Глютенова ентеропатія та прищики на передпліччях

Глютенова ентеропатія та прищики на передпліччях
Глютенова ентеропатія та прищики на передпліччях

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Усе частіше і частіше можна почути про такий розлад, як глютенова ентеропатія, яка поступово завдає шкоди кишківнику та перешкоджає всмоктуванню жирів.

У цій статті хотіли б описати один із найбільш поширених симптомів глютенової ентеропатії: прищики на руках, що з’являються без жодної на те причини.

Целіакія впливає на весь організм

целіакія

Целіакія – це автоімунне захворювання, що характеризується постійною непереносимістю всієї їжі, яка містить глютен.

Пшениця, жито та рис містять глютен. Він також відомий під назвою TACC в (маркуванні харчових продуктів) і є у всіх оброблених харчових продуктах, виготовлених з цих зерен.

Целіакія – це генетичне захворювання і може проявитись на будь-якому етапі життя людини.

Споживши глютен, людина, хвора на целіакію, зіштовхується з реакцією імунної системи, що проявляється у вивільненні антитіл, які впливають не тільки на травну систему, але й на організм в цілому.

Також читайте: Кефір – натуральний спосіб зміцнити імунітет!

Чи глютенова ентеропатія – це те саме, що й целіакія?

глютенова ентеропатія

Декілька розладів різного ступеня в останні роки не вважають целіакією, а асоціюють із чутливістю до глютену.

У таких випадках непереносимість глютену не є автоімунним захворюванням, але може бути пов’язана з іншими, ще досі не відомими факторами.

Проблема в тому, що розлад набагато важче діагностувати. Симптоми можуть з’являтись поступово і часто їх плутають з іншими проблеми зі здоров’ям.   

З цієї причини важливо знати про симптоми глютенової ентеропатії, одним із яких є поява прищиків на руках.

Прищики на руках

Деякі люди мають маленькі прищики на руках. Цей симптом, який має медичну назву queratosis pilaris, є проявом надлишку кератину і проявляється у появі прищиків на передпліччях у результаті нестачі кількості  вітаміну A  та основних жирних кислот.

Цей дефіцит не спричинений поганим харчуванням. Глютенова ентеропатія поступово завдає шкоди кишківнику та перешкоджає всмоктуванню жирів.

У багатьох такі прищики є роками, і вони ніяк не пов’язують це з непереносимістю глютену. Щоб визначити, чи прищики на передпліччях стосуються цього виду білка, розгляньмо інші симптоми.

Інші симптоми

жінка відчуває головний біль

Нижче є інші можливі симптоми глютенової ентеропатії:

  • Хронічний дискомфорт, пов’язаний з травленням, приміром, здуття, гази або кислотний рефлюкс.
  • Виснаження або втома, особливо після прийому їжі, що містить глютен (макаронні вироби, печиво, хліб, тощо). Варто також взяти до уваги хронічну втому та фіброміалгію.
  • Гормональні збої. Для жінки йдеться про те, чи її цикли регулярні, чи болісні, чи вони страждають на безпліддя, чи у них стався викидень.
  • Мігрені. Мігрені завжди пов’язані з проблемами системи травлення, хоча не завжди свідчать про непереносимість глютену.
  • Запалення або біль в суглобах.
  • Тривога, депресія або перепади настрою.

Якщо маєте сімейну історію автоімунного захворювання (тиреоїдит, ревматоїдний артрит, псоріаз, розсіяний склероз, склеродермія тощо), у вас більші шанси діагностування непереносимості глютену.

Як мені дізнатись, чи страждаю я на глютенову ентеропатію?

Якщо у вас є декілька із цих симптомів, варто записатись на прийом до лікаря на обстеження, щоб підтвердити наявність або відсутність цього захворювання.

Проте не всі результати на 100% надійні, у деяких випадках результати тестів можуть бути негативними попри наявність проблеми, пов’язаної з непереносимістю глютену.

Інший спосіб дізнатись про розлад – це повністю вилучити глютен зі свого раціону на місяць.

Ви повинні бути терплячими, оскільки організм потребує певний час на виведення токсинів, які накопичились від неперетравленого глютену. Ви повинні бути пильними, коли йдеться про маркування продуктів.

Ви будете здивовані тією кількістю продуктів, які містять глютен.

Якщо ви їсте не вдома, завжди питайте, чи їжа містить борошно, яке часто додають у соуси, загусники, цукерки, пиво, а також інші алкогольні напої.

Через місяць знову додайте глютен у свій раціон і спостерігайте за будь-якими змінами в організмі.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.