Номофобія: як розпізнати залежність від мобільного телефону

Номофобія: як розпізнати залежність від мобільного телефону
Номофобія: як розпізнати залежність від мобільного телефону

Останнє оновлення: 17 грудня, 2018

Чи відчуваєте ви залежність від мобільного телефону? Чи впадаєте у паніку, коли у гаджета сідає батарея? Чи завжди ви носите з собою зарядний пристрій на випадок, якщо телефон вимкнеться? Якщо ви ствердно відповіли на ці запитання, ми змушені вас попередити – у вас номофобія.

Ніхто не заперечує, що сучасні технології роблять життя людей значно простішим. Втім, якщо їх використовувати неправильно, користь від застосування цих пристроїв зникне. Натомість у житті людини може з’явитися чимало серйозних проблем.

Звісно, не всі люди залежні від своїх телефонів, проте усі ми щодня перебуваємо у зоні ризику. Адже деякі шкідливі звички з часом можуть спричинити неприємний синдром під назвою “номофобія”.

Номофобія: як розпізнати залежність від мобільного телефону?

у дівчини номофобія

Звісно, номофобія – це серйозне захворювання, яке з’являється не за одну ніч.

Воно виникає у результаті певних шкідливих звичок, зокрема нав’язливого бажання потягнутися за телефоном у будь-якій незручній ситуації.

У деяких випадках мобільний телефон стає людині компаньйоном. Він не дає почуватися самотніми у ситуаціях, коли ми опиняємося наодинці з собою. Погодьтеся, телефон допомагає скоротати час при поїздці у громадському транспорті чи при очікуванні товариша у ресторані.

Втім, часте використання мобільних телефонів може призвести до розвитку залежності від них, і тоді ви щоразу хапатиметеся за гаджет у будь-якій стресовій ситуації. У таких випадках людина перевіряє список дзвінків та повідомлень навіть тоді, коли не отримувала жодного сигналу про їхнє надходження.

Хворий на номофобію миттєво відповідає на будь-яке повідомлення. Інакше він відчуває нестерпне бажання потягнутися за телефоном та втрачає концентрацію під час спілкування з іншими людьми.

Судячи з цих симптомів, можна зробити кілька важливих висновків, які допоможуть вчасно визначити номофобію та вжити ефективних заходів для усунення цього синдрому:

  • Ви часто та імпульсивно перевіряєте, чи ніхто не написав вам текстове або електронне повідомлення.
  • Якщо телефон вимикається через низький заряд батареї або якщо поруч немає точки з доступом до Інтернету, для Вас це рівнозначно трагедії, адже ви миттєво почуваєтеся ізольованими від решти світу.
  • Ви регулярно постите інформацію про кожен свій крок, а також про всі думки та плани на найближчий час.
  • Ви завжди знаєте точну кількість вподобань, які отримали ваші публікації у соцмережах, і саме цікавість інших користувачів ще більше посилює вашу активність та потребу зробити новий пост.
  • Навіть при зустрічі з друзями ви ніколи не випускаєте телефон з рук. Часто ви не встигаєте слідкувати за ходом розмови, бо у цей час вже спілкуєтеся з кимось телефоном.

Ви можете не виходити з мережі, та все одно почуватиметеся самотніми

номофобія викликає самотність

Основною причиною розвитку номофобії є потреба людини регулярно користуватися зв’язком, доступ до якого вона отримує за допомогою сучасних технологій.

Звісно, не можна недооцінювати досягнення науки і техніки. Нині немає жодного значення, знаходяться ваші близькі та друзі поруч чи на іншому кінці світу. Технології усувають всі бар’єри між людьми, адже за допомогою одного дзвінка, повідомлення чи відеочату можна поспілкуватися з рідними без жодних проблем.

Утім, попри те, що мобільний телефон дозволяє завжди залишатися на зв’язку, він також змушує людей почуватися неймовірно самотніми.

Нині необов’язково виходити з дому для того, щоб купити продукти або з кимось познайомитися. А якщо ви працюєте вдома, вам не доведеться залишати оселю навіть для того, щоб заробити гроші.

Втім, чи є життя у світі технологій реальним? Чи може мобільний телефон замінити особисте спілкування з рідними та друзями?

Ми живемо у світі, який розриває зв’язок з реальністю

номофобія руйнує зв'язок з реальністю

Люди, що страждають на номофобію, завжди повідомляють про кожен свій крок у соцмережах та неймовірно залежать від думки інших людей зі свого оточення.

Утім, не завжди те, що відбувається у мережі, зображає істинну реальність.

  • Наприклад, чимало пар, які у соцмережі викладають свої щасливі фото, насправді переживають складний період у стосунках.
  • Людина, яка регулярно виставляє зображення з позитивними та мотиваційними цитатами у реальному житті може страждати від серйозної депресії.

Запам’ятайте, що ми бачимо тільки те, що інші люди дозволяють нам бачити. Та чи здогадуєтеся ви, яка насправді реальність ховається за щасливими фото у мережі?

Коли людина страждає від номофобії, вона завжди порівнює свої будні із життям інших людей, чиї фото та публікації бачить у мережі. Це може негативно вплинути на самопочуття та настрій людини, адже не дуже приємно бачити фото з чиїхось подорожей до Нью-Йорка або відпустки, тоді як ви сидите вдома на дивані у компанії мобільного телефона.

Утім, такі фото не завжди правильно зображають реальність, адже їх могли відредагувати у “Фотошопі”, завантажити з Інтернету або зробити не цими вихідними, а кілька років тому.

Номофобія – це серйозна залежність, з якою потрібно боротися за появи перших тривожних дзвіночків. Якщо людина не здатна прожити ні дня без телефона, з часом вона почне переживати серйозний стрес та надмірну нервозність, які можуть призвести навіть до затяжної депресії.

Не перетворюйтеся на людину, яка залежна від мобільного телефона, адже електронні гаджети не допоможуть вам насолодитися життям на повну.  • Barrios-Borjas, Dayara Alejandra, Bejar-Ramos, Valeria Andrea, & Cauchos-Mora, Vania Soledad. (2017). Uso excesivo de Smartphones/teléfonos celulares: Phubbing y Nomofobia. Revista chilena de neuro-psiquiatría55(3), 205-206. https://dx.doi.org/10.4067/s0717-92272017000300205
  • Peñuela Epalza, Martha, Paternina Del Río, Juan, Moreno Santiago, Diana, Camacho Pérez, Laura, Acosta Barrios, Laura, & De León De León, Laura. (2014). El uso de los smartphones y las relaciones interpersonales de los jóvenes universitarios en la ciudad de Barranquilla (Colombia). Revista Salud Uninorte30(3), 335-346. Retrieved February 17, 2019, from http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-55522014000300008&lng=en&tlng=es.
  • Ramos-Soler, I., & López-Sánchez, C., & Quiles-Soler, M. (2017). ADAPTACIÓN Y VALIDACIÓN DE LA ESCALA DE NOMOFOBIA DE YILDIRIM Y CORREIA EN ESTUDIANTES ESPAÑOLES DE LA EDUCACIÓN SECUNDARIA OBLIGATORIA. Salud y drogas, 17 (2), 201-213.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.