Ефективні вправи для розвитку мовлення у дітей

Ні для кого не таємниця, що розвиток мовлення у дітей може бути довготривалим та виснажливим процесом. Ми рекомендуємо взяти на озброєння прості та водночас неймовірно ефективні вправи для розвитку мовлення, завдяки яким ви зможете не тільки покращити комунікативні навички своєї дитини, але й прискорите її адаптацію у суспільстві.
Ефективні вправи для розвитку мовлення у дітей

Останнє оновлення: 10 грудня, 2018

Попри те, що маленькі діти не вміють говорити, вони можуть висловлювати свої бажання та потреби за допомогою крику, плачу та мови жестів. Однак дуже важливо вчасно зробити все для того, щоб розвинути комунікативні навички свого малюка. Одним із найефективніших способів це зробити є спеціальні вправи для розвитку мовлення у дітей.

Чому мова є настільки цінною?

Вміння говорити надає дитині змогу чітко розуміти та висловлювати свої думки, потреби та бажання. Власне, не тільки для дітей комунікація є настільки важливою навичкою, але й для всіх людей у цілому, адже мову вважають одним з найважливіших засобів спілкування.

До того ж, мова є одним з основних факторів для успішної соціалізації у суспільстві. За допомогою спілкування малюкам простіше адаптуватися у новому середовищі та пристосуватися до його умов. Саме через мову дитина має змогу засвоювати культурні традиції своєї родини, а у дорослому житті за допомогою спілкування вона будуватиме стосунки з іншими людьми.

розвиток мовлення для соціалізації

Втім, чи знаєте ви, як саме можна розвинути комунікативні навички у дитини?

Насправді педагоги та психологи вже давно вигадали спеціальні вправи для розвитку мовлення у дітей. Більшість з подібних вправ є неймовірно простими. Ви можете виконувати їх разом з дітьми навіть у домашніх умовах, поєднуючи їх зі звичайними видами активності, котрими займаєтеся у вільний час зі своїми малюками.

Сьогодні ми поділимося з вами кількома найбільш ефективними вправами, які допоможуть вашій дитині заговорити швидше.

Найкращі вправи для розвитку мовлення у дітей

Безумовно, саме батьки відіграють неймовірно важливу роль у процесі формування комунікативних навичок у своїх дітей. Саме тому під час розмови з малюком дуже важливо правильно артикулювати та чітко вимовляти всі звуки та слова.

Якщо ви хочете, щоб дитина заговорила якомога швидше, рекомендуємо завжди з нею розмовляти. Діалоги повинні бути систематичними, проте дуже важливо, щоб при цьому теми розмов відповідали віку дитини, а також її здібностям та інтересам. Навіть якщо вам хочеться “посюсюкати” з дитиною та поговорити з малюком його особливою, “дитячою” мовою, не варто цього робити, адже дитина почне наслідувати вашу поведінку.

У жодному разі не намагайтеся відгадати, що саме дитина намагається сказати, чи закінчити речення замість неї. Спробуйте сформулювати правильні навідні запитання, які наштовхнуть дитину на чітку відповідь. Таким чином ви зможете допомогти дитині висловити її думки та донести до вас її повідомлення.

Ці вправи для розвитку мовлення у дітей базуються на чітких принципах та вікових особливостях розвитку дитини. Повірте, завдяки цим простим вправам ваша дитина навчиться говорити та мислити значно швидше.

1. Прогулянка з дитиною

Піші прогулянки та різноманітні екскурсії – це той цікавий досвід, який дозволить вашій дитині отримати неймовірні враження та розширити свій словниковий запас. До того ж, емоції, які відчує ваш малюк під час такого активного дозвілля, стане для нього чудовою мотивацією для того, щоб він активніше висловлював свої думки та бажання, а також сміливіше ділився справжніми відчуттями.

розвиток мовлення за допомогою екскурсій

Неодмінно обговорюйте з дитиною все побачене під час прогулянки або екскурсії, включно з кольорами, звуками, ароматами та формами. Користуйтеся перевагами всіх предметів та об’єктів, які вас оточують, для того, щоб вигадати логічні та цікаві діалоги.

