Для чого потрібні стовбурові клітини?

Лікування з допомогою стовбурових клітин вже вкорінилося як новий тренд сучасної медицини. Утім, варто зауважити, що деякі методи використання стовбурових клітин вже показали неймовірні результати, тоді як над дослідженням ефективності інших ще потрібно працювати. У будь-якому випадку схоже на те, що стовбурові клітини стануть досить перспективним лікувальним засобом у близькому майбутньому.
Для чого потрібні стовбурові клітини?

Останнє оновлення: 19 січня, 2021

Чи доводилося вам коли-небудь чути про лікування з допомогою стовбурових клітин? Відносно нещодавно стовбурові клітини здобули популярність як лікувальний засіб від усіх можливих захворювань, які можуть розвинутися в людини. Утім, всі ми розуміємо, що для того, щоб стовбурові клітини справді стали найефективнішим лікувальним засобом, досі потрібно провести багато наукової роботи.

Вчені продовжують детально вивчати стовбурові клітини, щоб повністю розкрити їхній потенціал. Утім, за останній період їм вдалося визначити вже чимало неймовірних переваг цих клітин.

Що таке стовбурові клітини?

Варто зауважити, що стовбурові клітини – це клітини в організмі людини, які здатні генерувати інші типи клітин. Вони також відомі як “плюріпотенційні” клітини, оскільки потенційно можуть відтворювати клітини будь-яких видів тканин. Вірте чи ні, але стовбурова клітина може поступово трансформуватися у м’язову клітину, а також у клітину кісткової або нервової тканин. З цього можна зробити висновок, що стовбурові клітини здатні відновити будь-який внутрішній орган людини.

Ці особливі клітини мають досить унікальні функції та зазвичай формуються ще на етапі розвитку ембріона. Не забувайте, що саме завдяки стовбуровим клітинам ембріон може правильно розвиватися та стає життєздатним.

Такі стовбурові клітини можна знайти у щойно сформованих ембріонах, які в медицині називаються бластоцистами. Утім, невелика кількість цих клітин міститься і в організмі дорослих людей, зокрема у кістковому мозку. Нині є спеціальна лабораторна техніка, яка покликана перетворювати звичайні клітини тканин організму людини на стовбурові клітини. Науковці стимулюють їх із допомогою генетичних механізмів та перепрограмовують їхні клітинні функції.

Утім, варто зауважити, що отримані таким чином стовбурові клітини не мають тих самих плюріпотенційних властивостей, якими вирізняються клітини ембріона. Ці клітини також є частиною перинатальних тканин, які містяться у пуповинній крові та амніотичній рідині, що оточує плід впродовж усієї вагітності.

Стовбурові клітини для лікування захворювань: як це працює?

Загалом, основною метою лікування з допомогою стовбурових клітин є відновлення пошкоджених тканин.

Користуючись здатністю цих клітин до регенерації, дослідники продовжують розглядати їх як можливу альтернативу пересадки органів. Лише уявіть: замість того, щоб шукати орган для пересадки, можна буде створити повністю новий орган, використовуючи стовбурові клітини.

Вчені мають на меті навчитися поміщати стовбурові клітини у пошкоджені тканини, щоб вони змогли відновити їх з допомогою нових елементів. Вірте чи ні, але ці клітини можуть регенерувати абсолютно весь організм людини. Для того, щоб це диво стало можливим, науковцям потрібно зрозуміти, яким чином ці клітини можуть відновлювати ті чи інші частини тіла. Саме над цими дослідженнями вчені й працюють у численних лабораторіях по всьому світу.

Для прикладу, лікування з допомогою стовбурових клітин може допомогти відновити серце, що погано працює, печінку, пошкоджену цирозом, або навіть зламані в результаті травми кістки. Повірте, можливості ефективного застосування стовбурових клітин у медицині є практично безмежними. Ба більше, багато вчених вірять, що з допомогою цих клітин можна лікувати захворювання та порушення, які досі вважали смертельними. Для прикладу, шанси на цілковите одужання онкохворих можуть значно зрости, якщо науковцям вдасться навчитися правильно використовувати стовбурові клітини у боротьбі з раком.

