Насіння кунжуту та його харчова цінність

6 Січня, 2020
Насіння кунжуту - один із найпоживніших харчових продуктів, оскільки воно багате на кальцій, клітковину та антиоксиданти.

Насіння кунжуту (Sesamum indicum) походить з рослини, яка росте в Африці та Індії. Воно поширилося по всьому світу завдяки торгівлі рабами, оскільки раби часто вважали за краще подорожувати зі своїми запасами, щоб мати їх під рукою, куди б вони не прибули.

Це насіння багате на білки та містить значну кількість ненасичених жирних кислот і важливих мінералів, таких як залізо, цинк та кальцій.

У цій статті ми розповімо вам про різні види насіння кунжуту та їхню харчову цінність. Читайте далі, щоб дізнатися більше!

Види насіння кунжуту

Насіння чорного кунжуту

чорне насіння кунжуту
Це насіння широко використовують завдяки аромату, який воно має після запікання.

Хоча насіння чорного кунжуту має такі самі харчові властивості, воно також багате на антиоксиданти.

Його використовують для виготовлення хлібобулочних виробів, оскільки, коли насіння обсмажують і мелють, воно має дуже виражений присмак і інтенсивний аромат. Це насіння використовують для виготовлення високоякісної кунжутної олії.

Неочищене насіння або ціле насіння

Неочищене насіння кунжуту має більшу харчову цінність, ніж біле. Воно містить у вісім разів більше кальцію, ніж біле насіння.

Продукти, виготовлені з неочищеного насіння, такі як олія та паста тахіні, як правило, темніші та гіркіші.

Насіння білого кунжуту

Біле насіння використовують для приготування тортів, хліба та інших хлібобулочних виробів, адже воно надає хрустку текстуру.

Приблизно 50% його ваги становить олія. Це основна приправа в Китаї та Японії, яка додає стравам смаку і аромату. Це насіння також стимулює травлення і має багато поживних властивостей.

Також рекомендуємо прочитати: Курка з кунжутом: рецепт приготування вдома

Харчова цінність насіння кунжуту

харчова цінність насіння кунжутуБілки

Хоча це правда, що воно не містить усіх незамінних амінокислот, насіння кунжуту багате на білки. Якщо поєднати його із зерновими, ви отримуєте дуже цінний здоровий білок.

Хороший спосіб це зробити – додати до мюслів кілька зерен під час сніданку.

Жири

Ефірні жирні кислоти (омега-3 та омега-6) є одним із найкорисніших сполук цього насіння. Ці кислоти дійсно важливі для вашого здоров’я.

Їх називають незамінними жирними кислотами, оскільки наше тіло не може їх виробляти, тобто ми повинні їх поглинати через їжу. Ці жирні кислоти надзвичайно корисні для серцево-судинної системи, оскільки знижують артеріальний тиск і ризик виникнення розладів, пов’язаних із поганим здоров’ям артерій.

Вуглеводи

Ще одна примітна властивість кунжутного насіння – це те, що вони багаті на клітковину – особливий вид вуглеводів.

Клітковина необхідна для хорошого здоров’я кишківника, оскільки вона очищає відходи кишкових стінок.

Вітаміни

Це насіння багате на вітаміни групи В (В1, В3, В6 та фолієву кислоту). Ці вітаміни необхідні для здорової шкіри та тканин, вони сприяють правильному функціонуванню серця та м’язів.

Також воно містить значну кількість вітаміну Е – одного з найбільш антиоксидантних вітамінів, який здатний протидіяти впливу вільних радикалів.

Мінерали

Насіння кунжуту містить різні мінерали, такі як фосфор, калій, магній, цинк тощо. Найбільш характерно те, що кунжут є одним із найбагатших джерел кальцію. Тому його варто споживати дітям, жінкам в постменопаузі та вагітним.

Також варто прочитати: Як приготувати смачне та просте вершкове печиво

Переваги насіння кунжуту

переваги насіння кунжуту
Регулярне споживання насіння кунжуту корисно в багатьох аспектах:

  • Воно захищає вашу серцево-судинну систему. Це пояснюється тим, що поліненасичені жирні кислоти, які воно містить, покращують стан артерій, знижуючи тим самим ризик гіпертонії, інфаркту та стенокардії.
  • Насіння кунжуту допомагає людям, які страждають на діабет. Згідно з дослідженнями, регулярне споживання кунжутної олії знижує артеріальний тиск та рівень глюкози в крові у діабетичних гіпертоніків.
  • Воно може допомогти поліпшити депресію. Це пояснюється тим, що воно містить значну кількість амінокислоти триптофану – попередника серотоніну, який контролює стрес, тривожність, безсоння, депресію та брак енергії.
  • Це насіння знижує ризик остеопорозу, оскільки містить значну кількість кальцію.
  • Воно підтримує наше здоров’я. Його антиоксидантні вітаміни та мінерали підтримують імунну систему у кращій формі та борються із вільними радикалами.
  • Воно може захистити вашу травну систему завдяки клітковині, яку воно містить. Це захищає слизові оболонки та зменшує ризик подразнення (гастрит, печія тощо).
  • Це насіння може покращити здоров’я ротової порожнини. Згідно з Аюрведою (традиційною індійською медициною), утримуючи в роті кілька кунжутних олій протягом декількох хвилин, ви знижуєте ризик виникнення карієсу, гінгівіту, нальоту та неприємного запаху з рота.

Тому насіння кунжуту – це поживний продукт, який варто додати до раціону. Крім того, не забудьте про збалансоване харчування і регулярні фізичні вправи!

  • Pathak, N., Rai, A. K., Kumari, R., & Bhat, K. V. (2014). Value addition in sesame: A perspective on bioactive components for enhancing utility and profitability. Pharmacognosy reviews8(16), 147-55.
  • Ide T, Azechi A, Kitade S, Kunimatsu Y, Suzuki N, Nakajima C, Ogata N. Comparative effects of sesame seeds differing in lignan contents and composition  on fatty acid oxidation in rat liver. J Oleo Sci. 2015;64(2):211-22. doi: 10.5650/jos.ess14182. Epub 2015 Jan 20. PubMed PMID: 25748381.
  • Luciana de Almeida Vittori Gouveia, Carolina Alves Cardoso, Glaucia Maria Moraes de Oliveira, Glorimar Rosa, and Annie Seixas Bello Moreira. Effects of the Intake of Sesame Seeds (Sesamum indicum L.) and Derivatives on Oxidative Stress: A Systematic Review. Journal of Medicinal Food. Apr 2016.ahead of printhttp://doi.org/10.1089/jmf.2015.0075