2. Читання книг

вправи для розвитку мовлення у дітей: книги

Ні для кого не таємниця, що за допомогою книг можна розвинути у малюка здатність краще розуміти людей та всі явища і предмети, що його оточують. Для прикладу, ви можете почати з простих книжечок з картинками. Скажіть малечі “Знайди… ” та дозвольте дитині вказати на предмет, об’єкт або колір, який ви назвали.

Не поспішайте, дайте дитині трохи часу для того, щоб вона змогла подумати над вашим завданням. Не забувайте похвалити малюка за успішно виконане завдання, після чого повторіть вправу ще раз.

3. Ігри з фотографіями та аплікаціями

вправи для розвитку мовлення з аплікаціями

Ця вправа є досить схожою з пошуком предметів, про який ми згадували вище, проте замість книг у цьому випадку використовуються фотографії та вирізки з паперу. Для прикладу, ви можете разом з дитиною описувати кожне зображення або фото за допомогою певних слів або знаків. За допомогою цього простого завдання ваша дитина навчиться розуміти природу різних явищ та розрізняти відмінності між зображеннями.

Щойно ви самостійно описали у загальних словах кожну картинку, попросіть дитину розповісти, що саме роблять люди на фотокартці. Не забувайте, що підбирати зображення необхідно таким чином, щоб на них були прості та знайомі дитині дії. Підберіть картинки таким чином, щоб зображені на них люди їли, гралися, бігали або спали.

4. Вміння представляти себе

Для кожної дитини дуже важливо знати власне ім’я, проте подібні вправи для розвитку мовлення спрямовані не тільки на те, щоб дитина мала змогу представити себе у компанії, але й навчилася розпізнавати та запам’ятовувати імена інших людей, а також назви певних об’єктів та видів діяльності.

Почніть заняття з простої фрази: “Тебе звати…” та повторіть її кілька разів. Таким чином ваша дитина навчиться миттєво відповідати на це запитання щоразу, коли почує його знову.

спілкування з дитиною для розвитку мовлення

Не забувайте, що дитину обов’язково потрібно хвалити за правильну відповідь. Щойно дитина засвоїть власне ім’я, можна зайнятися вивченням з неюпрізвища та іншої особистої інформації. Якщо малюку не вдається одразу засвоїти інформацію, не лінуйтеся знову та знову повторювати з нею цю вправу.

Зверніть увагу, що таку ж стратегію можна застосовувати і для вивчення частин тіла або інших предметів, зокрема іграшок або приладдя, яким дитина часто користується (тарілки, черевики, склянки, тощо).

5. Звуки тварин

як навчити дитину звуків тварин

Інший вид активності, від якого діти отримують неймовірне задоволення – це порівняння звуків тварин з тими звуками, які вони самі можуть видавати. Для цієї вправи для розвитку мовлення у дітей ви можете використовувати як готові телефонні додатки чи ігри, так і власний голос. Погодьтеся, ви ж також можете імітувати нявчання кошеняти або мукання корови.

Один з найкращих методів виконання цієї вправи – це імітація звуку тієї чи іншої тварини, після чого вам слід попросити дитину здогадатися, яку саме тварину ви намагалися зобразити. Можна виконувати цю вправу й в інший спосіб, зокрема попросити дитину самостійно відтворити звук собаки або качки, та оцінити, чи успішно малюк впорався з цим завданням.

Висновки

Мабуть, раніше ви вже практикували згадані вище вправи для розвитку мовлення у дітей. Звісно, найкращим методом розвитку комунікативних навичок є постійні розмови з дитиною, а також надання дитині змоги вільно висловлювати свої думки. У жодному разі не можна тиснути на дитину, завжди дозволяйте їй насолодитися процесом.

Не забувайте, що саме ви є тією людиною, яка може навчити свою дитину розмовляти. Не лінуйтеся присвячувати весь вільний час та енергію для того, щоб збагатити словниковий запас свого малюка.

А ви раніше практикували вправи для розвитку мовлення у дітей? Якщо ні, рекомендуємо неодмінно переконатися в їхній ефективності на власному досвіді!

Це може вас зацікавити ...
Чи справді діти є відображенням своїх батьків?
Моє здоров'яНаписав та перевірив Моє здоров'я
Чи справді діти є відображенням своїх батьків?

Важливо дотримуватися послідовності в тому, що ми просимо дітей і як поводимося в позиції дорослих. Не аром кажуть, що діти є відображенням своїх батьків.