ДНК та стовбурові клітини

На перший погляд це може здаватися справжнім дивом, проте лікарі справді зможуть обходитися без пересадки органів, якщо навчаться розміщувати стовбурові клітини у пошкоджених тканинах внутрішніх органів.

Які проблеми можуть виникнути у процесі лікування з допомогою стовбурових клітин?

На жаль, маркетологам вже вдалося розповсюдити неправдиві дані про певні переваги стовбурових клітин, якими досі, на жаль, скористатися неможливо. Урядові організації, які займаються питанням пересадки органів, застерігають, що люди, які проходять лікування з допомогою стовбурових клітин, мають отримати всю доступну інформацію про можливі ризики цих процедур, перш ніж переходити до лікування.

Дослідники розуміють, що скерувати стовбурову клітину на формування певної тканини зовсім непросто. На жаль, багато експериментів з такими спробами закінчилися невдало, і замість потрібної тканини відбулося формування абсолютно іншої тканини. Як бачите, лікування з допомогою стовбурових клітин досі несе в собі чимало ризиків для здоров’я та життя людини.

До того ж організм реципієнта може не сприйняти пересаджені стовбурові клітини, як це може трапитися і з будь-яким іншим стороннім об’єктом, що потрапляє всередину нього. Не забувайте, що імунна система людини намагається вивести назовні будь-які нерозпізнані нею об’єкти. На жаль, така реакція може становити серйозну загрозу для життя людини під час трансплантації.

кістковий мозок та стовбурові клітини

Трансплантація кісткового мозку є найближчою до вивчення ефективності стовбурових клітин.

Приклади лікування з допомогою стовбурових клітин

Попри можливі побічні ефекти та нинішні обмеження, на сьогодні було проведено вже чимало процедур із застосуванням стовбурових клітин, і вони показали бажаний позитивний результат. Власне, пересадку стовбурових клітин із кісткового мозку почали проводити для лікування лімфоми ще в далеких 1970-х роках і продовжують проводити й нині.

Також варто згадати про інші ефективні процедури із застосуванням стовбурових клітин:

  • Нарощування шкіри після сильних опіків. Вірте чи ні, але вперше стовбурові клітини почали використовувати з цією метою понад 30 років тому. Варто зауважити, що нова шкіра виглядає недосконало через відсутність залоз. Водночас, ця процедура є досить ефективною при опіках, які вражають великі ділянки шкіри. На жаль, досі медики нечасто роблять пересадку стовбурових клітин для нарощування шкіри, оскільки не кожна команда лікарів вміє правильно виконувати цю процедуру.
  • Стовбурові клітини із пуповини можуть допомогти вилікувати дітей, яким діагностували лейкемію. Утім, у процесі лікування дорослих ця процедура не приносить бажаного позитивного ефекту.
  • У лімбі рогівки також є стовбурові клітини, які здатні генерувати тканини рогівки. Якщо людина втрачає частину рогівки в результаті травми, є можливість виростити нову частину рогівки. Це дасть можливість компенсувати травму та повернути людині гарний зір.

Коротко кажучи, коли йдеться про лікування з допомогою стовбурових клітин, вченим досі потрібно провести чимало наукових досліджень. Попри це, вже нині є доступними результати нещодавніх експериментів, які доводять, що стовбурові клітини стануть одним з найефективніших методів боротьби із багатьма захворюваннями вже у найближчому майбутньому.  • Hernández Ramírez, Porfirio, and Elvira Dorticós Balea. “Medicina regenerativa: Células madre embrionarias y adultas.” Revista Cubana de Hematología, Inmunología y Hemoterapia 20.3 (2004): 0-0.
  • Prosper, Felipe, et al. “Trasplante celular y terapia regenerativa con células madre.” Anales del sistema sanitario de Navarra. Vol. 29. Gobierno de Navarra. Departamento de Salud, 2006.
  • Reya, Tannishtha, et al. “Stem cells, cancer, and cancer stem cells.” nature 414.6859 (2001): 105.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.