Лептин: 5 цікавих фактів про гормон ситості

Березень 18, 2019
Основна функція лептину полягає в зменшенні апетиту та підвищенні використання енергії. Утім він також виконує низку інших завдань, які є надзвичайно важливі для організму. Якщо хочете дізнатися більше, читайте нашу статтю з фактами про лептин.

Чи знали ви, що стрес і занадто суворі дієти можуть негативно вплинути на роботу гормону ситості й спричинити порушення? Як наслідок, людина починає їсти значно більше, ніж їй потрібно.

Лептин – це головний гормон ситості. Він відповідає за надсилання низки повідомлень у мозок і повідомляє, що ви вже ситі й варто перестати їсти.

Утім не все так просто, як може здатися на перший погляд. Річ у тім, що апетит – це не те саме, що голод.

Апетит – це емоційне бажання. Саме тому лептин не завжди контролює його. Натомість на апетит значною мірою впливають когнітивні механізми, сприйняття й особливо емоції.

З іншого боку, те, що ми визначаємо як “голод” – фізична потреба. Він потрібний для задоволення потреб у поживних речовинах, необхідних для нормального існування та функціонування організму.

Тобто потрібно їсти лише тоді, коли ви голодні.

Організм потребує різних поживних речовин. Він використовує їх для збереження структури клітин і нормальної роботи. Крім того, вони забезпечують тіло енергією. Коли необхідні поживні речовини потрапляють в організм, гормони голоду, як-от лептин, працюють максимально ефективно.

Далі ми докладніше розглянемо, що таке лептин і для чого він потрібен організму. Ви також дізнаєтеся, як “піклуватися” про нього. Деякі хороші звички допоможуть збалансувати роботу організму й відчуття голоду.

1. Лептин – гормон ситості, якого забагато в людей з ожирінням

лептин і харчування

Заголовок цього підпункту, мабуть, привернув вашу увагу. Якщо лептин є гормоном ситості, чому його забагато в людей з ожирінням?

Щоб зрозуміти це, варто поглянути на деякі дані.

 • Лептин – це гормон, який в основному виробляють адипоцити (жирові клітини).
 • Він відомий як сигнальний гормон. Іншими словами, він зв’язується з гіпоталамусом, щоб повідомити організму, коли перестати їсти, після того, як ви вже отримали достатньо жиру з їжі.
 • Люди з надмірною вагою страждають на опірність до лептину.
 • Крім того, хворі на ожиріння мають дуже високий рівень цього гормону в крові, проте він накопичується, не здійснюючи необхідної дії.

Саме тому декому потрібно більше з’їсти, щоб почуватися ситим.

Є ще одна проблема, яка може підвищити опірність до лептину. Ідеться про проблеми з гіпоталамусом. Такі розлади можуть призвести до зниження чутливості до лептину.

Читайте також: Усе, що вам потрібно знати про детокс-дієти для печінки

Як можна зменшити опірність до лептину?

 • Уникайте продуктів, які спричиняють запалення.
 • Їжте продукти з корисними жирами (оливкова олія, лосось, авокадо, тощо).
 • Спіть від 7 до 9 годин на день.
 • Регулярно займайтеся спортом.

2. Лептин має багато інших функцій

лептин і стрес

Ми вже знаємо, що одна з ключових функцій цього гормону – надсилати сигнали в гіпоталамус, щоб повідомляти йому, коли ви спожили достатньо енергії. Він сигналізує про те, що варто перестати їсти, адже ви ситі.

Утім цей білок також має інші функції.

 • Він стримує вироблення інших гормонів і пептидів, які посилюють бажання їсти, зокрема нейропептиду Y.
 • Варто також зазначити, що лептин підвищує використання калорій і пришвидшує метаболізм. Завдяки швидшому обміну речовин вам простіше скинути вагу та позбутися зайвого жиру.

3. Суворі дієти знижують рівень лептину

Люди, які сидять на дуже суворих дієтах, мають знижену активність основного гормону ситості.

 • Саме тому дієти, які полягають у низькому рівні споживання калорій, – так звані “диво-дієти” – насправді не такі вже й хороші.
 • Коли рівень лептину падає, метаболізм сповільнюється, а голод стає сильнішим. Рівень енергії в організмі також падає.

4. Стрес може призвести до набору ваги через дію лептину

що таке лептин

Ми знаємо, що деякі люди худнуть, коли в них важкі часи й багато стресу. Утім при хронічному стресі дуже часто відбувається зворотне.

Ось ключові причини такої реакції організму:

 • підвищений рівень стресу призводить до підвищеного рівня кортизолу в крові;
 • що більше кортизолу в організмі, то активніше падає рівень лептину.

У результаті трапляється ситуація, відома багатьом людям, – з’являється сильний голод, вам подобається багато їсти, а рівень енергії падає.

Читайте також: Яким має бути сніданок для схуднення? 5 улюблених ідей

5. Чи є лептин найкращим способом скинути вагу?

Цілком імовірно, що більшість людей, які прочитали цю статтю, тепер хочуть знати, як підвищити ефективність лептину, щоб правильно харчуватися та позбутися зайвих кілограмів. Завдяки збалансованішій роботі цього гормону ви зможете швидше почуватися ситими та значно менше їсти.

 • Варто також зазначити, що гормон ситості працює синхронізовано з мозком.
 • Тобто він ніколи не подасть сигнал перестати їсти, якщо вам дійсно потрібно більше поживних речовин та енергії.
 • Такий ефект був би дуже згубний для здоров’я.

Підсумовуючи всю зазначену вище інформацію, хочемо прояснити одну деталь. Немає ніякої користі в купівлі дієтичних добавок із вмістом лептину для зменшення голоду. Також не варто дотримуватися занадто суворих дієт.

Якщо у вас надмірна вага, зверніться до лікаря. Завдяки цьому ви зможете визначити справжні причини порушення й виявити можливі гормональні відхилення.

Також, якщо ви справді хочете піклуватися про рівень лептину й належний обмін речовин, негайно візьміться за своє харчування. Крім того, потрібно займатися спортом і стежити за стресом і тривогою.

Головне зображення люб’язно надане © wikiHow.com

Sumithran, P., Prendergast, L. A., Delbridge, E., Purcell, K., Shulkes, A., Kriketos, A., & Proietto, J. (2011). Long-Term Persistence of Hormonal Adaptations to Weight Loss. New England Journal of Medicine. http://doi.org/10.1056/NEJMoa1105816