Наслідки фізичного покарання дітей

Наслідки фізичного покарання дітей

Останнє оновлення: 20 липня, 2019

На жаль, впродовж тривалого часу фізичне покарання використовували як метод виховання дітей. Утім, нині нам відомо, що цей метод не є ефективним. Навпаки, наслідки фізичного покарання дітей можуть проявитися як у хлопців, так і дівчат навіть через багато років.

Попри можливу небезпеку, багато сучасних батьків однаково вважають фізичне покарання одним з найкращих методів виховання та коригування поведінки дітей. Зазвичай прихильники цього методу використовують лупцювання, стискання, тягання за волосся та навіть сильні удари. На жаль, однією з найбільших проблем сьогодення є те, що кількість випадків фізичного насилля над дітьми щороку зростає.

Фізичне покарання чи фізичне насилля?

Насправді між фізичним покаранням дітей та фізичним насиллям дуже тонка межа. Обидва ці явища стосуються жорстокого поводження до дітей або підлітків з метою встановлення над ними контролю.

Зазвичай фізичне покарання використовують для того, щоб створити в пам’яті дитини негативний спогад або досвід, який заважатиме їй погано поводитися та ігнорувати прохання батьків у майбутньому. При цьому батьки не мають на меті завдати сину чи доньці шкоди.

Тим часом фізичне насилля – це нанесення фізичних травм, при цьому дуже часто насилля є навмисним. Зверніть увагу, що дуже часто фізичне насилля є результатом постійних фізичних покарань.

різниця між насиллям та покаранням

Не забувайте, що фізичне покарання дуже негативно впливає на психіку дитини. Воно може призвести до цілої низки психологічних та емоційних проблем ще в дитинстві.

Тривожні наслідки фізичного покарання дітей

Попри численні кампанії, спрямовані на цілковиту відмову від фізичного покарання, цей контроверсійний метод виховання досі залишається одним з найбільш розповсюджених та навіть соціально прийнятних форм жорстокого поводження з дітьми.

Прихильники фізичного покарання запевняють, що цей метод виховання миттєво змушує дитину гарно поводитися. Утім, якщо ви перебуваєте в пошуку ефективної стратегії для засвоєння дитиною норм поведінки та правил, фізичне покарання вам навряд чи в цьому допоможе.

наслідки фізичного покарання для розвитку дитини

В цій статті ми зібрали перелік найбільш типових негативних наслідків фізичного покарання дітей:

 • Воно погіршує самооцінку дитини. Син або донька, яких постійно карають, стають невпевненими в собі та боягузливими. До того ж їм значно важче адаптуватися в суспільстві, ніж їхнім ровесникам, які ростуть у здоровому середовищі.
 • Фізичне покарання обмежує свободу дитини. Натомість воно привчає дитину сліпо підкорюватися словам та наказам батьків.
 • Покарання погіршує емоційний розвиток дитини та провокує розвиток таких негативних емоцій, як душевний біль, сум та надмірна нервозність.
 • Не забувайте, що фізичне покарання створює комунікаційний бар’єр між батьками та дітьми, який може тривати все дитинство та навіть залишитися в дорослому житті.
 • Жорстоке ставлення з боку батьків може викликати в дітей відчуття самотності, зневаги з боку батьків та нестачі уваги.
 • Фізичне покарання перешкоджає своєчасному розвитку належних соціальних навичок, необхідних для розв’язання конфліктних ситуацій та суперечок.
 • Не дивно, що жорстоке ставлення з боку батьків з часом призводить до агресивної поведінки або насильства у відносинах дитини з друзями та однокласниками.
 • Покарання дуже часто негативно впливає на успіхи дитини в навчанні. Якщо батьки часто карають дітей, то в сина чи доньки знижується рівень креативності, погіршується здатність демонструвати щирі відчуття та падає рівень емоційного інтелекту.
 • Не варто забувати, що серед наслідків фізичного покарання дітей також порушення психічної рівноваги дитини та погіршення її когнітивної функції.
 • Якщо дитина часто стикається з фізичним покаранням, вона починає сприймати жорстокість як єдиний можливий спосіб розв’язання конфліктів. Насправді дуже багато дітей, яких карали в дитинстві силою, виростають жорстокими людьми. До того ж, стаючи дорослими, вони самі починають вірити в те, що у фізичному покаранні немає нічого поганого, і тому зі своїми дітьми вони також використовують насилля як основний метод виховання.
 • Часті покарання в дитинстві провокують розвиток проблеми у спілкуванні з іншими людьми в дорослому віці, зокрема схильність до пошкодження чужого майна, крадіжок, громадських правопорушень та вандалізму.

Інші наслідки фізичного покарання дітей

Темп розвитку дітей зазвичай є пропорційним до типу покарання, яке використовують їхні батьки. Утім, дослідження довели, що жертви фізичного насилля дуже часто самі в дорослому житті стають надміру жорстокими.

Зверніть увагу, що зазвичай батьки не мають на меті використання фізичного покарання для завдання болю своїм дітям. Дуже часто вони просто не знають іншого методу встановлення порядку та дотримання дисципліни в родині. На жаль, дорослішаючи та стикаючись із конфліктами, діти не знатимуть іншого методу їх розв’язання, окрім жорстокості.

насилля над дітьми

Вірте чи ні, але результати деяких наукових досліджень довели, що фізичне покарання в дитинстві дуже часто призводить до того, що в юності та дорослому житті жертви насилля починають зловживати такими шкідливими речовинами, як наркотики та алкогольні напої.

Є й інші негативні наслідки фізичного покарання дітей, зокрема зміна особистісних рис, різкі перепади настрою та порушення сну. Дуже часто причиною цих порушень є підвищення рівня кортизолу (гормону стресу) в організмі, що з часом може призвести до розвитку нейробіологічних розладів.

Висновки та інші важливі факти

На завершення ми б хотіли ще раз наголосити, що наслідки фізичного покарання дітей – це передусім погіршення емоційного та психологічного розвитку молодого покоління. Саме тому ми рекомендуємо шукати інші методи виховання дітей та намагатися знайти спільну мову із сином чи донькою.

Позитивні техніки виховання дітей передбачають похвалу за гарну поведінку, ігнорування деяких поганих вчинків та привертання уваги дитини до того, що саме вона зробила не так. Виховуйте своїх людей в любові та терпінні, а не в жорстокості та страху. • Barcelata, B., & Álvarez, A. (2005). Patrones De Interacción Familiar De Madres Y Padres Generadores De Violencia Y Maltrato Infantil. Acta Colombiana de Psicología.

 • Carreño, C. I., & Rey, A. (2010). Reflexiones en torno a la comprensión del maltrato infantil * Towards Understanding Child Abuse. Universitas Psychologica.

 • Benavides Delgado, J., & Miranda, S. (2007). Actitud crítica hacia el castigo físico en niños víctimas de maltrato infantil. Universitas Psychologica.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.