти ці типи тривоги, щоб ефективно боротися з нею. А втім, важливо завжди мати на увазі: якщо ви цілком втратили контроль і почуваєтеся безпомічними, вам може знадобитися допомога фахівця.

Типи тривоги:

1. Генералізований тривожний розлад

жінка тримається за голову

Генералізований тривожний розлад – це найпоширеніший тип тривоги. Він уражає мільйони людей і кожен із нас у певний момент життя може відчути цю психічну напруженість і нервовість, яка спершу немає конкретного джерела.

Така тривога спричиняє глибинну невпевненість і тривожне відчуття порожнечі.

Причин може бути кілька: майбутня співбесіда, публічна презентація, конфлікт, зміна звичного способу життя, нові починання…

Утім тривога не завжди виникає через ситуацію. Генералізований тривожний розлад може також мати одне джерело – постійне перебування в стані тривоги.

Ось деякі симптоми:

 • постійний неспокій, дратівливість, нервозність або втрата контролю;
 • утома, часта нестача енергії;
 • напруженість м’язів, особливо в спині, шиї та плечах;
 • проблеми з концентрацією на завданнях або справах;
 • постійні нав’язливі думки, негативне мислення.

2. Соціофобія

люди в метро

Якщо в людини розвивається цей другий тип тривожності, соціальні події спричиняють постійний дискомфорт, неспокій і хвилювання.

До цієї категорії належать ті, хто не любить людних місць, особливо якщо доводиться виконувати певне завдання, як-от говорити перед великою аудиторією, брати участь у дебатах чи проводити презентацію. Це може заходити настільки далеко, що стане важко з такими простими завданнями, як повернути знайомому позичену річ.

Ось кілька симптомів:

 • відчуття страху чи безпомічності перед незнайомцями або незвичними ситуаціями;
 • одержимість думкою, що за вами спостерігають чи вас осуджують;
 • холодний піт, заїкання та відчуття порожнечі внизу живота, коли вас знайомлять із кимось новим або ви потрапляєте в ситуацію, яку не контролюєте.

3. Панічний розлад

жінка морщить чоло

Панічний розлад – це тривожний розлад, який надзвичайно виснажує. Він спричиняє моменти, коли ви щиро переконані, що от-от помрете, переживете інфаркт, потрапите в аварію або хтось завдасть вам шкоди.

Цей розлад також заснований на зворотній реакції. Оскільки людина вже знає про надмірну тривожність і панічні атаки, вона боїться пережити їх знову.

Панічні атаки – це потужні фізичні та психологічні відчуття, спричинені стресом. Іноді вони виникають без жодної очевидної причини.

Це дуже складний розлад, який може зрозуміти лише той, хто пережив його.

Ось деякі із симптомів:

4. Агорафобія

Кожен чув про агорафобію. Це стан, коли людина боїться великого простору, виходити за межі власного дому або заходити в незнайомі приміщення.

Ми також хочемо зазначити, що агорафобія не означає, що ви не зможете вийти за межі свого будинку. Багато людей із таким типом тривоги виходять із дому, але їхня діяльність обмежується звичними справами: робота, дім, магазин тощо.

Крім того, агорафобія пов’язана з панічним розладом. Коли людина розуміє, що знаходиться на відкритому просторі, це спричиняє симптоми, про які ми вже розповідали раніше.

5. Конкретні фобії

тарган

Майже кожен із нас має певний тип фобії. Страх павуків, клоунів, голосних звуків, грому, ножів…

Ці страхи нормальні й вони не є проблемою, доки ви не почнете перейматися ними настільки сильно, що це змінить якість вашого життя.

Наприклад, якщо ви перестали виходити з будинку, боячись наткнутися на павуків, дощ і блискавку чи собаку, тоді ви, можливо, страждаєте на серйозну фобію.

Ось перелік симптомів:

 • надмірний і постійний страх певного предмета чи явища;
 • раптове відчуття загрози чи атаки;
 • цілковита нездатність контролювати свій страх попри усвідомлення його нераціональності;
 • повне обмеження нормального життя.

6. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

дівчина з заплющеними оччима

На жаль, безпека в житті ніколи не гарантована, так само вас не завжди захищатимуть, поважатимуть чи любитимуть.

Травматичні події залишають свої сліди. Нещасні випадки, конфлікти, втрати – це ті події, які можуть змінити людину та ранити до самих глибин.

Посттравматичний стресовий розлад проявляється через такі симптоми:

 • постійне переживання травми. Найпоширенішим симптомом посттравматичного стресового розладу є постійне переживання травми. Часто лише якогось нагадування достатньо, щоб пригадати факт із минулого та знову відчути біль;
 • ще одним чинником є постійна тривога. Травма, спричинена подією, може з часом згладитися, але зміни, які вона спричинила, реальні;
 • тривога й надалі залишиться у щоденному житті, проявляючись різними способами: безсоння, втома, проблеми з концентрацією тощо.

7. Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

миття рук

Насамкінець, обсесивно-компульсивний розлад або ОКР, який також буває дуже руйнівним тривожним розладом.

Ті, хто спостерігає його збоку, ніколи не можуть зрозуміти, чому інша людина дотримується низки на перший погляд безглуздих ритуалів, маній і повторюваних моделей поведінки.

Утім також важливо вміти відрізняти компульсії від обсесій, адже це не одне й те ж. Далі ми розповімо про кілька корисних нюансів, які допоможуть зрозуміти різницю:

Обсесії – це занепокоєння, що виникає через певну (майже завжди негативну) думку, яку людина ніяк не може відпустити (хтось збирається завдати мені болю або покинути мене…).

З іншого боку компульсії – це дії, які людина здійснює, щоб спробувати впорати з обсесіями. Наприклад, п’ятиразове повторне відчиняння та зачиняння дверей, щоб почуватися безпечніше, чи постійне миття рук через страх бактерій є компульсіями.

Пам’ятайте: кожен із нас іноді переживає певний рівень тривоги

У підсумку хочемо зазначити, що описані в цій статті типи тривоги є основними клінічними категоріями, які можуть потребувати певного лікування, залежно від свого походження.

Утім якщо тривожність не досягає крайнього рівня, це лише нормальна емоція, яке настає, а потім минає. Ви просто маєте навчитися правильно нею керувати. • Титаренко, Т. (2017). Щастя, здоров’я, благополуччя. Досягнення недосяжного. Психологія Особистості. https://doi.org/$$CISSN$$V1565-8090
 • Пурло, О. (2009). “Суб’єктний” та “авторський” підходи до життєтворчості особистості. Соціальна Психологія.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.